Latte art - sztuka malowania na kawie

Latte art - sztuka malowania na kawie
Latte art - sztuka malowania na kawie
Latte art to sztuka tworzenia na powierzchni kawy artystycznych, imponujących i zaskakujących obrazów za pomocą...mleka. Fantazyjne dzieła powstające na powierzchni kawy, z którymi coraz częściej możemy spotkać się w kawiarniach są efektem odpowiednio wylewanego na kawę mleka. Bardzo często podczas tworzenia wzorów latte art wykorzystuje się również dodatkowe akcesoria takie jak sosy, posypki czy specjalne szpatułki. 
   
Wbrew pozorom przepiękne wzory latte art, z którymi spotykamy się w kawiarniach, na zawodach baristycznych czy po prostu w internecie nie są niewykonalne dla domowego baristy - wystarczy trochę chęci, cierpliwości oraz coś do przygotowania kawy i spienienia mleka.    

Jak zrobić ładny wzorek w filiżance? 

Załóżmy, że w naszej filiżance jest już porcja odpowiednio przygotowanej kawy. Warto już na samym początku zaznaczyć, że filiżanka powinna mieć dość szeroki przekrój, dzięki czemu nasze dzieło sztuki będzie miało sporo miejsca (oczywiście mistrzowie latte art potrafią malować nawet w malutkich filiżankach, czy słoiczkach, my jednak zajmujemy się podstawami).
   
Kluczowym elementem latte art jest odpowiednie spienienie mleka, które powinno mieć gładką, kremową konsystencję. O tym jak dobrze spienić mleko możecie przeczytać w innym naszym tekście --> jak spienić mleko do latte art?
Mamy już poprawnie przygotowaną kawę w filiżance i gotowe, spienione mleko w dzbanuszku - teraz wystarczy je przelać do kawy wykonując przy tym specjalne, delikatne ruchy.   
  
Latte art czyli sztuka malowania na kawiePierwsza faza wykonywania wzoru latte art to "chowanie" części mleka pod powierzchnie kawy, w tym celu zaczynamy wlewanie mleka z trochę większej wysokości i kolistymi ruchami rozprowadzamy mleko, tak aby na powierzchni była crema z espresso. Druga faza to układanie wzoru na powierzchni cremy, ta czynność jest nieco trudniejsza i wymaga sporo ćwiczeń. 
   
Wzorów latte art jest masa, najpopularniejsze to serce, tulipan czy rozeta jednak coraz częściej można się spotkać z wzorami łączonymi oraz różnego rodzaju inwencjami twórczymi - ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia :)
Bardzo ważną kwestią jest fakt, iż podczas zawodów baristycznych wykorzystuje się podstawowe wzory latte art i szczegółowo ocenia ich wykonanie - kontrast, symetryczność, grubość pianki oraz powtarzalność wykonania wzoru.  
      
      
Zobacz także:
Polecane produkty w tym artykule
Dzbanek Latte Art do spieniania mleka 350 ml - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Dzbanek Latte Art do spieniania mleka 350 ml - NIEDOSTĘPNY
28,45 zł netto 34,99 zł brutto 34,99 zł 699.80 pkt.
Dzbanek Latte Art do spieniania mleka 600 ml - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Dzbanek Latte Art do spieniania mleka 600 ml - NIEDOSTĘPNY
36,58 zł netto 44,99 zł brutto 44,99 zł 899.80 pkt.
Dzbanek do spieniania mleka Motta 0,35l - CZERWONY
Przecena
( Brak opinii ) Dzbanek do spieniania mleka Motta 0,35l - CZERWONY
90,86 zł netto 127,00 zł 111,76 zł brutto 111,76 zł 127,00 zł 2235.20 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel