Czym jest kawa zbożowa?

Czym jest kawa zbożowa?
Czym jest kawa zbożowa?

Kawa zbożowa to napój, który wielu osobom kojarzy z dzieciństwem. Za młodu chyba każdy z nas pragnął usiąść do stołu z dorosłymi i przy filiżance kawy porozmawiać o życiu w piaskownicy. Za każdym razem jednak mama robiła pewną sztuczkę, podając nam kawę zbożową. Łagodny napój powstający z esencji prażonych zbóż często był serwowany w przedszkolach i do dziś podaje się go w niektórych placówkach edukacyjnych podczas przerwy na drugie śniadanie. Kawa zbożowa stanowi świetną alternatywę dla osób, które z różnych względów powinny ograniczyć przyjmowanie kofeiny. Jej smak jest znany każdemu, ale nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę jest kawa zbożowa i jakie są jej właściwości.

 

Historia kawy zbożowej

Kawa zbożowa została odkryta przez zdobywców południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Rdzenni Amerykanie spożywali napój asi parzony z suszonych liści ostrokrzewu, który zawierał pobudzającą kofeinę. Kolonizatorzy nazwali go cassina i przyjęli jako substytut czarnej tradycyjnej kawy. Na terenie Europy pierwsza kawa zbożowa była tworzona z cykorii, a jej produkcją trudzili się Holendrzy. W 1801 roku importowali ją już Francuzi, Belgowie oraz Niemcy. To właśnie z terenu ówczesnych Prus przejęty został zwyczaj pijania kawy zbożowej także na terenach Polski.

Jej popularność znacznie wzrosła, kiedy w 1818 roku powstała we Włocławku fabryka produkująca kawę zbożową założona przez Fryderyka Bohma. Niedługo po tym na obrzeżach miasta rozpoczęto hodowanie cykorii, dodawanej do ziaren zbóż, z których ją produkowano. Przyjęła się ona zwłaszcza na terenach Wielkopolski oraz Śląska, w ubogich rodzinach, które nie mogły pozwolić sobie na zakup czarnej kawy ziarnistej. W okresie II Wojny Światowej i okupacji, a następnie w niezbyt zamożnych czasach PRL-u kawa zbożowa stała się najpopularniejszym substytutem czarnych ziaren będących symbolem prawdziwego luksusu.

 

Kawa zbożowa - wady i zalety

Kawa zbożowa wytwarzana jest z prażonych nasion żyta, pszenicy, jęczmienia, a także roślin takich jak cykoria, korzeń mniszka lekarskiego czy burak. W różnych regionach kawa zbożowa powstaje z prażonych nasion kozieradki lub łubinu, a także dodaje się do niej figi i żołędzie. Dzięki naturalnemu składowi znajdziemy w niej wiele substancji odżywczych. Kawa zbożowa dostarcza organizmowi m.in. sporo błonnika korzystnie wpływającego na przemianę materii, selen i magnez oraz witaminy z grupy B. Dodawana do kawy zbożowej cykoria zawiera z kolei inulinę, odpowiedzialną za prawidłową florę bakteryjną w jelitach. Kawa zbożowa jest niskokaloryczna, jeśli zostaje zalana wodą, można więc ją stosować w trakcie diety odchudzającej.

Kawa zbożowa - dla kogo?

Napój produkowany z prażonych ziaren mogą bezpiecznie spożywać kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią, jeśli ich stan zdrowia uniemożliwia picie tradycyjnej kawy. Kawa zbożowa, dzięki temu, że nie zawiera kofeiny, może być także podawana dzieciom czy osobom o problemach ze zbyt wysokim ciśnieniem. Nadaje się także jako alternatywa kawy czarnej dla osób z nadkwasotą, chorobami nerek, śledziony czy wątroby. Jedynymi przeciwwskazaniami do jej spożywania może być celiakia, czyli nietolerancja glutenu lub cukrzyca. Kawa zbożowa odznacza się bowiem dość wysokim indeksem glikemicznym.

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro 1kg
Promocja Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro 1kg
63,41 zł netto 89,99 zł 77,99 zł brutto 77,99 zł 89,99 zł 1559.80 pkt.
Kawa ziarnista Lavazza Crema e Aroma 1kg
Promocja Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lavazza Crema e Aroma 1kg
48,77 zł netto 79,99 zł 59,99 zł brutto 59,99 zł 79,99 zł 1199.80 pkt.
Kawa ziarnista Pellini Top 1kg
Promocja
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Pellini Top 1kg
81,29 zł netto 139,99 zł 99,99 zł brutto 99,99 zł 139,99 zł 1999.80 pkt.
Kawa ziarnista Brasiliana 100% Arabica 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Brasiliana 100% Arabica 1kg
97,55 zł netto 119,99 zł brutto 119,99 zł 2399.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel