Jura S8 vs Jura E8 - dlaczego warto dopłacić?

Jura S8 vs Jura E8 - dlaczego warto dopłacić?
Jura S8 vs Jura E8 - dlaczego warto dopłacić?

Zarówno Jura E8, jak S8 to ekspresy bardzo wysokiej jakości, wyróżniające się na tle konkurencji cechami przygotowywanych napojów i łatwością obsługi. Który z nich warto kupić bardziej?

Początek lat 90, szwajcarski kanton Jura. Firma o tej samej nazwie opracowuje innowacyjny system automatycznego parzenia kawy. Wyposażone w niego urządzenia wymagają od użytkownika tylko naciśnięcia jednego przycisku. Dzięki temu każdy – w tym osoby bez wiedzy i umiejętności baristy lub zabiegani – mogą w domowych warunkach przygotować napój jak z dobrej kawiarni.

Rozwiązanie zaproponowane przez markę Jura szybko zdobyło popularność na całym świecie. Dziś ekspresy sygnowane logo szwajcarskiej marki są dostępne w 50 krajach, a kolejni klienci sięgają po nie zachęceni wysoką jakością, funkcjonalnością i niezwykłym designem.

W ofercie polskich dystrybutorów obecnie można kupić kilkadziesiąt ekspresów automatycznych Jura. Wśród nich są modele E8 i S8. Łączy je wiele wspólnych cech, ale też dzieli kilka różnic. W kolejnych akapitach przedstawiamy możliwości obu ekspresów oraz wyjaśniamy, który z nich będzie lepszym wyborem dla wymagających miłośników kawy.

Jura E8 i Jura S8 - Domowe ekspresy dla wymagających

Ekspresy E8 i S8 wyposażone są w kilka nowoczesnych systemów opracowanych przez Jura. Ich zadanie to zapewnienie najwyższej jakości kawy bez żadnego wysiłku ze strony użytkownika. Najważniejsze rozwiązania, które znajdziecie w obu modelach to:

  • System PEP (proces ekstrakcji pulsacyjnej): technologia optymalizująca proces automatycznego parzenia kawy, opracowana z myślą o wydobyciu z mielonych ziaren najlepszego smaku i aromatu. Jej działanie polega na dozowaniu gorącej wody na ziarna we właściwie dobranych, szybko następujących cyklach. Parametry parzenia dostosowane są rodzaju przygotowywanego naparu (np. espresso lub ristretto);
  • Wbudowany młynek Professional Aroma Grinder: zapewnia cichą pracę i możliwość ekstrakcji wszystkich aromatów zawartych w ziarnach. Dzięki unikalnemu sposobowi mielenia, otrzymany napar jest też ok. 12 procent mocniejszy niż w przypadku standardowych młynków. Konstrukcja młynka zapobiega pozostawaniu w środku resztek zmielonych ziaren, a wysokiej jakości stal nierdzewna użyta do jego produkcja zapewnia dużą trwałość;
  • System filtracji wody IWS (Intelligent Water System): opiera się na współpracy ekspresu z filtrem za pośrednictwem modułu RFID. Dzięki niemu może on rozpoznać, czy filtr znajduje się w urządzeniu i dobrać odpowiedni tryb. System powiadomi też użytkownika o konieczności wymiany filtra lub odkamieniania.

Zarówno Jura E8, jak i S8 wyróżniają się też nowoczesnym, ciekawym designem. Atrakcyjny wygląd pozwoli ustawić urządzenie w dobrze wyeksponowanym miejscu, bez obaw o to, że mogłoby one zaburzyć aranżacje kuchni. Sporym atutem są też kompaktowe wymiary. Oba modele mierzą 28 na 34,8 na 44,4 centymetrów. Nawet, jeśli na blacie jest niewiele miejsca, bez problemu wygospodarujecie przestrzeń na ustawienie ekspresu.

Automat Jura E8 czy S8? Który ekspres wybrać?

Jeśli chodzi o różnice między ekspresem Jura E8, a S8, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • transmiterze Smart Connect: kompatybilność z systemem Smart Connect i Operating Experience (pozwalającą na sterowanie ekspresem za pośrednictwem smartfona) zapewniają oba omawiane modele. Tylko Jura S8 sprzedawany jest w komplecie z transmiterem (właściciele E8 muszą dokupić go we własnym zakresie). To oznacza, że od razu po zakupie możecie obsługiwać go z poziomu telefonu, bez wstawania z fotela;
  • wyświetlaczu: w ekspresie Jura E8 zastosowano nieduży, kolorowy ekran z fizycznymi przyciskami zlokalizowanymi po bokach. S8 wyposażony jest zaś w większy, wygodniejszy wyświetlacz. Nie ma on też przycisków, których funkcję przejął panel dotykowy;
  • końcówce do spieniacza: w obydwóch ekspresach znajdziecie spieniacz mleka HP3. Różnica tkwi jednak w rodzaju użytej końcówki. Ta w modelu E8 służy jedynie do aplikowania mlecznej pianki. Użytkownicy S8 mogą też nalać z ekspresu niespienionego, ciepłego mleka, wykorzystując je np. do przygotowania gorącej czekolady;
  • czujniku użycia kawy mielonej: zarówno w E8, jak i S8 dostępny jest wsyp kawy mielonej. Tylko w drugim modelu jednak użyto czujnik, dzięki któremu nie musicie ręcznie wybierać odpowiedniego trybu, co czyni obsługę ekspresu jeszcze wygodniejszą;
  • programach: E8 ma zaprogramowanych więcej trybów – możecie w nim przygotować aż 17 kawowych napojów. Jura S8 ma ich 15, ale ten model daje możliwość samodzielnego zaprogramowania 8 dodatkowych (co łącznie daje 23 programy).

Ekspres automatyczny Jura S8 - Czy warto dopłacić?

Za model Jura E8 musicie zapłacić około 5,5 tysiąca złotych. S8 jest nieco droższy – kosztuje około 7 tysięcy złotych. Czy warto dopłacić 1,5 tysiąca? To zależy od waszych potrzeb i oczekiwań. Wbudowany transmiter, wygodniejszy, dotykowy wyświetlacz oraz możliwość zaprogramowania własnych trybów wraz z innymi udogodnieniami znacznie podnoszą funkcjonalność urządzenia i czynią jego obsługę jeszcze łatwiejszą.

Jeżeli więc szukacie ekspresu, który nie tylko zaparzy świetną kawę na wiele sposobów, ale też będzie wymagał od was minimum wysiłku – najlepszym wyborem będzie Jura S8.

Polecane produkty w tym artykule
Ekspres do kawy Jura S8 Piano Black (EA) - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Jura S8 Piano Black (EA) - NIEDOSTĘPNY
5 690,24 zł netto 6 999,00 zł brutto 6 999,00 zł 139980 pkt.
Ekspres do kawy Jura S8 Chrome (EA) - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Jura S8 Chrome (EA) - NIEDOSTĘPNY
6 503,25 zł netto 7 999,00 zł brutto 7 999,00 zł 159980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel