Jaką kawiarkę wybrać i czym różnią się od siebie kawiarki ?

Jaką kawiarkę wybrać i czym różnią się od siebie kawiarki ?
Jaką kawiarkę wybrać i czym różnią się od siebie kawiarki ?

Kawiarka to jeden z najpopularniejszych i najlepszych sposobów na przygotowanie wyśmienitej kawy w domowym zaciszu. Prosta obsługa i niska cena powodują, że kawiarka jest bardzo często wybierana jako urządzenie do przygotowania kawy w wielu domach. Kawiarki bardzo popularne są we Włoszech i USA - zdobywają także coraz większą popularność w Polsce. Większość kawiarek składają się z 3 elementów: 

  • dolnego zbiorniczka na wodę
  • lejka z sitkiem 
  • górnego zbiorniczka na gotową kawę 

Czym różnią się od siebie kawiarki?

Główne różnice między kawiarkami to materiał z którego zostały wykonane, wygląd, jakość wykonania, pojemność czy po prostu marka. W zależności od naszych preferencji oraz ilości przygotowywanych w kawiarce kaw powinniśmy wybrać odpowiednio dopasowaną do swoich potrzeb kawiarkę.  

Jaką kawiarka lepsza - stalowa czy aluminiowa? 

Pierwsza włoska kawiarka została wykonana z aluminium, w dzisiejszych czasach panuje błędne przekonanie że aluminiowe kawiarki są gorsze.

Kawiarki aluminiowe produkowane w dzisiejszych czasach są wykonywane ze stopu certyfikowanego aluminium, który w żaden sposób nie psuje smaku kawy ani nie zagraża naszemu życiu czy zdrowiu. Należy jednak pamiętać by aluminiowych kawiarek nie myć środkami chemicznymi, ponieważ wtedy mogą wydzielać się niebezpieczne dla nas związki. 

Kawa z kawiarki aluminiowej i stalowej może smakować nieco inaczej, spowodowane jest to nieco innym kształtem kawiarki oraz materiałem wykonania (Kawiarki aluminiowe zazwyczaj mają klasyczny, kanciasty kształt, zaś stalowe są gładkie). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to jak szybko nagrzewa się woda w kawiarce i ile trwa proces ekstrakcji kawy, który rzutuje na finalny smak naparu znajdującego się w naszej filiżance.   

Jaką pojemność kawiarki wybrać ?

Kawa z kawiarki to bardzo mocna, aromatyczna kawa o niewielkiej pojemności. Zazwyczaj producenci na opakowaniach kawiarki podają ilość filiżanek espresso jaką możemy przygotować w danej kawiarce. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do picia kawy w dużym kubku czy szklance to powinniśmy zaopatrzyć się w kawiarkę o pojemności 3 lub 4 espresso. Możemy również do pojedynczej porcji kawy dolać gorącej wody, jednak tak przygotowana kawa nie do końca będzie odzwierciedlać prawdziwy charakter kawy z kawiarki. 

Jaka kawiarka najlepsza?

Zastanawiając się nad wyborem kawiarki warto zwrócić uwagę na kilka technicznych spraw, które pozwalają lub ograniczają przygotowanie kawy w niektórych warunkach.
Spośród kawiarek można wyróżnić te:

  • na kuchenki gazowe
  • na kuchenki indukcyjne
  • elektryczne

Wszystkie z powyższych rodzajów kawiarek różnią się od siebie budową, wyglądem oraz kształtem, ale główna różnica między nimi to oczywiście przeznaczenie. Podczas wyboru kawiarki warto zwrócić też uwagę na materiał i jakość wykonania oraz pojemność. Nie ma sensu kupowania kawiarki na 9 filiżanek skoro chcemy w niej parzyć kawę dla jednej osoby, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup kawiarki o wielkości określającej rzeczywistą ilość porcji parzonych w niej kaw, to pozwoli nam uzyskać kawę o odpowiednim smaku i aromacie.  

Zobacz także:

Polecane produkty w tym artykule
Kawiarka Bialetti Moka Express 4 filiżanki
Przecena
( Brak opinii ) Kawiarka Bialetti Moka Express 4 filiżanki
95,93 zł netto 172,99 zł 117,99 zł brutto 117,99 zł 172,99 zł 2359.80 pkt.
Kawiarka Top Moka Mini 2 filiżanki - srebrno żółta
( Brak opinii ) Kawiarka Top Moka Mini 2 filiżanki - srebrno żółta
121,14 zł netto 149,00 zł brutto 149,00 zł 2980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2014
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel