Tanio, szybko i przyjemnie! Zaparz kawę w kawiarce

Nie tylko ekspres do kawy!
Odkryj zalety domowej kawiarki

Szukasz taniego, łatwego i szybkiego sposobu na wypicie doskonałej kawy bez wychodzenia z domu? W takim razie musisz poznać kawiarkę, która spełnia wszystkie te kryteria. Korzystając z kawiarki w swoim domu, szybko przekonasz się, że nie potrzebujesz drogich sprzętów, które zajmują dużo miejsca, aby cieszyć się wyśmienitą kawą każdego dnia.

Czym jest kawiarka?

Kawiarka to tradycyjny włoski zaparzacz do kawy, którego początki sięgają roku 1918.

Każda kawiarka składa się z trzech głównych elementów:

1. Górny zbiornik na gotowy napar.
2. Sitko na zmieloną kawę.
3. Dolny zbiornik do zalania wodą.

1918r

Bialetti zastępuje ekspres parowy!

Właściciel fabryki maszyn i części aluminiowych Alfonso Bialetti stworzył urządzenie, które pozwalało przygotować kawę w sposób podobny do dużych ekspresów parowych znanych z włoskich kawiarni.

1933r

Moka - czyli pierwsza domowa kawiarka

Niedużych rozmiarów kawiarka odmieniła życie wielu Włochów, którzy mogli cieszyć się doskonałą kawą w swoim domu. Kawiarka inaczej nazywana kafetierką, makinetką, czajnikiem moka lub po prostu moka przygotowuje intensywny napar zbliżony do tradycyjnego włoskiego espresso.

XXw

Design i budowa

Pierwsze włoskie kawiarki wyglądały jak ośmiokątne, aluminiowe, rozkręcane dzbanki i większość producentów do dziś nawiązuje do tradycyjnego designu. Istotne jest to, że dzięki kawiarce uzyskujemy napar całkowicie pozbawiony fusów.

XXIw

Współczesne kawiarki

Do wyboru mamy kawiarki aluminiowe, stalowe, elektryczne, na indukcję, na palniki gazowe dostępne w wielu kształtach i kolorach. Wszystkie te kawiarki łączy jednak ta sama zasada działania i niemal identyczna budowa.

Jak przygotować kawę w kawiarce?

Ogromną zaletą kawiarek jest bardzo prosta obsługa. Do zaparzenia kawy potrzebujemy wyłącznie kawiarki, zmielonej kawy, wody oraz odpowiedniego źródła ciepła. W zależności od przeznaczenia kawiarki takim źródłem może być palnik gazowy, elektryczny lub płyta indukcyjna.

Parzenie kawy w kawiarce jest dziecinnie proste i z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący użytkownik.

1 krok

Odpowiednio zmielona kawa!

Kawiarka parzy kawę pod ciśnieniem, dlatego niezwykle istotną kwestią jest zmielenie ziaren na odpowiednią grubość. Kawa do kawiarki powinna być zmielona dosyć drobno tak, by przypominała drobny, krystaliczny cukier. Zbyt grube mielenie sprawi, że woda przeleje się przez nią za szybko, a my uzyskamy napar o płytkim smaku.

Jeżeli nie posiadasz młynka do kawy, to możesz skorzystać z oferty kaw mielonych, które są idealnie przystosowane do parzenia w kawiarkach.

2 krok

Wlej wodę do dolnego zbiornika

Do parzenia kawy w kawiarce polecamy korzystać z przefiltrowanej wody, która umożliwi nam uzyskać najlepsze właściwości smakowe kawy. Podczas uzupełniania zbiornika na wodę należy zwrócić uwagę, aby woda sięgała jedynie do zaworu bezpieczeństwa, który musi być całkowicie odsłonięty. Temperatura wlewanej wody jest dowolna, ale im będzie cieplejsza, tym szybciej zaparzymy kawę.

3 krok

Zasyp pojemnik na kawę

Zmieloną kawę należy wsypać do metalowego sitka. Warto wstrząsnąć sitkiem, aby kawa równomiernie rozprowadziła się po całym sitku, jednak nie należy ubijać zmielonej kawy tak, jak w przypadku espresso.

4 krok

Umieść kawiarkę na palniku

Uzupełnioną i skręconą kawiarkę należy umieścić na odpowiednim palniku i gotować na małym lub średnim ogniu. Po około 5 minutach kawa zacznie płynąć do górnego zbiornika, a gdy kawa już będzie gotowa, usłyszymy charakterystyczne bulgotanie. W tym momencie pozostaje nam już tylko wyłączyć palnik i odstawić kawiarkę na bok.

Ile kosztuje kawiarka?

Cena kawiarki jest uzależniona od jej wielkości oraz funkcjonalności. Najprostsze i najmniejsze kawiarki, które przygotują nam jedną filiżankę kawy, kosztują w granicach 50 zł, a wraz z ich rozmiarem rośnie również ich cena. Wysokiej jakości kawiarka aluminiowa przystosowana do przygotowania 18 filiżanek kawy może kosztować nawet 300 zł. W sklepie Konesso.pl znajdziesz szeroki wybór kawiarek na każdą kieszeń.

Kaiwarki najczęściej wybierane przez naszych klientów

pixel