Kawiarka na indukcję - Co warto wiedzieć?

Kawiarka na indukcję - Co warto wiedzieć?
Kawiarka na indukcję - Co warto wiedzieć?

Miłośnicy kawy cenią ten gorący napój za aromat i głębie smaku. Dobry wybór ziaren kawy to dopiero połowa drogi do sukcesu. Równie ważne jest to, w jaki sposób ją przyrządzimy. Nie trzeba inwestować w skomplikowany i droższy ekspres do kawy, aby otrzymać wymarzony efekt. Alternatywą dla tego rozwiązania może być kawiarka. Jaką wybrać? Czym się różnią? Odpowiadamy.

Jak działa kawiarka?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa kawiarka. Możemy spotkać ją również pod nazwą moka, kafeteria lub makinetka. Jest to proste w obsłudze urządzenie, które wydobywa z kawy to, co najlepsze. Mowa tu o głębokim smaku oraz charakterystycznym aromacie. Jeżeli zdecydujemy się na taki zakup, codziennie możemy poczuć się jak w jednej z restauracji we Włoszech. Kawiarka składa się z trzech podstawowych elementów: dolnego pojemnika, sitka oraz czajniczka.

Pojemnik stanowiący również podstawę kawiarki to miejsce, do którego wlewamy wodę. Podczas gotowania w zbiorniczku wytwarza się ciśnienie. Im dłużej woda się gotuje, tym bardziej naciska na sitko, gdzie znajduje się kawa. Następnie odbiera z niej to, co najlepsze – aromat i smak. W międzyczasie drobinki kawy, które zebrała woda, są odsączane przez specjalny filtr. Następnie ciśnienie rośnie i rozpoczyna się etap ekstrakcji. Napar przelewa się do głównej komory.

W ten sposób otrzymujemy czysty napar, który możemy przelać do filiżanki. Cały proces zajmuje nie więcej czasu niż standardowe gotowanie wody. Nie musimy jednak czekać, aż fusy opadną. Dostajemy gotową do spożycia kawę. Jeżeli nie lubisz, kiedy w filiżance latają drobinki kawy lub zostają fusy, ale kochasz smak i zapach parzonej kawy, to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Na rynku można znaleźć jednak kilka rodzajów kawiarek. Jak wybrać najlepszą kawiarkę?

Jak wybrać kawiarkę na indukcję?

Nie ma jednej kawiarki, która będzie idealna dla wszystkich. Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje. Wiele zależy również od możliwości, jakie daje nam kuchenka. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Kawiarki dostępne na rynku różnią się: materiałem, pojemnością, dostosowaniem do kuchenek, a także wyglądem. Przeanalizujmy wady i zalety różnych kawiarek. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać tę idealną dla nas.

Jednym z największych producentów kawiarek na świecie jest Bialetti. W jego ofercie znajdziemy różnego rodzaju kawiarki, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Są to: kawiarki ze stali nierdzewnej i aluminium o pojemności 2, 4, 6, a nawet 10 filiżanek espresso. Do wyboru mamy również różne kolory, a każdy produkt wyróżnia się niebanalnym designem. Kawiarki Bialetti pomogą wydobyć z kawy najlepszy smak i aromat, a ty poczujesz się jak we włoskiej kawiarni.

Jaka kawiarka na indukcję?

Kiedy wybieramy kawiarkę, musimy przede wszystkim pomyśleć o tym, jaką kuchenkę mamy w swojej kuchni. Nie każda jest dostosowana do płyty indukcyjnej. Nie sprawdzą się w tym przypadku kawiarki aluminiowe. Musimy szukać produktu, który ma specjalne ferromagnetyczne dno. Charakteryzuje się ono zdolnością do przyciągania magnesu. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy również przeanalizować instrukcję przygotowaną przez producenta naszej kuchenki indukcyjnej. Znajdziemy w niej wszystkie najważniejsze zalecenia.

Dodatkowo producenci kawiarek stosują specjalne oznaczenia. Symbolem płyty indukcyjnej jest zwojnica. Jeżeli znajdziemy ją na opakowaniu urządzenia lub w opisie na stronie internetowej, możemy być pewni, że zadziała ona na indukcji. Firma Bialetti produkuje kawiarki wysokiej jakości, wśród których pojawiają się również te przeznaczone dla użytkowników kuchenek indukcyjnych.


Kawiarka Bialetti na indukcję

Jaki materiał będzie najlepszy? Kawiarki stalowe i aluminiowe

Kawiarki aluminiowe znajdziemy niemal w każdym sklepie. Jedną z ich największych zalet jest niska cena. Wyróżniają się również wyglądem. Ich ścianki są kanciaste. Aluminium to materiał, który szybko się nagrzewa. Oznacza to szybsze przyrządzenie kawy. Dodatkowo kawiarka jest lekka, co umożliwia sprawne użytkowanie. Wśród wad tego produktu możemy wymienić brak odporności na zniszczenia i uszkodzenia. Im dłużej będziemy używali kawiarki, tym więcej zniszczeń dostrzeżemy. Wśród nich pojawiają się odkształcenia i odbarwienia. W przyszłości kawa może zmienić smak, zapach, a nawet wygląd.

Jeżeli zależy nam na aluminiowej kawiarce na indukcję, musimy zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz. Z aluminium może być przygotowany wyłącznie czajniczek. Dno, które styka się z indukcją, powinno być stworzone ze specjalnego materiału ferromagnetycznego lub stali nierdzewnej. Takie same zalecenia dotyczą również porcelanowych kawiarek.

Znacznie trwalszym urządzeniem będzie kawiarka ze stali nierdzewnej. Nie musimy martwić się w tym przypadku szybkim pojawieniem się uszkodzeń, odbarwień i odkształceń. Głęboki smak i aromat kawy pozostanie z nami na dłużej. Kawiarki ze stali nierdzewnej wyróżniają się prostym, opływowym kształtem. Taki design przypadnie do gustu osobom, które stawiają na nowoczesność i minimalizm. Warto zwrócić uwagę, że wśród kawiarek ze stali nierdzewnej znajdziemy najwięcej modeli dostępnych na indukcję!

Jaka pojemność kawiarki?

Kiedy zamierzamy kupić kawiarkę, powinniśmy zastanowić się, jaką kawę pijemy najczęściej i dla ilu osób zazwyczaj ją przygotowujemy. Na tej podstawie jesteśmy w stanie obliczyć, która kawiarka będzie dla nas najbardziej wydajna. Nie bez powodu każda kawiarka ma w opisie informacje o tym, ile filiżanek espresso możemy z niej przygotować za jednym razem. Filiżanka espresso oznacza 50 ml czystego naparu kawy. Jeżeli preferujemy mocną kawę, powinniśmy postawić na kawiarkę, w której bez problemu przygotujemy podwójne espresso.

 

Kiedy przygotowujemy kawę dla dwóch osób, warto wyposażyć się w kawiarkę o pojemności co najmniej 3 lub 4 espresso. Dzięki temu nie będziemy musieli czekać, aż ktoś inny zrobi swoją kawę. Warto również pomyśleć o sytuacjach, kiedy chcemy poczęstować kawą również innych. Dlatego idealnym rozwiązaniem wydaje się być duża kawiarka na indukcję o pojemności nawet 10 filiżanek espresso. Warto zwrócić uwagę, że zimny napar zawsze możemy podgrzać lub zalać wrzątkiem. W ofercie firmy Bialetti znajdziemy bez problemu kawiarki na indukcję ze stali nierdzewnej o pojemności nawet 10 filiżanek espresso!

Wygląd kawiarki na indukcję

Jeżeli zależy nam na oryginalnym kształcie lub lubimy kawiarki o kanciastym kształcie, może być trudno. Są to cechy produktu wykonanego zazwyczaj z aluminium, które nie sprawdza się w przypadku indukcji. Doskonałym rozwiązaniem, ale rzadkim, jest w tym przypadku kawiarka z aluminiowym czajniczkiem oraz dnem ze stali nierdzewnej lub ferromagnetycznym krążkiem. W takiej sytuacji górna część będzie miała kanciasty kształt, a pojemnik na dole gładki i obły.

Kawiarki ze stali nierdzewnej są zazwyczaj srebrne i gładkie. Warto jednak zwrócić uwagę, że dzięki temu charakteryzują się przede wszystkim uniwersalnością. Bez problemu dopasują się do tradycyjnych, nowoczesnych czy też kolorowych kuchni. Połyskujące srebro wygląda elegancko i nowocześnie.

Podsumowanie: kawiarka na indukcję

Nie każda kawiarka sprawdzi się w przypadku kuchenki indukcyjnej. Podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na oznaczenia wprowadzone przez producenta. Jeżeli produkt jest dostosowany do indukcji, znajdziemy taką informację. Najczęściej będą to kawiarki ze stali nierdzewnej, aluminiowe lub porcelanowe z dnem ze stali nierdzewnej czy też krążkiem ferromagnetycznym. Jednym z najczęstszych wyborów jest kawiarka na indukcję Bialetti, a możecie ją znaleźć w ofercie sklepu Konesso.pl. Warto również zwrócić uwagę na pojemność mierzoną w filiżankach espresso. Pamiętajmy, aby dopasować ją do swoich preferencji.


Kawiarka Bialetti Moka Express induction

Polecane produkty w tym artykule
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel