Czy włoska kawa Lavazza jest dobra? Poznaj różne oblicza Lavazza!

Czy włoska kawa Lavazza jest dobra? Poznaj różne oblicza Lavazza!
Czy włoska kawa Lavazza jest dobra? Poznaj różne oblicza Lavazza!

Po maturze poczułam powiew wolności, świat stał przede mną otworem, wyjechałam więc do Włoch... na saksy. Przyjemność przebywania w słonecznym kraju i do tego zarabianie kasy, dla wchodzącej w dorosłość osoby to była bajka! To w Veronie poznałam smak prawdziwego włoskiego espresso, od którego intensywności wykrzywiało mi twarz i kupiłam pierwszą kawiarkę Bialetti. Oczywiście wracając, przywiozłam ze sobą wielopak czerwonej kawy Lavazzy, czyli Lavazza Qualita Rossa pragnąc, żeby w domu poczuć choć odrobinę luksusu. Bo z luksusem wtedy Lavazza się kojarzyła.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Praca jako barista otworzyła mi szeroko oczy na świat kawy, poznałam kawy Specialty. Okazało się, że kawa, która mi wcześniej smakowała w konfrontacji z ziarnami wysokiej jakości wychodziła bardzo słabo... szok! I stąd nasunęło się pytanie - czy najbardziej znana w Europie i na świecie marka kawy Lavazza to dobra kawa? Czy kawa od dużego, koncernowego producenta może być wysokiej jakości? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie dobrze jest zapoznać się z wartościami, które przyświecają marce i poznać jej produkty.

Co stanowi o sukcesie firmy?

Fundamentem firmy od początku jest pasja do pracy i prawdziwe jej oddanie, nieustanne doskonalenie swoich produktów oraz patriotyczne podejście - czyli dbanie o miejsce, z którego ziarno pochodzi. To wszystko tworzy główne filary firmy. Jak widać idee przyświecające marce Lavazza okazują się ponadczasowe, bo zarządza nią już czwarte pokolenie rodziny, a marka jest dziś jednym z największych na świecie producentów kawy. Lavazza obecna jest w 140 krajach i zatrudnia ponad 4 tysięcy pracowników. A pomyśleć, że w 1895 roku, kiedy powstał sklep Luigiego Lavazza niewiele miał on wspólnego z kawą... Dopiero podróż właściciela do Brazylii zapoczątkowała historię kawy Lavazza. Od początku była innowacyjną firmą - spopularyzowano tworzenie mieszanek kaw z różnych rejonów świata. Kawa została zamknięta w puszce, co pozwoliło zachować jej świeżość na dłużej. Mieszanki szybko rozprzestrzeniały się nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie.

Co wyróżnia kawy Lavazza?

Za ogromnym sukcesem Lavazza stoi:


  • Wysoka jakość ziaren i kontrola na każdym etapie produkcji.
  • Różnorodność smaków - palarnia Lavazza oferuje szeroki wybór kaw w różnych wariantach, co pozwala na dopasowanie kawy do indywidualnych preferencji.
  • Innowacyjnosć - Lavazza ciągle inwestuje w badania i rozwój oraz opracowuje innowacyjne produkty. Główne Laboratorium Qualita Lavazza w Turynie to centrum analizy i badań nad kawą, gdzie pracuje zespół ekspertów m.in. specjaliści od jakości kawy, naukowcy i degustatorzy. To tam opracowuje się nowe metody palenia kawy, testuje nowe technologie czy innowacje w zakresie produkcji kawy.
  • Zaangażowanie społeczne - Lavazza bierze udział w społecznych, ekonomicznych i środowiskowych inicjatywach, na rzecz zrównoważonego rozwóju terenów produkujących kawę.
  • Świadomość ekologiczna - Firma jest świadoma problemów ekologicznych i nieustannie podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Lavazza pracuje nad ograniczeniem wpływu swojej działalności na środowisko i swoją ofertę wzbogaciła o kawy organiczne.

Charakterystyka kaw Lavazza

Palarnia Lavazza dzieli swoje kawy na kategorie:

  1. Specialites - czyli kawa Single Origin Etiopia KAFFA Forest. Obecnie numerem jeden w ofercie kaw Lavazzy jest jednorodna arabika uprawiana na żyznych ziemiach, wolnych od zanieczyszczeń regionu KAFFA, który znajduje się w sercu lasu deszczowego w Etiopii. Jest to kawa o kwiatowym aromacie i bogatym smaku wiśni, daktyli i miodu. Ta kawa jest warta polecenia - oby więcej takich pozycji na liście Lavazzy!
  2. La Reserva de Tierra - La Reserva de Tierra to mieszanka 20 różnych odmian kawy, które zostały starannie wyselekcjonowane z najlepszych ziaren i które podkreślają charakterystyczne cechy krajów i regionów pochodzenia: Brazylii, Kolumbii i Ameryki Środkowej. Espresso z La Reserva de Tierra Colombia smakuje znakomicie! Nuty tropikalnych owoców połączono z wyraźnym zapachem skórki limonki i kwiatów jaśminu, co daje przyjemną kwasowość na języku. Tych kaw zdecydowanie warto spróbować i to jest odpowiedź na pytanie czy duża palarnia może robić świetną kawę - może!
  3. Specials Collection - (Gold Selection, Top Class, Gran Riserva) jest to kategoria kaw arabiki z Ameryki Południowej i Środkowej z indonezyjską robustą. Te kawy cechuje delikatna kwasowość i słodycz oraz średnia gęstość.
  4. Classic Collection - czyli "niebieskie" kawy Lavazza to seria kaw przeznaczona głównie dla profesjonalistów - barmanów i właścicieli kawiarni. W skład klasycznej kolekcji wchodzą mieszanki charakteryzujące się wyrazistym, mocnym smakiem.

Kawa ziarnista Lavazza Qualita Rossa i "złota Lavazza" Qualita Oro

Najbardziej rozpoznawalnymi mieszankami Lavazzy jest "czerwona" Lavazza Qualita Rossa i "złota" kawa Lavazza Qualitta Oro. Lavazza Qualita Rossa to mieszanka arabiki i robusty (40/60) i jest to kawa wyrazista i mocna w smaku. Wyczujesz w niej sporo goryczki i jeśli pragniesz dużej dawki kofeiny, to ta kawa spełni twoje oczekiwania. Świetnie komponuje się z mlekiem.

Kawę Lavazza Qualita Oro uznaje się za jedną z najbardziej ekskluzywnych kaw Lavazza. Jest to starannie wyselekcjonowana 100% arabika pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Lavazza Qualita Oro jest łagodna w smaku i charakteryzuje się kwiatowym aromatem. Ma delikatną cremę i niską zawartość kofeiny. Bardzo popularną mieszanką wśród posiadaczy ekspresów jest "brązowa" Lavazza Crema e Aroma. Jest to mieszanka 50/50 arabiki i robusty. Charakteryzuje się grubą cremą, intensywnym mocnym smakiem oraz stosunkowo niską ceną. Lavazza Crema e Aroma bardzo dobrze smakuje w kawie mlecznej latte czy cappuccino. Wyrazisty smak kawy nie ginie w piance mlecznej.


Lavazza Qualita Oro i Lavazza Qualita Rossa

Która kawa Lavazza jest najlepsza?

Doznania smakowe są subiektywne. Dlatego palarnie w swojej ofercie mają różne kategorie kaw, bo każdy z nas lubi co innego. Jedni szukają szlachetności, piją kawę bez cukru i wyczuwają w kawie najmniejsze niuanse. Inni wolą mleczne kawy, więc kawa dla nich powinna być mocna i intensywna, aby jej smak był dobrze wyczuwalny. Każda droga jest dobra. Najważniejsze to cieszyć się każdą filiżanką kawy. Ale... Istnieje niebezpieczeństwo, że im więcej będziesz próbować i eksperymentować, to może zdarzyć się tak, że kawa wyniesie Cię tam, gdzie wcześniej nie byłeś i już nie będziesz chciał wrócić do świata zwykłej sklepowej kawy! Jak już zasmakujesz czegoś wyjątkowego, to mieszanki kategorii La Reserva de Tierra zastąpią w młynku Crema e Aroma. Może warto spróbować czegoś nowego?

Włoska kawa to nie tylko kawa Lavazza. Warto spróbować innych włoskich kaw dostępnych w sklepie Konesso: Bazzara, Italcaffe, Trismoka czy Caffe del Faro. Rynek kawowy dynamicznie się rozwija, w Polsce powstało już ponad 400 palarni, a niektóre z nich oferują naprawdę wyśmienite kawy. Nie ograniczajmy się do jednej marki i eksplorujmy ten fascynujący świat kawy!

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Lavazza Qualita Rossa 1kg
Promocja Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lavazza Qualita Rossa 1kg
52,84 zł netto 79,99 zł 64,99 zł brutto 64,99 zł 79,99 zł 1299.80 pkt.
Kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro 1kg
Promocja Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro 1kg
65,03 zł netto 89,99 zł 79,99 zł brutto 79,99 zł 89,99 zł 1599.80 pkt.
Kawa ziarnista Lavazza Gran Espresso 1kg
Promocja
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lavazza Gran Espresso 1kg
65,03 zł netto 87,99 zł 79,99 zł brutto 79,99 zł 87,99 zł 1599.80 pkt.
Kawa ziarnista Lavazza Tierra 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lavazza Tierra 1kg
85,36 zł netto 104,99 zł brutto 104,99 zł 2099.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel