Odwiedziny w palarni kawy Mott Coffee Company

Odwiedziny w palarni kawy Mott Coffee Company
Odwiedziny w palarni kawy Mott Coffee Company

W ostatnich dniach mieliśmy przyjemność odwiedzić naszych przyjaciół z tarnowskiej palarni kawy Mott Coffee Company. Ciężko znaleźć słowa, które w pełni oddadzą nasze pozytywne odczucia, dlatego, jeżeli powiem, że to niezwykłe miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie, to wciąż będzie za mało. Zapraszam do naszej relacji z odwiedzin palarni kawy Mott Coffee Company, w której postaram się ukazać w pełni klimat tego fascynującego miejsca.

Palarnia kawy Mott Coffee Company

Mott Coffee Company swoją siedzibę ma w Tarnowie, dlatego też udaliśmy się we wschodnie rejony Małopolski. Spokojne osiedle domków jednorodzinnych oraz pobliski park zupełnie nie kojarzy się z kawowym przemysłem, ale to właśnie przy ulicy Racławickiej 14 znajdziemy palarnię kawy Speciality. Właściciel łączy pracę z przyjemnością, ponieważ palarnia znajduje się w tym samym miejscu, co firmowa kawiarnia, gdzie zajrzeć może każdy. Już na samym wejściu wita nas ściana z wielką fototapetą przedstawiającą plantacje kawy, przy której pamiątkowe zdjęcia są po prostu obowiązkiem. Kawiarnia na Racławickiej to bardzo przytulne miejsce, w którym możemy poczuć klimat Ameryki Łacińskiej. Kawowe ozdoby, hamaki wiszące pod sufitem i odprężająca muzyka pozwalają nam zapomnieć o codzienności, dzięki czemu możemy skupić się wyłącznie na degustowaniu świeżo wypalonej kawy.

I mówimy tu dosłownie o świeżo wypalonej kawie, bo do przygotowania wykorzystuje się ziarna palone na miejscu. Piec kawowy wystawiony jest na widok, dlatego z bliska możemy podglądać pracę roastera, który tworzy prawdziwe cudo. Na smak kawy wpływ ma wiele czynników, ale to odpowiednie wypalenie ziaren nadaje im właściwego charakteru i decyduje o tym, w jaki sposób przygotowane będą smakować najlepiej. Tomek, czyli roaster z wieloletnim doświadczeniem doskonale wie, jak zachowują się ziarna i po samym dźwięku prażenia jest w stanie wychwycić moment, w którym należy obniżyć temperaturę pieca, aby kawa miała odpowiedni odcień brązu. Kawa jest palona w najwyższej klasy piecu marki Coffed, który został dodatkowo wyposażony w urządzenie do oddzielania ciał obcych od ziaren. Po wysypaniu z pieca kawa jest zasysana przez specjalny system, który zatrzymuje kamyki znajdujące się kawie i wypuszcza tylko ziarna. Dzięki temu mamy gwarancję zawsze czystej kawy i nie musimy obawiać się o uszkodzenie młynka twardym kamieniem.


Piec kawowy

Kawa jakości Speciality

Mott Coffee Company stawia przede wszystkim na jakość kawy, nawet kosztem jej komercjalizacji. Dlatego też palarnia specjalizuje się w wypalaniu kawy Speciality, które są sprowadzane bezpośrednio od hodowców. Bezpośredni zakup zielonej kawy od farmera to stosunkowo nowa praktyka w kawowym przemyśle i zakłada osobistą relację między plantatorem, a nabywcą kawy. Dzięki temu palarnia dokładnie wie, jakiej odmiany kawę kupuje, jaki jest sposób jej obrabiania i jakiego smaku może się po niej spodziewać. Bezpośredni zakup jest również bardzo sprawiedliwą formą handlu, ponieważ hodowca otrzymuje wynagrodzenie godne swojej pracy bez dzielenia się z pośrednikami.

Mott Coffee Company wypala głównie kawę z Kostaryki, która górzystych, wulkanicznych terenów oraz idealnych warunków pogodowych. Ziarna pochodzą z dwóch regionów: Tarrazu i Coto Brus. Tarrazu to jeden z najsłynniejszych na świecie regionów, w których uprawia się kawę. Tamtejsze plantacje znajdują się na wysokościach 1200-2000 m n.p.m. a swoje doskonałe plony zawdzięczają żyznym wulkanicznym glebom oraz idealnemu nasłonecznieniu i specyficznemu mikroklimatowi. W ofercie Mott Coffee znajdziemy 2 kawy składające się z tych ziaren, a są to Tarrazu Yellow Honey i Tarrazu Red Honey. Zdecydowanie moim faworytem okazała się Tarrazu Yellow Honey, która charakteryzuje się wyższą kwasowością z wyczuwalnymi intensywnymi nutami cytrusów. Innego zdania był Tomek, którego ulubioną kawą jest Tarrazu Red Honey, czyli kawa pełna słodyczy, która posiada niebywały aromat.

Ziarna z Coto Brus dostępne są w wersji Red Honey, Natural i White Honey. Dwie pierwsze kawy to propozycja dla miłośników owocowej słodyczy, a wersja White Honey zachwyci każdego fana czekoladowych smaków. Zupełną nowością w ofercie Mott Coffee Company są kawy Coto Brus Obata i Coto Brus Saba, które w wersjach kilogramowych również znajdziecie w sklepie Konesso.pl.


Palarnia kawy Mott Coffee Company

Kawy Omniroast

Kawy ziarniste Mott Coffee doskonale sprawdzą się zarówno do ciśnieniowych, jak i przelewowych metod parzenia. Odpowiedni stopień wypalenia sprawia, że satysfakcjonujące nas efekty otrzymamy, przygotowując je jako espresso z ekspresu kolbowego, ale także jako przelew z dripa. Takie kawy nazywamy kawami Omniroast. Wypalenie kawy Omniroast nie należy do najłatwiejszych zadań, bo wystarczy odrobina pośpiechu lub zwłoki, aby zatracić idealny stopień palenia.

Kaw Omniroast od Mott Coffee Company warto spróbować osobiście, aby na własnej skórze przekonać się, jak smakuje wysokiej jakości kostarykańska kawa wypalona przez profesjonalistów z pasją. My jesteśmy zachwyceni. Mott Coffee Company posiada 2 firmowe kawiarnie w Tarnowie oraz jedną w Warszawie, dlatego, jeśli masz to szczęście i mieszkasz w pobliżu, to koniecznie osobiście przekonaj się, jak smakuje wysokiej jakości kostarykańska kawa wypalona przez profesjonalistów z pasją. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to zapoznaj się z ofertą kaw Mott Coffee w sklepie Konesso.pl i zamów je z dostawą do domu.


Konesso Mott Coffee Company
Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Mott Coffee Tarrazu Yellow Honey 250g
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Mott Coffee Tarrazu Yellow Honey 250g
28,45 zł netto 34,99 zł brutto 34,99 zł 699.80 pkt.
Kawa ziarnista Mott Coffee Tarrazu Red Honey 250g
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Mott Coffee Tarrazu Red Honey 250g
31,70 zł netto 38,99 zł brutto 38,99 zł 779.80 pkt.
Zestaw kaw Mott Coffee - White Honey + Red Honey 2x250g
( Brak opinii ) Zestaw kaw Mott Coffee - White Honey + Red Honey 2x250g
59,34 zł netto 72,99 zł brutto 72,99 zł 1300 pkt.
Kawa ziarnista Mott Coffee Coto Brus Saba 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Mott Coffee Coto Brus Saba 1kg
89,42 zł netto 109,99 zł brutto 109,99 zł 2199.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel