Kawa w ciąży - tak czy nie?

Kawa w ciąży - tak czy nie?
Kawa w ciąży - tak czy nie?

Dla wielu kobiet picie kawy w ciąży może być dylematem, a jeśli już się na to decydują, to nasuwa się pytanie, po ile filiżanek w ciągu dnia mogą sięgać? I najważniejsze - czy kawa nie zaszkodzi dziecku? Okazuje się, że kawa w ciąży jest dopuszczalna, jednak w ograniczonej ilości, a to wszystko przez zawartość kofeiny. Jeszcze do niedawna zakazywano jej picia, ponieważ nadmierne spożycie kofeiny może zaszkodzić każdemu.


Ile kawy można pić w ciąży?

Eksperci uznali, że dzienna maksymalna dawka kofeiny powinna wynosić 200mg. Oznacza to, że kobieta w ciąży może sobie pozwolić na dwie do trzech słabych kaw w ciągu dnia. Jednak powinna jednocześnie zrezygnować z picia herbaty, coli oraz czekolady.


Ponadto picie kawy w ciąży może przyczyniać się do wzmagania dolegliwości, jakie trapią kobiety ciężarne. Nawet jeśli będziemy spożywać rozsądne porcje, które w żaden sposób nie zaszkodzą ani dziecku, ani mamie, to kawa ma wpływ na inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które pojawiają się w ciąży. Przede wszystkim zawartość kofeiny sprawia, że kawa wpływa na zaburzenia snu. Może również przyczyniać się do spotęgowania zgagi, która często dokucza przyszłym mamom. Co więcej, jest moczopędna i sprawia, że trzeba częściej odwiedzać toaletę. Kawa może mieć niekorzystny wpływ na prawidłowe wchłanianie żelaza oraz może powodować wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia, a przecież wszystkie minerały i składniki odżywcze są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz utrzymania przyszłej mamy w dobrej kondycji.


Kawa bezkofeinowa – alternatywa

Kawa bezkofeinowa nie ma negatywnego wpływu na rozwój płodu oraz nie działa pobudzająco i nie podnosi ciśnienia krwi. Nie powoduje również problemu ze snem. To pozytywne wiadomości dla wszystkich przyszłych mam, które uwielbiają napój z ziaren kawowca. Jednak tutaj też należy pamiętać o umiarze, ponieważ nadmierne spożycie wypłukuje cenne mikroelementy z organizmu.


Dlaczego nadmiar kawy w ciąży szkodzi?

Ze względu na zawartość kofeiny, która działa pobudzająco zarówno na matkę, jak i na dziecko kawa nie jest polecanym napojem dla ciężarnej. W efekcie kobieta może mieć problemy z odpoczynkiem oraz spokojnym snem. Również dlatego, że działa moczopędnie i zmusza do wizyty w toalecie także w nocy. Jeśli chodzi o wpływ na płód, to po spożyciu kawy jest niepotrzebnie pobudzony – co ma wpływ na jego rozwój – a także niedostatecznie odżywiony. Według szwedzkich naukowców, którzy zaobserwowali, że picie kawy w ciąży zaburza przepływ substancji odżywczych przez łożysko może przyczyniać się to niskiej wagi urodzeniowej.


Kobieta w ciąży powinna również unikać spożywania napojów energetyzujących. Zawierają one nie tylko kofeinę, ale również taurynę, która oddziałuje na produkcję hormonów. Ponadto wszystkie napoje typu light są dosładzane słodzikami takimi jak aspartam. Powszechnie przypuszcza się, że aspartam szkodzi dziecku, ale szczegółowych badań w tym kierunku jeszcze nie przeprowadzano.


Kawa w ciąży
Polecane produkty w tym artykule
Kawa mielona illy Decaf - bezkofeinowa 250g
( Brak opinii ) Kawa mielona illy Decaf - bezkofeinowa 250g
30,89 zł netto 37,99 zł brutto 37,99 zł 759.80 pkt.
Kawa mielona ZIDEC Decaffeinato bezkofeinowa 250g
( Brak opinii ) Kawa mielona ZIDEC Decaffeinato bezkofeinowa 250g
17,07 zł netto 20,99 zł brutto 20,99 zł 419.80 pkt.
Kawa ziarnista Lucaffe Decaffeinato 700g
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lucaffe Decaffeinato 700g
105,68 zł netto 129,99 zł brutto 129,99 zł 2599.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel