Poradnik Prezentowy - Ekspres do kawy

Poradnik Prezentowy - Ekspres do kawy
Poradnik Prezentowy - Ekspres do kawy

Okres świąteczny coraz bliżej, a Ty nie masz jeszcze nawet pomysłu na prezenty pod choinkę? Jeśli należysz do szerokiego grona osób, które kupują prezenty na ostatnią chwilę, to właśnie dla Ciebie jest nasz Poradnik Prezentowy. Znajdziesz w nim świetne pomysły na wzruszające, ale także te mniej zobowiązujące prezenty świąteczne. W tym artykule opowiemy Ci, dlaczego ekspres do kawy jest dobrym pomysłem na prezent.

Ekspres do kawy w prezencie

Zakup ekspresu do kawy w zależności od jakości urządzenia wiąże się z wydatkiem od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego oczywiste jest to, że nie wręczymy go każdemu. Nie brakuje jednak Klientów, którzy często pytają o to, jaki ekspres do kawy sprawdzi się na prezent. Zazwyczaj są to prezenty ślubne, na rocznice, ale zdarzają się także z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ciężko wyobrazić sobie, że tak drogi prezent możemy wręczyć komuś spoza najbliższego kręgu np. pracownikowi czy nauczycielowi. Ekspres do kawy może posłużyć nam jako prezent świąteczny dla rodziców, dla dziadków, dla żony, dla męża, ale równie dobrze możemy po prostu kupić go dla siebie. Wątpię, że ekspres do kawy nie zmieści się pod choinką, ale zapewniam, że święta z nowym ekspresem będą niezapomniane.


Ekspres automatyczny

Automatyczne ekspresy do kawy

Jeżeli podjęliśmy pierwszy krok i zdecydowaliśmy, że jednym z naszych prezentów świątecznych będzie ekspres do kawy, to warto poznać bliżej ich rodzaje i dowiedzieć się, czym się różnią, aby ekspres dobrać do potrzeb obdarowanej osoby.


Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym ekspresem do domu jest ekspres automatyczny. Jest to ekspres, który parzy kawę w krótkim czasie pod ciśnieniem, a jego obsługa jest maksymalnie zautomatyzowana. Ekspres automatyczny posiada wbudowany młynek do kawy ziarnistej oraz pojemnik na wodę, a bardzo często także spieniacz mleka. Urządzenie steruje się przy pomocy czytelnych przycisków lub dotykowych ekranów, co jest ogromnym ułatwieniem dla początkujących użytkowników.

Przy pomocy automatycznego ekspresu do kawy możemy w prosty i szybki sposób przygotować takie napoje kawowe jak espresso, americano, czy mleczne cappuccino i latte macchiato. Najbardziej zaawansowane ekspresy posiadają w menu nawet ponad 30 różnych specjałów. Jednak najważniejsze jest to, że aby przygotować wyśmienitą kawę, wystarczy wybrać ją w menu ekspresu i podstawić odpowiednią filiżankę. Nie musimy przechodzić żadnych specjalistycznych szkoleń, aby poczuć się niczym barista w swoim domu.

Automatyczny ekspres do kawy jest gwarancją wygody i będzie idealnym prezentem niemal dla każdego, dlatego, jeżeli ciągle zastanawiasz się, co kupić mamie na święta, to dajemy Ci podpowiedź.

Zalety:

 • Łatwa obsługa.
 • Możliwość przygotowania wielu rodzajów napojów.
 • Mały margines błędów podczas parzenia kawy.
 • Zautomatyzowane procesy czyszczenia.

Wady:

 • Niewielkie możliwości eksperymentowania z kawą.
 • Konieczność częstego czyszczenia spieniacza mleka.

Ekspres kolbowy

Kolbowe ekspresy do kawy

Kolejnym rodzajem ekspresów są ekspresy kolbowe, które również należą do grupy ekspresów ciśnieniowych. Są to urządzenia będące kontynuacją pierwszych, włoskich ekspresów do espresso. Kolbówki wymagają od nas większej wiedzy na temat parzenia kawy, a do ich obsługi potrzebujemy pewnych umiejętności, dlatego najczęściej poleca się je osobom, dla których nie będą stanowić pierwszej przygody z kawą. Niektóre ekspresy kolbowe posiadają wbudowany młynek do kawy ziarnistej, ale są to bardzo sporadyczne przypadki. Większość z nich wymaga od nas zakupu dodatkowego urządzenia, jakim jest automatyczny młynek do kawy.

W ekspresie kolbowym możemy przygotować espresso i wszystkie specjały, dla których espresso jest bazą, czyli americano, cappuccino, latte itd. Pomimo tego, że w porównaniu z ekspresem automatycznym obsługa kolbówki jest trudniejsza, to mamy w nich pełną kontrolę nad procesem parzenia, a co za tym idzie, możemy stworzyć kawę taką, jaką chcemy. Urządzenie nie narzuca nam żadnych ograniczeń i w dużej mierze to od nas zależy jakość przygotowanej kawy.

Kolbowy ekspres do kawy na prezent sprawdzi się przede wszystkim dla osób, które fascynują się kawą, pragną eksperymentować z nią, a spędzenie kilkunastu minut nad przygotowaniem idealnej kawy jest dla nich czystą przyjemnością.

Zalety:

 • Możliwość przygotowania najlepszej jakościowo kawy.
 • Duży zakres eksperymentowania z kawą.
 • Pełna kontrola nad procesem parzenia kawy i spieniania mleka.

Wady:

 • Obsługa ekspresu wymaga dużego zaangażowania.
 • Konieczność zakupu młynka do kawy.
 • Brak przypomnienia o konieczności czyszczenia i odkamieniania ekspresu.

Ekspres przelewowy

Przelewowe ekspresy do kawy

Trzecim rodzajem ekspresów do kawy są ekspresy przelewowe, które w odróżnieniu od opisanych wcześniej urządzeń nie wykorzystują wysokiego ciśnienia do parzenia kawy, a działają na zasadzie filtracji. Ekspresy przelewowe od lat cieszą się ogromną popularnością w USA, gdzie można spotkać je w niemal każdym barze lub restauracji. Kawa z ekspresu przelewowego zdecydowanie różni się od włoskich specjałów - jest czysta, klarowna, a jej body jest zbliżone do herbaty. Przygotowanie kawy metodą przelewową wymaga dłuższej ekstrakcji, niż w przypadku metod ciśnieniowych, dlatego też woda ma dłuższy kontakt ze zmieloną kawą, a cały proces parzenia może potrwać nawet 4 minuty. Dużą zaletą ekspresów przelewowych jest możliwość przygotowania dużego dzbanka kawy za jednym razem. Jest to główny powód, dla którego ekspresy przelewowe są bardzo często stosowane w biurach i salach konferencyjnych.

Ekspresy przelewowe sprawdzą się również w domu, a już szczególnie w okresie bożonarodzeniowym, kiedy odwiedzają nas rodzina i przyjaciele. Po uruchomieniu procesu parzenia, możemy spokojnie zająć się innymi świątecznymi sprawami, a w tym czasie ekspres przelewowy zajmie się kawą. W ciągu kilku minut otrzymamy cały dzbanek wyśmienitej, aromatycznej kawy całkowicie pozbawionej fusów. W ekspresach przelewowych możemy przygotować niemal każdą kawę. Sprawdzą się tu mieszanki, jednorodne arabiki, kawy średnio i jasno palone (co jest dobrą informacją dla miłośników kaw jakości specialty do alternatyw).

Przelewowy ekspres do kawy to dobry pomysł na prezent świąteczny dla rodzin. Takie urządzenia raczej gorzej sprawdzą się w jednoosobowych gospodarstwach domowych.

Zalety:

 • Opcja przygotowania dużego dzbanka kawy za jednym razem.
 • Łatwa obsługa.
 • Możliwość stosowania jasno palonych kaw jakości specialty.

Wady:

 • Wyłącznie kawa czarna w menu.
 • Dłuższy czas parzenia kawy.
 • Konieczność zakupu młynka do kawy.
Polecane produkty w tym artykule
Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh - NIEDOSTĘPNY
649,59 zł netto 799,00 zł brutto 799,00 zł 15980 pkt.
Ekspres do kawy Nivona 821
Promocja Przecena
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Nivona 821
2 316,26 zł netto 3 999,00 zł 2 849,00 zł brutto 2 849,00 zł 3 999,00 zł 56980 pkt.
Ekspres do kawy Miele CM 5510 Silence Rose Gold 11541740
Przecena
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Miele CM 5510 Silence Rose Gold 11541740
3 169,92 zł netto 5 239,00 zł 3 899,00 zł brutto 3 899,00 zł 5 239,00 zł 77980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel