Jaką kawę piją Włosi?

Jaką kawę piją Włosi?
Jaką kawę piją Włosi?

Kawa i Włosi

Mimo tego, że rośliny kawowca nie rosną we Włoszech, to ciągle wielu ludzi uważa ten kraj za pewien wyznacznik standardów w dziedzinie kawy. Dzieje się tak może dlatego, że Włosi robią naprawdę świetną kawę, a może dlatego, że potrafili dobrze zareklamować i sprzedać swój produkt. Niemniej jednak coś musi być w prawdziwym włoskim espresso, skoro jest uwielbiane na całym świecie.

We Włoszech istnieje naprawdę dużo palarni kawy, które sprowadzają ziarna kawowca z dalekich krajów. Są lepsze i gorsze, większe i mniejsze, ale przyświeca im jedna ważna idea. Włoska kawa ma charakteryzować się raczej ciemnym wypaleniem. Produkowana ma być głównie pod espresso, czyli kawę wyrazistą i intensywną. Jest to jeden z symboli Italii i uznawany jest przez Włochów za najlepszy sposób parzenia kawy. Espresso Italiano zostało opracowane przez Narodowy Instytut Espresso i powinno być parzone według zasad - 7 g zmielonej kawy, 25 sekund ekstrakcji i 25 ml naparu. Istnieje wiele metod parzenia kawy, jednak espresso jest znane i uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie.

Zwyczaje picia kawy we Włoszech

Picie kawy dla Włochów jest codziennym rytuałem i określone jest wieloma zasadami, które na wypadek wakacji w słonecznej Italii powinniśmy poznać. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że ceny tej samej kawy w kawiarni potrafią być bardzo rozbieżne. Wpływ na to ma miejsce, jakie zajmujemy w lokalu. Włosi piją kawę, stojąc przy barze, a stoliki w kawiarni są przeznaczone głównie dla turystów, którzy lubią się delektować kawą, godzinami rozmawiając i podziwiając widoki. Dla Włochów wizyta w kawiarni to głównie szybkie espresso przed dalszymi obowiązkami. Kawa cappuccino zamówiona do stolika potrafi być dużo droższa niż kupiona przy barze.

Kawa we Włoszech jest pita zazwyczaj do posiłku. Wyjątkiem jest poranek, kiedy spożywa się ją przed śniadaniem. Natomiast kawa z mlekiem często zastępuje pierwszy posiłek w ciągu dnia. Jednak musimy pamiętać, że kawę mleczną we Włoszech pije się do godziny 11. Często zamówienie cappuccino po południu może być odebrane śmiechem.

Możemy się także zdziwić, gdy podczas składania zamówienia poprosimy o "latte". W języku włoskim wyraz ten oznacza po prostu mleko. Dlatego prosząc o kawę z mlekiem mówimy "caffe con latte". Mała, czarna, mocna kawa, czyli espresso to podstawa każdego Włocha, ale zamawiając ją w kawiarni prosimy o "un caffe". Powinniśmy wypić ją szybko, w dwóch, trzech łykach.

Rodzaje specjałów we włoskich kawiarniach

Włosi piją kawę o każdej porze dnia. Rano delektują się cappuccino, espresso zaś mogą pić nawet do wieczornego posiłku. Jednak nie są to wszystkie propozycje, które możemy znaleźć w menu włoskiej kawiarni. Aby wiedzieć co zamówić podczas pobytu we Włoszech przedstawiamy wam małą ściągę.

 • Espresso - czyli intensywna kawa podawana w małej filiżance. Charakteryzuje ją mocny smak i pianka unosząca się na powierzchni nazywana cremą.
 • Doppio - jest to podwójne espresso.
 • Lungo lub Americano - typowa kawa czarna, zaparzana z większą ilością wody niż espresso.
 • Ristretto - jest zaparzana z mniejszą ilością wody niż espresso. Posiada bardziej intensywny smak.
 • Corretto - espresso z dodatkiem koniaku, grappy lub sambuki.
 • Macchiato - espresso z odrobiną mlecznej pianki.
 • Cappuccino - espresso ze spienionym mlekiem.
 • Cappuccino scuro - jest to cappuccino podane z mniejszą ilością mleka, dlatego kolor kawy jest trochę ciemniejszy niż tradycyjne cappuccino.
 • Cappuccino chiaro - jest jaśniejsze od typowego cappuccino, ponieważ jest podawane z większą ilością mleka.
 • Latte macchiato - espresso z dużą ilością spienionego mleka.
 • Caffe latte - espresso z większą ilością mleka niż w cappuccino, lecz z odrobiną mlecznej pianki.

tradycyjne włoskie espresso
Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Parana Caffe Espresso Italiano 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Parana Caffe Espresso Italiano 1kg
108,93 zł netto 133,99 zł brutto 133,99 zł 2679.80 pkt.
Kawa ziarnista Caffe del Faro Espresso Italiano 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Caffe del Faro Espresso Italiano 1kg
87,80 zł netto 107,99 zł brutto 107,99 zł 2159.80 pkt.
Kawa mielona Caffe del Faro Espresso Italiano 250g
( Brak opinii ) Kawa mielona Caffe del Faro Espresso Italiano 250g
26,82 zł netto 32,99 zł brutto 32,99 zł 659.80 pkt.
Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 250g
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 250g
39,02 zł netto 47,99 zł brutto 47,99 zł 959.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel