Kawa przed badaniem krwi to zły pomysł! Kiedy jeszcze jej unikać?

Kawa przed badaniem krwi to zły pomysł! Kiedy jeszcze jej unikać?
Kawa przed badaniem krwi to zły pomysł! Kiedy jeszcze jej unikać?

Na temat kawy przeprowadzono wiele badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzają jej prozdrowotne właściwości. 3-4 filiżanki dziennie nie będą nam szkodzić, a wręcz przeciwnie. Istnieją jednak sytuacje, w których należy się wstrzymać z piciem kawy. Dlaczego nie należy ignorować tych zaleceń i w jakich sytuacjach zachować ostrożność?

Jak kawa wpływa na nasz organizm?

Skupmy się tylko na tych aspektach, które będą istotne w sytuacjach, gdy musimy wstrzymać się z wypiciem ulubionego, aromatycznego napoju.Przede wszystkim: kawa wpływa na rozszerzenie arterii serca i zwiększa przepływ krwi. Naczynia krwionośne się rozszerzają, ciśnienie aterialne się podwyższa, a w efekcie krew się rozrzedza. Przy te okazji należy pamiętać, że nadmierne spożywanie kofeiny (powyżej 500–600 mg dziennie) może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, nadmiernej nerwowości i rozdrażnienia. Zaleca się, aby nie przekraczać 200 mg kofeiny na dobę.

Kiedy nie należy pić kawy?

  • Przed badaniem krwi - Jak wiadomo, na badanie krwi należy przyjść na czczo, a ostatni posiłek można zjeść 8-12 godzin wcześniej. Kawa posiada wiele składników odżywczych, między innymi węglowodany, tłuszcze, wodę, proteiny, kwasy roślinne, alkaloidy, takie jak kofeina, minerały oraz substancje aromatyczne (1). Zawarta w niej kofeina bardzo szybko wchłania się do przewodu pokarmowego i układu krążenia, a jej podwyższone stężenie utrzymuje się przez około cztery godziny. Zarówno ze względu na wymienione wcześniej składniki, jak i kofeinę - nie należy spożywać kawy przed badaniem krwi, bo wyniki mogą przez to wyjść niemiarodajnie, wskazując na przykład na obniżony poziom magnezu lub zwiększoną glukozę. Po pobraniu krwi i zjedzeniu posiłku lub przekąski (lepiej nie pomijać tego etapu) można już spokojnie napić się ulubionej kawy.
  • Przed makijażem permanentnym i tatuowaniem ciała - Osoby decydujące się na takie zabiegi proszone są, aby nie pić żadnych napojów z kofeiną minimum dwadzieścia cztery godziny przed wizytą w gabinecie. Rozrzedzenie krwi może skutkować tym, że będzie się ona nadmiernie sączyć podczas zabiegu. To z kolei będzie utrudniać wprowadzanie pigmentu i sprawić, że ostateczny efekt nie będzie zadowalający.
  • Przed kolonoskopią - Ten zabieg będzie wymagał od pacjenta oczyszczenia jelit. Już dzień wcześniej należy stosować się do ścisłych zaleceń lekarza, a spożycie kawy jest niedozwolone.
  • Po operacji zaćmy - Bezpośrednio po zabiegu oraz przez kilka kolejnych dni pacjenci powinni unikać picia kawy ze względu na konieczność utrzymania prawidłowego ciśnienia. Napój może przyczynić się do jego wzrostu - a chodzi tu zwłaszcza o tak zwane ciśnienie wewnątrzgałkowe.
  • Przed i po przeszczepie włosów - Podczas zabiegu, gdy sadzone są tak zwane grafty, bardzo ważne jest, aby unikać nadmiernego krwawienia, które może negatywnie wpływać na ich późniejszy wzrost, a także wydłuży czas trwania przeszczepu. Dlatego pacjenci powinni unikać kawy zarówno przed jak i po zabiegu, z tych samych powodów co w przypadku makijażu permanentnego.
  • Po zabiegach chirurgicznych oraz przed i po usuwaniu zębów - Tu również trzeba wstrzymać się z kawą przez minimum czterdzieści osiem godzin po zabiegu. Należy unikać rozrzedzenia krwi i zwiększenia jej przepływu, bo może to utrudnić gojenie ran i nadmierne krwawienie w trakcie operacji.
  • Podczas posiłków - Kawa zawiera szczawiany, które mogą powodować zmniejszenie wchłanialności różnych składników mineralnych, na przykład wapnia, żelaza czy magnezu.
  • Przed pójściem spać - Zawarta w kawie kofeina pobudza układ nerwowy, dlatego najlepiej ostatnią filiżankę wypić maksymalnie sześć godzin przed snem.

Nie tylko kawa zawiera kofeinę!

Na koniec ważna informacja: we wszystkich opisanych przypadkach należy wstrzymać się z piciem również innych, kofeinowych napojów: gorącej czekolady, napojów energetyzujących, a także herbaty.

--
(1) Wioletta Żukiewicz-Sobczak, Ewelina Krasowska, Paweł Sobczak, Andrzej Horoch, Andrzej Wojtyła, Jacek Piątek, Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 71-76.

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Etno Cafe Meksyk Decaf 250g
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Etno Cafe Meksyk Decaf 250g
30,08 zł netto 37,00 zł brutto 37,00 zł 740 pkt.
Kawa ziarnista Wysocki Coffee After Hours Decaf 250g
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Wysocki Coffee After Hours Decaf 250g
36,59 zł netto 45,00 zł brutto 45,00 zł 900 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel