Twój przewodnik po młynku Wilfa Svart: perfekcyjne mielenie kawy w domu

Twój przewodnik po młynku Wilfa Svart: perfekcyjne mielenie kawy w domu
Twój przewodnik po młynku Wilfa Svart: perfekcyjne mielenie kawy w domu

Młynek do kawy Wilfa Svart znam i szanuję od początku mojej pracy z kawą, a było to prawie 10 lat temu(!). Wilfa była wtedy moją wierną przyjaciółką w eksplorowaniu świata alternatywnych metod parzenia. To Wilfa odkrywała tajemnice perfekcyjnego dopasowania mielenia do metody parzenia, kiedy było to dla mnie czarną magią. Wilfa z jej prostymi oznaczeniami i przystępnymi wskazówkami dla początkujących baristów wydawała się być wybawieniem - niczym latarnia morska pośród mgły :)

Od tamtej pory młynek Wilfa Svart przeszedł małe rewolucje, został poprawiony i zmodernizowany, aby jeszcze lepiej służyć miłośnikom przelewowych metod parzenia. Niezmiennie od lat jest to świetny młynek do domu w bardzo PRZYSTĘPNEJ CENIE, który jest idealnym urządzeniem do domu, kiedy lubisz rozpocząć dzień od świeżo zmielonej kawy. Jest to młynek do przelewowych metod parzenia, french pressu oraz kawiarki, i nie zmielisz w nim kawy do espresso.


Młynek do kawy Wilfa Svart CGWS-130B

Poznaj swojego przyjaciela w kuchni – młynek Wilfa Svart

Automatyczny młynek do kawy Wilfa Svart, norweskiej marki, zyskał uznanie wśród miłośników kawy, dzięki swojej wszechstronności, precyzyjnemu mieleniu oraz solidnej konstrukcji, która sprawia, że jest to must-have dla każdego kawosza. Jest to idealny sprzęt na rozpoczęcie przygody z alternatywami. Poza tym nie ukrywajmy, że wygląd nie ma znaczenia, a w tym przypadku minimalistyczny design Wilfy nie tylko pięknie komponuje się z każdym wnętrzem kuchennym, ale i stanowi jego stylową dekorację. Dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej Wilfa Svart CGWS-130B oraz srebrnej Wilva Svart WSCG-2 – młynek zachwyca smukłością i funkcjonalnością, zajmując przy tym minimalną ilość miejsca na blacie. A dzisiaj to się bardzo ceni!

Wilfa Svart wyróżnia się łatwą w obsłudze podziałką grubości mielenia, umożliwiając idealne dostosowanie stopnia zmielenia kawy do Twojej ulubionej metody parzenia – od Chemeksa, przez drip, aeropress, aż po kawiarkę, french press, syfon i tradycyjne metody. Jego stalowe żarna są wyjątkowo trwałe, co obiecuje użytkowanie przez wiele lat. Wilfa Svart pracuje cicho i posiada funkcję timera, która umożliwia zaprogramowanie czasu mielenia na 10, 20 lub 30 sekund, co pozwala na przygotowanie idealnej porcji kawy bez niepotrzebnego marnowania ziaren.

Kiedy przychodzi do praktyki często się wahamy i gubimy, nie jesteśmy pewni, czy wybraliśmy odpowiedni stopień zmielenia. Zadajemy sobie pytanie: Jak zmielić kawę do dripa?! Dlatego pokrótce odpowiem na pytanie, ak mielić kawę w młynku Wilfa Svart do poszczególnych metod parzenia.

Młynek do kawy Wilfa Svart

Przewodnik po mieleniu w młynku Wilfa Svart: Od AeroPressu do Chemeksa

Zrozumienie, jak grubość mielenia wpływa na smak kawy, to podstawa. Każda metoda parzenia wymaga innego stopnia zmielenia ziaren, by w pełni uwolnić ich smak i aromat kawy. Od drobnego mielenia, idealnego dla espresso, które pozwala na ekstrakcję intensywnych i skoncentrowanych smaków, po grubszą konsystencję, odpowiednią dla metod przelewowych, gdzie wolniejsze przepływanie wody przez grubiej zmielone ziarna pozwala na delikatniejszą ekstrakcję. Jak mielić w młynku do kawy Wilfa Svart?

French press

French Press - bogactwo smaku i aromatu

French Press kocha grubo zmieloną kawę, ponieważ metoda ta polega na długim czasie kontaktu kawy z wodą. French Press wykorzystuje tłok do oddzielenia kawy od wody i jest to bardzo proste urządzenie, które pozwala na zaparzenie dobrej kawy bez fusów, świetna alternatywa dla kawy parzonej tradycyjną metodą, tzw. "po turecku". W młynku Wilfa znajdziesz optymalne ustawienie dla tej metody parzenia pod znacznikiem FRENCH PRESS. Wybierz podkreśloną kropkę lub kolejną.

Chemex – dla wielu smakoszy naraz

Fani serialu Przyjaciele na pewno kojarzą Chemex - charakterystyczne naczynie do parzenia kawy, z którego zawsze przyjaciele delektowali się czarnym napojem. Chemex wyróżnia się oryginalnym designem i można w nim przygotować duuużo kawy, w sam raz na większe spotkanie. Przygotowując kawę metodą Chemex, należy dążyć do nieco grubszego mielenia niż w przypadku dripa, co jest związane z grubością filtra i specyficznym kształtem naczynia. Mielimy na stopień grubości przypominający gruby cukier, co pozwala na uzyskanie klarownej, czystej kawy, o delikatnych nutach smakowych. W młynku Wilfa Svart ustaw stopień mielenia na czwartą, piątą kropkę od lewej strony.

chemex
Drip

Mielimy do Dripa

Dla dripa zaleca się średni stopień mielenia, grubsze niż do kawiarki, a drobniejsze niż do Chemeksa. Zmielona kawa ma przypominać konsystencją piasek, a czas parzenia powinien oscylować w granicach 2:30 - 3:10 min, aby w pełni wydobyć bogactwo smaków i aromatów kawy. Idealny stopień mielenia dla dripa pozwala na równomierną ekstrakcję, zapewniając jednocześnie, że woda nie przepływa przez kawę zbyt szybko ani zbyt wolno. Wszystko też zależy od tego, ile kawy użyjemy: na 300 g wody i na 500 g wody kawę zmielimy trochę inaczej - drobniej lub grubiej. W naszym młynku przy 500 g wody i 30 g kawy ustaw pokrętło na podkreśloną kropeczkę pod FILTER (przy 300 g wody na 18 g kawy, ustaw młynek na kropkę bliżej). Więcej informacji jak zaparzyć kawę w dripie znajdziesz tutaj.

Jeśli parzysz kawę w ekspresie przelewowym, są to zazwyczaj większe ilości naparu i dobrze, aby woda miała dłuższy kontakt zwodą a parzenie trwało 4-5 minut. Tutaj się sprawdzi ustawienie między 2 a 3 kropką pod znacznikiem FILTER.

AeroPress - eksperymentuj i baw się

AeroPress to wspaniały zaparzacz, który nie ogranicza i możesz w nim szybko przygotować aromatyczną, pełną smaku kawę. Możesz w nim parzyć zarówno jasno wypalone ziarna, jak i ciemniejsze. Napar jest mniej klarowny niż w dripie - trochę mętny, ale w smaku bardziej wyrazisty. AeroPress pozwala na większą swobodę w eksperymentowaniu z grubością mielenia. Jednakże, dla większości przepisów, zaleca się mielenie drobniejsze niż do dripa: średnio-drobne. AeroPress wraz z Wilfa Svart tworzą zgrany duet, ustaw młynek na podkreślonej kropce pod znacznikiem AEROPRESS lub kropkę wcześniej.

AeroPress
Wilfa Svart

Kawiarka - tradycyjny smak kawy

Kawiarka to świetny zaparzacz, który z powodzeniem zastąpi nam ekspres i przygotuje kawę trochę przypominającą espresso. Kawiarka nazywana jest kafeterią lub moccą i wymaga drobnego mielenia, ale nie takiego jak do espresso. W młynku Wilfa Svart kręć regulacją prawie do końca. Druga kropka od końca pod napisem MOCCA będzie idealna. Dzięki takiemu ustwieniu młynka uzyskasz charakterystyczny, intensywny smak kawy z kawiarki.

Funkcja Timera
Łatwy w czyszczeniu

Opinie użytkowników

Wilfa Svart to młynek do kawy, który zdecydowanie zjednuje sobie użytkowników swoją niezawodnością, prostotą obsługi i jakością mielenia. Przeanalizowałam liczne opinie w naszym sklepie i nie tylko, pragnąc poznać zdanie innych o tym urządzeniu. I chociaż pojawiły się pojedyncze opinie o wadliwych egzemplarzach, obsługa sklepu zawsze wychodziła naprzeciw oczekiwaniom klientów, szybko rozwiązując wszelkie problem.

Poza tym użytkownicy chwalą go za kompaktowe rozmiary, co czyni go idealnym do domowego użytku, oraz za intuicyjną obsługę, dzięki czemu nawet początkujący miłośnicy kawy mogą łatwo uzyskać pożądany stopień zmielenia ziaren. Jego cicha praca to kolejny plus. Młynek Wilfa Svart jest także ceniony za równomierne mielenie, co jest kluczowe dla przygotowania idealnej kawy. Wyjątkowym atutem jest możliwość regulacji grubości mielenia, co pozwala na eksperymentowanie z różnymi metodami parzenia. Młynek jest też łatwy w czyszczeniu. Niektórzy zwracają uwagę na wyzwania związane z przesypywaniem zmielonej kawy, jednakże ogólna satysfakcja z użytkowania tego urządzenia jest bardzo wysoka. Dzięki pozytywnym recenzjom, zarówno od nowicjuszy, jak i doświadczonych kawoszy, młynek Wilfa Svart wyraźnie wyróżnia się na tle konkurencji jako niezawodny, estetycznie wykonany i łatwy w obsłudze sprzęt, który jest w dobrej cenie.

Młynek do kawy Wilfa Svart WSCG-2
Polecane produkty w tym artykule
Młynek do kawy Wilfa Svart WSCG-2 + GRATIS KAWA 250g
Przecena
( Brak opinii ) Młynek do kawy Wilfa Svart WSCG-2 + GRATIS KAWA 250g
324,39 zł netto 599,00 zł 399,00 zł brutto 399,00 zł 599,00 zł 7980 pkt.
Młynek do kawy Wilfa Svart CGWS-130B + GRATIS KAWA 250g
Przecena
( Brak opinii ) Młynek do kawy Wilfa Svart CGWS-130B + GRATIS KAWA 250g
405,69 zł netto 699,00 zł 499,00 zł brutto 499,00 zł 699,00 zł 9980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel