Historia herbaty

Historia herbaty
Historia herbaty
Herbata to napój po który codziennie sięgają miliony ludzi na całym świecie, czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest jej historia? 

Legendy o herbacie

W Chinach herbata znana jest od tysięcy lat i powstało tam bardzo wiele legend na temat jej odkrycia. Najbardziej popularna historia herbaty opowiada o tym jak odkrył ją mityczny Cesarz Shennong już w 2737 roku przed naszą erą. 
Legenda głosi że Cesarz ze względów zdrowotnych pił wyłącznie gorącą wodę, pewnego razu gdy odpoczywał w ogrodzie do jego garnuszka z wodą wpadło kilka liści nieznanego dotąd krzewu. Woda z dodatkiem nieznanych liści miała bardzo przyjemny aromat, a jak się później okazało smak również.  
  
Inna wersja legendy opowiada o Shennongu jako bogu, który miał kryształowe wnętrzności i nic nie mogło mu zaszkodzić. Sprawdzał on właściwości każdej napotkanej rośliny, a pewnego razu po spożyciu dużej ilości trujących ziół natrafił na liście herbaty które zneutralizowały jego bóle. 
 
Jest jeszcze jedna bardzo ciekawa i intrygująca legenda związana z historią herbaty. Odkrycie herbaty przypisuje się Bodhidharmie, który podczas wielogodzinnych medytacji zasnął i aby się ukarać odciął sobie powieki, którymi cisnął o ziemię, a w tym miejscu wyrósł krzew. Po spróbowaniu liści z tego krzewu Bodhidharma stwierdził, że mają one działanie pobudzające, odprężają i poprawiają jego koncentrację.
     
Mimo tego że w Chinach herbata znana była już tysiące lat temu to pierwsze historyczne wzmianki o niej pojawiły się dopiero około III w naszej ery.  
Największe "dzieło herbaciane" to Chajing, czyli księga herbaty napisana przez Lu Yu w VIII wieku. 

Skąd herbata wzięła się u nas

Chińczycy przez bardzo długi czas strzegli swojej tajemnicy dotyczącej herbaty. W roku 803 mnich Dengyo Daishi zdobył nasiona krzewu herbacianego i zabrał je ze sobą do Japonii, gdzie rozpoczęto uprawę herbaty i powoli zaczęła się rozwijać kultura jej picia. 
W Chinach i Japonii herbata była traktowana nieco inaczej. W Chinach herbata traktowana była jako szlachetny napój, bardzo często przygotowywano z liści potrawy np. zupę herbacianą. W Japonii herbata traktowana była bardziej mistycznie, co wcale nie oznacza, że w Chinach herbata nie była szanowana. 
Chińczycy bardzo często chcąc uczcić wyjątkowe okazję kupowali specjalną herbatę i zapraszali do siebie mistrza herbacianego, który pomagał ją zaparzyć w odpowiedni sposób. 
W Chinach herbata otaczana była wielkim szacunkiem, zaś w Japonii traktowano ją wręcz jako świętość. 
     
Na zachód herbata trafiła zdecydowanie później, Rosjanie jako pierwsi zetknęli się z nią dopiero około XVI wieku.
Początek herbaty w zachodniej Europie kojarzony jest z Holendrami, którzy jako pierwsi przywieźli ją do swojego kraju w połowie XVII wieku i przez blisko 50 lat byli jedynymi jej importerami w Europie. Około roku 1660 herbata trafiła do Anglii i zyskiwała tam coraz większą popularność. Na początku głównie wśród elit, a później stawała się coraz bardziej powszechna i w taki własnie sposób w szybkim czasie dotarła również do Polski.
 
W tej chwili herbata to drugi po czystej wodzie najczęściej spożywany napój na całym świecie. Jest wiele odmian, gatunków i rodzajów herbaty, a to jaki wybierzemy i w jaki sposób go zaparzymy będzie wpływało na smak naparu w naszej filiżance.  
  
 

Polecane produkty w tym artykule
Zielona herbata Ronnefeldt Leaf Cup Morgentau® 15x2,5g
( Brak opinii ) Zielona herbata Ronnefeldt Leaf Cup Morgentau® 15x2,5g
23,98 zł netto 29,49 zł brutto 29,49 zł 589.80 pkt.
Ziołowa herbata Ronnefeldt Leaf Cup Refreshing Mint 15x1,2g
( Brak opinii ) Ziołowa herbata Ronnefeldt Leaf Cup Refreshing Mint 15x1,2g
23,98 zł netto 29,49 zł brutto 29,49 zł 589.80 pkt.
Zielona herbata Ronnefeldt Bancha 100g
( Brak opinii ) Zielona herbata Ronnefeldt Bancha 100g
28,45 zł netto 34,99 zł brutto 34,99 zł 699.80 pkt.
Owocowa herbata Ronnefeldt Lemon Twist 100g
( Brak opinii ) Owocowa herbata Ronnefeldt Lemon Twist 100g
28,45 zł netto 34,99 zł brutto 34,99 zł 699.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel