Lelit Anita PL042TEMD - Recenzja Pana Miłosza

Lelit Anita PL042TEMD - Recenzja Pana Miłosza
Lelit Anita PL042TEMD - Recenzja Pana Miłosza

Lelit Anita PL042TEMD to włoski ekspres kolbowy z wbudowanym młynkiem do kawy ziarnistej. Wysoka funkcjonalność, łatwa obsługa i elegancki design sprawiają, że Anita to doskonała propozycja nawet dla początkującego użytkownika. W swojej recenzji Pan Miłosz przedstawia wszystkie wady i zalety ekspresu Lelit Anita PL042TEMD.

Ekspres do kawy Lelit Anita PL042TEMD

Lelit Anita to jednobojlerowy ekspres kolbowy z wbudowanym młynkiem. Urządzenie należące do linii Lelit 50s łączy w swojej obudowie podzespoły ekspresu do kawy Lelit Anna i młynka Lelit Fred. Wnętrze skrywa bojler 250 ml z grzałką 1000 W i młynek stożkowy 38 mm. W wariancie PL042TEMD ekspres wyposażony jest dodatkowo w elektroniczny sterownik temperatury z algorytmem PID i solidne, metalowe dźwigienki sterujące.

Duża obudowa urządzenia przywodzi skojarzenia z kawiarnianymi ekspresami. Integracja ekspresu i młynka w jednej obudowie ma szereg zalet. Producent zapewnia pełną kompatybilność młynka i ekspresu. Dzięki integracji nie musimy dobierać ekspresu do młynka. Ekspres zajmuje mniej miejsca niż dwa oddzielne urządzenia. Aranżacja wnętrza jest dzięki temu łatwiejsza. Do zasilania zestawu wystarczy nam jedno gniazdo elektryczne. Lelit Anita zawiera w sobie wszystko co niezbędne do przygotowania espresso. Na obudowie umieszczono również tamper. Dzięki niemu po zmieleniu kawy możemy ją odpowiednio ubić. Tacka ociekowa zajmuje 2/3 szerokości ekspresu, pozostałą część pod młynkiem zajmuje oddzielna szufladka, do której trafia nadmiar zmielonej kawy. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości.

Nowoczesne technologie

Na frontowym panelu ekspresu znajduje się manometr, dwa przełączniki dźwigniowe, kontrolka grzałki i sterownik PID. Pierwsza dźwigienka steruje pompą, druga zmienia tryb pracy (para wodna/wrzątek/parzenie kawy). Kontrolka sygnalizuje gotowość do pracy. Z kolei sterownik PID umożliwia ustawienie temperatury parzenia kawy i temperatury pary. W czasie pracy sterownik pokazuje odczyt temperatury z sondy, dzięki czemu wiemy, kiedy ekspres jest gotowy do kolejnej ekstrakcji. Na frontowym panelu ekspresu znajduje się też zawór sterujący dyszą pary będącą również wylewką wrzątku. Sterowanie dyszą pary odbywa się za pomocą gałki.

Z boku obudowy znajduje się gałka bezstopniowej regulacja grubości mielenia. Hopper (zbiornik na ziarna) obraca się przy zmianie grubości mielenia wskazując aktualne ustawienia. Znalezienie odpowiednich ustawień grubości mielenia nie stanowi trudności. Za przemiał odpowiadają żarna stożkowe 38 mm napędzane przez silnik o mocy 150 W. Uruchomienie młynka następuje poprzez przyłożenie kolby do przycisku znajdującego się pod wylotem świeżo zmielonej kawy. Mielenie trwa do czasu zwolnienia przycisku. Przemiał jest równy, bez bryłek, a kawa nie rozsypuje się wokół ekspresu, ewentualny nadmiar trafia do szufladki zabudowanej w podstawie ekspresu.


Lelit Anita PL042TEMD - PID

Łatwa obsługa

Po włączeniu zasilania ekspres potrzebuje kilka minut, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę pracy. Na rozgrzanie całości, w tym górnej półki na filiżanki potrzebne jest kolejne kilkanaście minut. Ekspres do kawy Lelit Anita można włączać programatorem zegarowym lub inteligentną wtyczką. Zwolenników długiego wygrzewania ekspresu ucieszy fakt, że ekspres nie ma układu przełączającego w stan uśpienia po okresie bezczynności. Po kilku godzinach nieprzerwanej pracy od włączenia ekspresu ziarna w młynku nieznacznie się nagrzewają. Tę niedogodność rekompensuje jednak częściowo niewielka pojemność hoppera (pojemnika na ziarna) wynosząca około 150g. Krótki czas nagrzewania pozwala włączać ekspres dopiero wtedy, gdy jest on potrzebny.

Przygotowanie espresso ułatwia wyposażenie ekspresu, na które składa się manometr, zawór OPV i zawór trójdrożny. Ekstrakcję rozpoczynamy uruchamiając pompę za pomocą przełącznika. Wbudowana pompa wibracyjna powoli buduje ciśnienie. Ekstrakcja trwa aż do ponownego wyłączenia pompy.

Kolbowy ekspres do domu

Lelit Anita PL042TEMD wyposażony jest w jeden bojler przeznaczony zarówno do parzenia kawy, jak i do wytwarzania pary pieniącej mleko. Za pomocą przełącznika na frontowym panelu wybieramy jeden z trzech trybów - kawy, wrzątku i pary. Przygotowując kawy mleczne najlepiej zacząć od przygotowania bazy (espresso), a potem przełączyć ekspres w tryb pary. Po około minucie od zmiany trybu można przystąpić do spieniania mleka. Po zakończeniu spienienia należy wybrać tryb wrzątku i pobrać niewielką ilość wody. Wrzątek pompowany jest dyszą pary, dzięki czemu po przepompowaniu niewielkiej ilości wrzątku układ hydrauliczny pozostaje czysty, a temperatura bojlera szybciej osiąga poziom odpowiedni do ponownego parzenia kawy.

Woda jest pobierana ze zbiornika o pojemności 2,7 litra. Dostęp do zbiornika wody uzyskujemy po otwarciu metalowej klapki. Zbiornik można łatwo wyjąć, co ułatwia utrzymanie w czystości. Kontrolę poziomu wody zapewnia podgląd zbiornika w formie dwóch pionowych wycięć na obudowie.

Lelit Anita to ciekawa propozycja na początek drogi kawowej. Otrzymujemy kompletny zestaw domowego baristy - ekspres, młynek i tamper.

ZALETY

  1. Wysoka jakość wbudowanego młynka
  2. Krótki czas nagrzewania
  3. Ekspres jest w pełni kompletnym zestawem domowego baristy

WADY

  1. Nieznaczne nagrzewanie ziaren przy długotrwałej, nieprzerwanej pracy ekspresu

Autor: Miłosz

Lelit Anita PL042TEMD
Polecane produkty w tym artykule
Ekspres do kawy Lelit Anita PL042TEMD z młynkiem
Przecena
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Anita PL042TEMD z młynkiem
2 275,61 zł netto 3 499,00 zł 2 799,00 zł brutto 2 799,00 zł 3 499,00 zł 55980 pkt.
Ekspres do kawy Lelit Anita PL042EMI
Przecena
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Anita PL042EMI
2 275,61 zł netto 3 249,00 zł 2 799,00 zł brutto 2 799,00 zł 3 249,00 zł 55980 pkt.
Ekspres do kawy Lelit Anita PL042EM
Przecena
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Anita PL042EM
2 194,31 zł netto 2 999,00 zł 2 699,00 zł brutto 2 699,00 zł 2 999,00 zł 53980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel