Odkamienianie ekspresu Nivona

Odkamienianie ekspresu Nivona
Odkamienianie ekspresu Nivona

Ekspres do kawy Nivona to wysokiej jakości urządzenie, które pozwala nam cieszyć się wyśmienitą kawą bez wychodzenia z domu. Przed kupnem ekspresu do kawy należy jednak wiedzieć o tym, że każdy ekspres wymaga od nas właściwego użytkowania i regularnego przeprowadzania procesów konserwacji. Jednym z takich procesów jest odkamienianie ekspresu do kawy Nivona, które sprawia, że możemy uniknąć wielu usterek i czerpać jeszcze więcej przyjemności z picia kawy.Po co odkamieniać ekspres do kawy?

Woda stanowi 98% zaparzonej kawy, dlatego bez wahania można powiedzieć, że bez wody nie ma kawy. Ekspresy do kawy Nivona do zaparzenia kawy wykorzystują wodę znajdującą się w przeznaczonym na to zbiorniku. Podczas procesu parzenia kawy woda doprowadza do wytrącenia się wapnia i magnezu, które potocznie nazywamy kamieniem. Kamień osadza się w przewodach ekspresu i może grozić uszkodzeniem urządzenia, ale również wpływa negatywnie na smak kawy. Nie istnieje jeszcze ekspres do kawy, który byłby odporny na osadzanie się kamienia, ale na całe szczęście sami możemy pozbyć się niechcianych osadów.

Każdy ekspres do kawy Nivona wykorzystuje zautomatyzowany proces odkamieniania, a regularne przeprowadzanie go pozwoli nam skutecznie zadbać o higienę i kondycję urządzenia. Producent ekspresów Nivona stworzył płyn odkamieniający Nivona NIRK 703, który dokładnie usuwa kamień bez ryzyka uszkodzenia ekspresu. Każdy automatyczny ekspres do kawy Nivona informuje nas o tym, kiedy powinniśmy przeprowadzić proces odkamieniania z użyciem płynu oraz instruuje nas krok po kroku, co należy robić.


Jak odkamienić ekspres Nivona?

Odkamienianie ekspresu do kawy Nivona nie jest skomplikowanym procesem, a stosując się do wszystkich zaleceń, przeprowadzisz go bez problemów. Pomimo tego, że Twój ekspres Nivona zaleca proces odkamieniania, to w dalszym ciągu możesz przygotowywać w nim kawy. Należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku awarii gwarancja może stracić ważność. Wszystkie czynności należy wykonywać w kolejności podanej w instrukcji, nie wolno przerywać trwającego procesu odkamieniania, a przed uruchomieniem programu należy wyjąć filtr ze zbiornika. Do odkamieniania ekspresu należy używać wyłącznie przeznaczonych do tego specjalnych preparatów. Nie wolno w tym celu używać octu, ani środków na bazie octu.


 1. Wejdź w zakładkę KONSERWACJA w ekspresie Nivona.
 2. Wybierz opcję ODKAMIENIANIE SYSTEMU.
 3. Opróżnij tackę na skropliny oraz pojemnik na fusy.
 4. Wyjmij filtr ze zbiornika wody.
 5. Do zbiornika wlej 500 ml wody i uzupełnij 100 ml płynu odkamieniającego Nivona (w podanej kolejności!).
 6. Jeden koniec wężyka podłącz do wylewki, a drugi do ociekacza i wybierz START ODKAMIENIANIA.
 7. Proces odkamieniania przebiega automatycznie i trwa około 30 minut.

Po zakończeniu odkamieniania, na wyświetlaczu pojawi się komunikat - OPRÓŻNIJ TACKI:

 1. Opróżnij tackę na skropliny oraz pojemnik na fusy.
 2. Wyjmij pojemnik na wodę i przepłucz go czystą wodą.
 3. W zbiorniku umieść wkład filtrujący.

Na wyświetlaczu pojawi się komunikat - WĘŻYK DO WYLOTU I OCIEKACZA:

 1. Podłącz jeden koniec wężyka do wylewki, a drugi do tacki ociekowej.
 2. Pod wylewką umieść pusty zbiornik o pojemności co najmniej 500 ml.
 3. Wybierz PROSZĘ PŁUKAĆ.
 4. Cykl płukania trwa około 2 minuty.
 5. Po zakończeniu płukania należy opróżnić tackę na skropliny i pojemnik na fusy.

Jak często odkamieniać ekspres Nivona?

Odkamienianie ekspresu to proces, który przynosi same korzyści, dlatego powinien wejść nam w nawyk. Program odkamieniania powinniśmy przeprowadzać regularnie przynajmniej raz w miesiącu, a jeżeli przygotowujemy naprawdę dużo napojów, to warto robić to częściej, po zużyciu 5 kilogramów kawy. Dodatkowo polecamy korzystać z wkładów lub dzbanków filtrujących, które sprawią, że do zaparzenia kawy ekspres wykorzysta czystą wodę. Pomoże nam to zdecydowanie zredukować osadzanie się kamienia w przewodach ekspresu, a tym samym zredukować częstotliwość odkamienianie ekspresu do kawy Nivona.

Polecane produkty w tym artykule
Odkamieniacz w płynie NIVONA NIRK 703 - 500ml
Promocja
( Brak opinii ) Odkamieniacz w płynie NIVONA NIRK 703 - 500ml
39,02 zł netto 61,50 zł 47,99 zł brutto 47,99 zł 61,50 zł 959.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel