Wegańska alternatywa dla krowiego mleka - Jaki napój roślinny do kawy?

Wegańska alternatywa dla krowiego mleka - Jaki napój roślinny do kawy?
Wegańska alternatywa dla krowiego mleka - Jaki napój roślinny do kawy?

Kawa, jak nam wiadomo to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. W sytuacji, gdy kawosz okazuje się weganinem lub po prostu nie może spożywać mleka tradycyjnego zachęcamy, by wyposażyć się w wiedzę, która podpowie, w jaki sposób przyrządzić równie zdrowy i smaczny napój, który będzie bezpieczny, a jednocześnie aromatyczny.

W niniejszym artykule przedstawimy Ci, że zastąpienie mleka krowiego do kawy roślinnymi zamiennikami nie jest wcale takie trudne.

Weganie też mogą pić kawę z mlekiem

Zdecydowane tak! Kawa, a szczególnie ta z mlekiem roślinnym to produkt pochodzenia roślinnego – ziarna i napar z nich nie mają żadnego związku z produktami odzwierzęcymi. Prowadząc wegański tryb życia, również możemy cieszyć się każdego ranka małą czarną lub dodawać do niej roślinne mleko.

Mleko, a dokładniej napoje roślinne to obecnie bardzo często spotykany produkt w większości supermarketów. Zacznijmy od opisania w kilku słowach, czym jest mleko roślinne, skąd pochodzi i jakie ma właściwości?

Mleko roślinne to określenie przyjęte do użytku codziennego, które określa wszystkie napoje mleczno podobne, czyli te, które nie są pochodzenia zwierzęcego, lecz roślinnego. Jednym z najczęściej spotykanych jest mleko sojowe lub też napój sojowy. Obecnie możemy spotkać się z napojami roślinnymi wykonane z prawie każdego orzecha lub zboża. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:


  • Soję
  • Owies
  • Migdały
  • Ryż
  • Orkisz
  • Kokos

Jakie są zalety mleka roślinnego?

Najmocniej przekonującą różnicą szczególnie dla wegan między napojami roślinnymi a mlekiem krowim jest to, że są wegańskie. Po drugie napoje roślinne nie zawierają laktozy, co jest podstawą decyzji podczas wyboru napoju roślinnego u osób, które nie tolerują laktozy. Nietolerancję mogą powodować także inne składniki mleka zwierzęcego. Kolejną zaletą mleka roślinnego jest proces jego produkcji. W większości przypadków produkcja tego napoju zużywa znacznie mniej wody i w niższym stopniu zanieczyszcza wodę. Kolejną zaletą jest dobrostan zwierząt, szczególnie ważny dla wegan. Co więcej, te napoje są po prostu smaczne i często jest to czynnik decydujący. Na szczególną uwagę smakoszy zasługują napoje mleczne z migdałów lub orzechów, bo wniosą do twojej kawy wyjątkowy aromat i smak.

Kilka słów na temat właściwości zdrowotnych wśród napojów roślinnych. Otóż napoje roślinne są uszlachetniane w swojej produkcji o witaminę D, wapń, witaminę B12, kwasy omega 3 i inne wartościowe substancje wzbogacające dietę. Należy tu jednak pamiętać, że nie są one aż tak bogate w składniki odżywcze, jak tradycyjne mleko krowie. Większość alternatyw mleka krowiego w postaci napojów roślinnych jest od niego mniej kaloryczna, co jest kolejnym jego atutem i też wpływającym na nasze zdrowie - szczególnie, jeśli mowa tu o osobach dbających regularnie o swoją sylwetkę.

Jaki jest najlepszy napój roślinny do kawy?

Wiemy tylko jedno, że doskonałą alternatywą dla mleka krowiego w kawie będzie właściwie dobrany napój roślinny. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich upodobań smakowych. Rynek oferuje multum smakowych kombinacji napojów roślinnych, więc w zależności od tego, w jakich smakach gustujesz, możesz dobrać je do własnych potrzeb.

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym napojem roślinnym jest napój sojowy. Mleko sojowe to pierwsza, prawdziwa i przede wszystkim wegańska alternatywa dla mleka krowiego. Napoje sojowe zawierają dużo białka. Nie zawierają laktozy, ich kolor przypomina jasny beż, a jego smak jest charakterystyczny dla strączków.

Kolejną propozycją i uznaną przez wielu za najsmaczniejszą wersję połączenia z kawą okazuje się mleko owsiane, dokładniej napój owsiany. Uznane zostało przede wszystkim przez baristów w ich codziennej pracy, ale także przez wielu domowników i smakoszy wegańskiej kawy. Jego konsystencja i smak zbliżone są najbardziej do mleka krowiego, dobrze się spienia i wyśmienicie miesza z kawą. Pamiętajmy też, że owies uprawiany jest w Polsce, więc nie trzeba go importować z innych kontynentów.

Jeśli chcemy poczuć wyrazisty smak, to zachęcamy do spróbowania alternatywy kokosowej i migdałowej. Czynnikiem decydującym w kwestii doboru konkretnej orzechowej nuty wśród napojów roślinnych powinien być ich skład. To ważne, aby w składzie pierwszoplanową rolę odgrywały rośliny. Mleko migdałowe zawiera zdrowe tłuszcze i wiele witamin, natomiast mleko kokosowe wyrówna poziom tłuszczów nasyconych, co będzie gwarantować nam orientalny smak. Orzechowa nuta to jedno, ale pamiętajmy, że mleko z migdałów nie jest odpowiednie do kawy, gdyż ma tendencje do rozwarstwiania.

Na koniec warto wspomnieć o czymś nieoczywistym. Mleko konopne do kawy, czyli bogactwo zdrowotnych kwasów tłuszczowych OMEGA - 3. Mleko konopne zagwarantuje Ci niską zawartość węglowodanów, a w zamian dostarczy dużą ilość zdrowych tłuszczów nienasyconych oraz składników niezbędnych do codziennego funkcjonowania, takich jak magnez czy witamina D. Co więcej, mleko konopne to dobre rozwiązanie nie tylko w kwestiach prozdrowotnych, ale również smakowym. Za sprawą orzechowych nut, będzie doskonałym dopełnieniem dobrych jakościowo kaw ziarnistych.

Coraz więcej społeczeństwa decyduje się na roślinne odpowiedniki mleka. Bardzo często w kawiarniach pada pytanie o rodzaj mleka, które życzymy sobie do zamówionej kawy. Wiesz już, co zamiast mleka krowiego do kawy możesz dodać, aby delektować się swoim ulubionym napojem, jakim jest kawa. Mleko pochodzenia roślinnego to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących nieco poeksperymentować i doświadczyć nowych doznań smakowych. Wegańska kawa staje się coraz popularniejsza, a lista jej roślinnych aromatów w postaci różnorodnych napojów roślinnych jest równie bogata i zachęca do smakowania, zgłębiania swojej wiedzy i odkrywania tego, co nowe w wegańskim stylu życia.

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
81,29 zł netto 99,99 zł brutto 99,99 zł 1999.80 pkt.
Kawa ziarnista Caffe del Faro Espresso Italiano 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Caffe del Faro Espresso Italiano 1kg
87,80 zł netto 107,99 zł brutto 107,99 zł 2159.80 pkt.
Kawa ziarnista Cornella Barista PRO Premium Grade 96 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Cornella Barista PRO Premium Grade 96 1kg
105,68 zł netto 129,99 zł brutto 129,99 zł 2599.80 pkt.
Kawa ziarnista Trismoka Caffe Degustazione 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Trismoka Caffe Degustazione 1kg
89,42 zł netto 109,99 zł brutto 109,99 zł 2199.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel