Odmiany kawy - Caturra

Odmiany kawy - Caturra
Odmiany kawy - Caturra
Wiele cenionych na świecie odmian kaw powstało dzięki niewielkiej mutacji istniejących już roślin. Nawet niewielkie różnice w ich genetyce potrafią znacząco wpłynąć na smak i jakość. Jedną z takich odmian jest Caturra, która jest mutacją omawianego już wcześniej gatunku Bourbon i bardzo szybko stała się ulubioną kawą specjalistów i koneserów.

Caturra - brazylijska odmiana kawy


Odmiana Caturra powstała z naturalnej mutacji Bourbon. Odkryto ją w Brazylii w stanie Minas Gerais w latach 1915-1918. Posiada ona mutację tylko jednego genu, który powoduje, że rośliny Caturra są zdecydowanie niższe niż Bourbon. Duże zainteresowanie plantatorów tą odmianą kawy było spowodowane jej niewielkim rozmiarem, który pozwalał na rozmieszczenie roślin bardzo blisko siebie. Sprawia to, że można produkować więcej kawy na tym samym obszarze. 

Caturra najlepiej rośnie na wysokościach od 1000 do 1600 m n.p.m. i niestety jak większość arabik, jest bardzo podatna na choroby i szkodniki. Hodowcy Caturry mogą chwalić się wysokimi zbiorami i wspaniałą jakością, ale ich rośliny potrzebują ciągłego nadzoru i nawożenia. Jak już wspomnieliśmy Caturra to niska roślina, ale jej krzew posiada grubą korę i wiele odgałęzień. Jej zielone liście są duże i lekko pofalowane na brzegach tak, jak w odmianie Bourbon. 

Pomimo tego, że Caturra pochodzi z Brazylii, to nigdy nie stała się sztandarową odmianą w Kraju Kawy. W 1940 roku została wprowadzona do Gwatemali, gdzie stała się niezwykle popularna. Z Gwatemali powędrowała do Kostaryki, Panamy i Hondurasu, a dziś jest jednym z najpopularniejszych gatunków w całej Ameryce Środkowej. Caturra często jest używana jako wzorzec, na którym testowane są inne odmiany. Odmiana ta doprowadziła po części do intensyfikacji uprawy kawy, poprzez bardzo gęste sadzenie, często w pełnym słońcu. 

Caturra jest również znana z tego, że jest jednym z "rodziców" tzw. rodziny Catimor. Połączone siły Caturry i Timor Hybrid (po części robusta) tworzą bardzo odporne rośliny karłowate takie jak: 

  • Costa Rica 95
  • Catisic
  • Lempira
  • IHCAFE 90
Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 1kg
Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 1kg
134,14 zł netto 164,99 zł brutto 164,99 zł 3299.80 pkt.
Kawa ziarnista illy Arabica Selection Brazil 250g
( Brak opinii ) Kawa ziarnista illy Arabica Selection Brazil 250g
32,51 zł netto 39,99 zł brutto 39,99 zł 799.80 pkt.
Kawa ziarnista Etno Cafe Yellow Bourbon 1kg
Promocja
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Etno Cafe Yellow Bourbon 1kg
78,66 zł netto 129,00 zł 96,75 zł brutto 96,75 zł 129,00 zł 1935 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel