Jak woda wpływa na smak kawy?

Jak woda wpływa na smak kawy?
Jak woda wpływa na smak kawy?
Chcąc przygotować wyśmienitą kawę, przede wszystkim staramy się o pozyskanie jak najlepszych świeżych ziaren, które według producentów zachwycą nas niewiarygodnymi smakami orzechów w czekoladzie, dojrzałych cytrusów lub np. słodkich owoców leśnych. To prawda, posiadanie wysokiej jakości ziaren pozwala nam zaparzyć świetną kawę, ale często skupiamy się wyłącznie na tym aspekcie, całkowicie zapominając o pozostałych. Zaparzona kawa składa się w 98% z wody, dlatego jej jakość jest jednym z głównych elementów wpływających na ostateczny smak naszego napoju. Używanie nieodpowiedniej wody potrafi zepsuć smak nawet najlepszej kawy na świecie. Ok, ok, ale w takim razie, jaka jest odpowiednia woda do parzenia kawy? 

Idealna woda do kawy


Woda zawiera wiele minerałów i pierwiastków, które znacząco wpływają na smak przygotowanej kawy. Proces parzenia kawy to nic innego jak rozpuszczanie w wodzie składników znajdujących się w jej ziarnach. Możemy zatem wyciągnąć prosty wniosek, że im więcej minerałów znajduje się już w wodzie, tym mniej miejsca pozostaje na smaki i aromaty pochodzące z kawy. Dlatego, jeżeli użyjemy wody bardzo zmineralizowanej, to smak zaparzonej w niej kawy będzie mało wyraźny i płaski. Jednak nie oznacza to, że jeżeli zaparzymy kawę w zbyt "czystej" wodzie, która całkowicie została pozbawiona wszelkich mikroelementów, to nasza kawa będzie doskonała. Nic bardziej mylnego. Otrzymamy bowiem kawę, która posiada bardzo szorstki i nieprzyjemny smak, dlatego musimy skupić się na uzyskaniu czegoś pomiędzy. 

Ilość substancji, które znajdują się w wodzie jest określana skrótem TDS, czyli Total Dissolved Solids i mierzy się ją w mg/l. Posiadając urządzenie służące do pomiaru TDS (mierniki TDS to koszt około 30 zł), możemy ustalić, czy używana przez nas woda jest odpowiednia do przygotowania kawy. Woda nadająca się do ogólnego spożycia nie może przekraczać 1000 mg/l substancji rozpuszczonych. Standardowa woda mineralna posiada TDS równy około 300-600 mg/l, a woda dostępna w kranie może sięgać najróżniejszych wartości TDS w zależności od miejsca pomiaru, jednak dzięki surowym wytycznym unijnym oraz kontrolom sanitarnym zawsze powinna być zdatna do spożycia. Przykładowo w Stalowej Woli, gdzie dokonaliśmy pomiaru woda posiada TDS równy 165 mg/l, czyli jest bardzo dobrej jakości i niewiele brakuje jej do ideału, z którego zaparzymy wyśmienitą kawę. Takim ideałem jest wartość substancji rozpuszczonych w wodzie określona przez organizacje SCAA oraz SCAE i wynosi 120-160 mg/l.

Jak uzyskać wodę odpowiednią do parzenia kawy?


Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na przemianę kranówki w idealną wodę do parzenia kawy, jest zwykła filtracja. Mogą posłużyć nam do tego filtry umieszczane w zbiornikach ekspresów do kawy, ale równie dobrze sprawdzą się także dzbanki z wymiennymi wkładami filtrującymi. Po przelaniu wody z kranu do dzbanka filtrującego otrzymaliśmy wodę o TDS równym 145 mg/l, czyli takim, który jest zalecany przez największe światowe organizacje zajmujące się kawą wysokiej jakości. Dzięki korzystaniu z filtrów będących kosztem zaledwie kilkunastu złotych miesięcznie jesteśmy w stanie uzyskać wodę zapewniającą idealny, czysty smak kawy. 



Odpowiednia temperatura wody do kawy


Mamy już wysokiej jakości kawę oraz odpowiednio czystą wodę i śmiało możemy zacząć parzenie naszego wyśmienitego naparu. Jednak teraz pojawia się jeszcze jedna bardzo ważna kwestia związana z wodą, a jest nią odpowiednia temperatura do parzenia kawy. Jeżeli pragniemy, aby przygotowana kawa posiadała wszystkie pożądane przez nas właściwości, to musimy zwrócić szczególną uwagę na wysokość temperatury wykorzystywanej wody. Kawa to produkt bardzo podatny na zmiany temperatury, a jej wysokość zawsze ma wpływ na odczucia smakowe.

Parzenie kawy w wodzie o wysokiej temperaturze sprawi, że otrzymamy napar bardziej skoncentrowany, bogatszy w składniki pochodzące z kawy jednak można bardzo łatwo przekroczyć tę granicę, a zbyt wysoka temperatura parzenia całkowicie zepsuje naszą kawę. Parzenie kawy w wodzie o niskiej temperaturze zwiększa kwasowość naparu i może sprawić, że poza nieprzyjemnym, kwaśnym posmakiem nie wyczujemy nic więcej. Odpowiednia temperatura wody do parzenia kawy wynosi od 88 do 94˚C i chcąc zdziałać cuda z naszą kawą, powinniśmy za każdym razem ją kontrolować. Do pomiaru temperatury nie potrzebujemy drogich sprzętów, a posłużyć nam może zwykły termometr spożywczy. Oczywiście idealny smak jest kwestią gustu, a my od zawsze zachęcamy do eksperymentowania i poszukiwania swojego ulubionego smaku, to mimo wszystko nie powinniśmy zbytnio przesadzać z temperaturą wody, a już na pewno musimy zapomnieć o zalewaniu kawy wrzątkiem, który niemal całkowicie zabija jej najlepsze właściwości smakowe i zmniejsza pozytywne działanie kawy.


Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel