Recenzja kawy Caffe Grano Kenya Kagurumai AA

Recenzja kawy Caffe Grano Kenya Kagurumai AA
Recenzja kawy Caffe Grano Kenya Kagurumai AA

Coraz częściej na rynku kawowym zawierają się nowe znajomości, tworząc ciekawe współprace jak i kooperacje dla konsumentów. Sklep Konesso połączył się z palarnią Caffe Grano, ukazując nam żółtą i intrygującą paczkę kawy, którą można już zakupić na stronie Konesso.pl. Co to za kawa i jak smakuje? O tym dzisiejszy post, będący nowością w bazie wiedzy.

Kolor żółty przykuwa oczy i kojarzy się z jesienią, a nawet i ciepłym latem. Dlatego też żółty przypadł na afrykańską Kenię, która potrafi również rozgrzać w deszczowe dni.


Kawa ziarnista Caffe Grano Kenya Kagurumai AA

Ciekawostka

Kawy pochodzące z Kenii klasyfikuje się ze względu na wielkość ziaren. Wyróżnione jest kilka, które można spotkać na paczkach kawy:

  • E – Elephant, ziarno o największej średnicy
  • PB – Peaberry, gdzie ziarno jest uformowane jako pojedyncze w wisience
  • AA – ziarno odznaczające się największym rozmiarem ziaren

Kenia AA jest najczęściej spotykana na rynku kawowym. Ich średnica jest nieco większa niż jedna czwarta cala (cm). Najczęściej jest eksportowana, jednak nie za ich wielkość, a smak jakim się odznaczają. Głównym profilem smakowym, wyróżniającym ten region to żywa, dominująca kwasowość połączona ze słodyczą. Można wyczuć nuty porzeczek, owoców leśnych, cytrusów, nut winnych jak i wytrawnych. Mówiąc z przymrużeniem oka będą to kawy, które można kochać i nienawidzić, gdyż odbiegają one od klasycznego smaku. Jednak świat do odważnych należy i warto sięgać po takie owocowe egzotyki.


Kawa ziarnista Caffe Grano Kenya Kagurumai AA

Dana pozycja dedykowana jest pod metody przelewowe. Oznacza to, że ziarna są wypalone jaśniej, gwarantując pełnie smaku i aromatów z ich wnętrza. Można ich używać do ekspresów przelewowych jak i do alternatywnych metod parzenia tj. drip, aeropress, french press i chemex lub też sposobem tradycyjnym. Kenia Kagurumai AA skrywa w sobie odmiany botaniczne Batian, Ruiru 11, SL28, SL34, które są charakterystyczne dla kaw z Kenii. Ziarna rosły na wysokości 1500-1630 m n.p.m. w regionie Murang’a. Była obrabiana na mokro i w teście jakości SCA otrzymała 89,5 punktów, co stawia ją na poziomie speciality tj. kawy wysokiej jakości.

Kawę przygotowałam w zaparzaczu Gabi Master A, który jest również dostępny na sklepie konesso. Jest on najprostszy w użyciu, dając możliwość przygotowania powtarzalnej i smacznej kawy, nawet bez użycia specjalnego czajnika. Dane urządzenie, wybija większą słodycz z kawy i dba o równomierną ekstrakcje.


Kawa ziarnista Caffe Grano Kenya Kagurumai AA

Jaki wyszedł rezultat?

Osobiście należę do grupy, która uwielbia kawy z Kenii. Samo otwarcie paczki było dozą miłych zapachów pełnych rześkich i słodkich owoców. W smaku tak samo, można wyczuć, że pije się Kenie, która zawiera w sobie dużo słodyczy z dozą delikatnej kwasowości.

Pijąc pierwsze łyki miałam skojarzenie z czerwoną pomarańczą, nektarynką, więc przyjemne cytrusy. Późnej smak poszedł w stronę żurawiny, porzeczki podrzucając jej dodatkowej kwasowości, ale nie takiej agresywnej. Pod koniec w ustach, kawa zaczęła tonować się w słodszą śliwkę, dzięki czemu mamy pełny smak według producenta. Więc jest to pozycja dla fanów słodkich, owocowych przelewów.

Osobiście wypije tą kawę ze smakiem, a ze strony Konesso możemy liczyć na kolejne ciekawe kooperacje, które będą w przyszłości owocować kolejnymi nowościami na rynku kawy.

Klaudia Greszta, a w świecie Instagrama możecie mnie poznać jako @kawomaniaczka


Kawa ziarnista Caffe Grano Kenya Kagurumai AA
Polecane produkty w tym artykule
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel