Ile kalorii ma kawa?

Ile kalorii ma kawa?
Ile kalorii ma kawa?

Poranna mała czarna nie zawsze jest czarna. Często dodaje się do niej mleka i cukru, czasem mleka skondensowanego lub śmietanki do kawy. I w tym momencie kawa przestaje być napojem fit. Z drugiej strony – czy faktycznie kawa z cukrem to grzech osób na diecie? Sprawdzamy, ile kalorii ma kawa.

Dlaczego warto pić kawę?

Zastrzyk energii, jaki daje filiżanka kawy, jest nie do przecenienia i nie ma sensu się oszukiwać – to przede wszystkim dla niego co rano parzymy ten aromatyczny napój. Jednak kawa to nie tylko kofeina, to także przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia oraz ważne dla organizmu minerały, między innymi: fosfor, magnez, mangan, potas i chrom. W kawie znajduje się też tiamina, niacyna i ryboflawina. Regularne picie kawy (najlepiej czarnej) obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca, choroby Alzheimera, a także cukrzycy typu 2.

Czy kawa ma wpływ na odchudzanie?

Kofeina zawarta w kawie nie tylko pobudza nasz organizm do lepszej i wydajniejszej pracy, ale także przyspiesza spalanie tłuszczu. Oczywiście nie wystarczy regularnie pić kawy, żeby schudnąć. Trzeba jeszcze zadbać o zbilansowaną dietę i codzienną porcję ruchu, jednak nie da się nie zauważyć, że obecność kawy w codziennym menu znacząco przyspieszy proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Ile kalorii ma kawa czarna?

Jest wiele pochlebnych i niepochlebnych opinii na temat kawy. Mówi się na przykład, że wypłukuje ona żelazo z organizmu. W rzeczywistości nie tyle wypłukuje, co utrudnia wchłanianie, więc pijąc dużo kawy, warto mieć to na uwadze. Oponenci kawy twierdzą też, że to bardzo tuczący napój i że lepiej zastąpić ją herbatą lub sokiem.

Trudno zgadnąć skąd wzięła się ta bardzo krzywdząca dla kawy opinia, bowiem 100 ml czarnej kawy (mała filiżanka) ma około jednej kalorii, chociaż tu zdania są podzielone. Niektórzy dietetycy twierdzą, że tych kalorii będzie nawet pięć. Podobna ilość soku z pomidorów ma tych kalorii około piętnastu, a więc trzy razy więcej. Przy czym o ile zadowolimy się filiżanką kawy, to filiżanką soku już nie. Dla jeszcze większego kontrastu dodajmy, że szklanka soku jabłkowego to około stu kalorii. Tak więc zastępowanie kawy sokiem dla uniknięcia kaloryczności napoju jest dużym błędem. Kawa czarna bez dodatków jest chyba najbardziej dietetycznym napojem, oprócz wody oczywiście.


Ile kalorii ma kawa czarna?

Ile kalorii ma kawa z mlekiem i latte?

Teoretycznie to jedno i to samo, jednak kawa z mlekiem pita w domu znacznie różni się od latte z kawiarni.

100 g mleka (dla uproszczenia przyjmijmy, że to 100 ml, w rzeczywistości litr mleka waży 1.03 kg) to około 40 kalorii. Jeśli sięgniemy po tłuste mleko 3,2%, zawartość kalorii wzrośnie do 65. O tyle też wzrośnie kaloryczność naszej kawy. Trudno ustalić dokładne dane, ponieważ wszystko zależy od tego, jak dużo mleka wlewamy do kawy.

Mleko sojowe, przez wiele osób uznawane za dietetyczne, ma więcej kalorii, bo ponad 50 w 100 ml. Jeśli więc chcemy kierować się zawartością kalorii lepiej sięgać po mleko krowie. Mleko sojowe to propozycja dla osób, które są na diecie wegańskiej lub z powodów zdrowotnych nie mogą pić mleka z laktozą.

Kawa latte podawana w kawiarniach to elegancka kawa z pianką, gdzie zawartość mleka może być większa niż zawartość kawy. Tu przyjmuje się, że na 100 g kawy latte przypada około 50 kalorii. Jeśli zamówimy latte macchiato, zawartość kalorii rośnie do 65 na 100g. W tym wypadku podajemy przelicznik w gramach, ponieważ spora część latte to po prostu pianka. Trzeba jednak pamiętać, że latte podaje się w wysokich szklankach, więc rzeczywista zawartość kalorii jest przynajmniej dwukrotnie większa.

Ile kalorii ma kawa z cukrem?

Cukier nie jest tak bardzo kaloryczny, jak można by przypuszczać, ale też nie jest całkowicie wolny od kalorii. Jedna łyżeczka cukru to 20 kalorii. Jeśli na niej poprzestaniemy, możemy uznać, że pijemy dietetyczną małą czarną. Niestety wiele osób potrafi wrzucić do kawy dwie, a nawet trzy łyżeczki cukru. W tym momencie kawa potencjalnie fit przestaje być taką, staje się niedużą bombą kaloryczną.

Kawa z mlekiem i cukrem – czy jest kaloryczna?

Owszem, jest. Im większa kawa i im więcej mleka i cukru do niej dodamy, tym więcej kalorii będziemy musieli przyjąć. Zakładając, że średnio wlewamy do kawy 100 ml mleka i dodajemy dwie łyżeczki cukru, nasza mała czarna (właściwie to już biała) będzie miała około 100 kalorii. To raczej dużo, szczególnie dla osób, które są na diecie i starają się obniżyć dzienną dawkę kalorii.

Czy można zastąpić cukier słodzikiem? Teoretycznie najlepiej sprawdzi się stewia, jedna tabletka to w przybliżeniu 0,10 kalorii. Jednak nie każdemu będzie to smakowało.

Ile kalorii ma cappuccino

Cappuccino to słodka kawa z pianką mleczną. Uznawana jest za kobiecą. Niesłusznie, bo mężczyźni też chętnie ją piją, chociaż może mniej chętnie się przyznają. Wbrew pozorom nie jest bardziej kaloryczna niż latte. Małe cappuccino będzie miało około 50 kalorii, duże 100 lub więcej. Jest jednak pewien haczyk. W kawiarniach cappuccino często posypywane jest wiórkami czekoladowymi, a to znacznie zwiększa jego kaloryczność. Jeśli barista będzie szczodry, może dołożyć nawet 50 dodatkowych kalorii do cappuccino. Tym samym nasz napój będzie miał 100 kalorii, podobnie jak kawa z mlekiem i cukrem. Jeśli dodatkowo dosłodzimy cappuccino (a wiele osób to robi) jego kaloryczność wzrośnie o 20 kalorii na każdą łyżeczkę cukru.


Ile kalorii ma kawa z mlekiem?

Ile kalorii ma kawa rozpuszczalna 3 w 1?

Prawdziwi smakosze nie nazwą jej kawą, ale nie oszukujmy się, często sięgamy po kawę w saszetkach. Przemawia za tym łatwość przyrządzania i brak konieczności dodatkowego słodzenia lub dodawania mleka. Kawa 3 w 1 nie jest jednak tak niewinna, jak można by przypuszczać. W pojedynczej saszetce znajdziemy nie tylko kawę, ale też cukier i mleko w proszku. Tym samym przyrządzony przez nas napój będzie miał około 100 kalorii. Trochę za dużo, żeby takie rozwiązanie uznać za fit.

Nie lubię czarnej kawy bez cukru, a chcę schudnąć. Co mam robić?

Polubić! Początki mogą być trudne, ale jeśli chcemy walczymy z nadmiarem tkanki tłuszczowej i ograniczamy zawartość kalorii w diecie, warto dać szansę czarnej kawie.

Dużo zależy od tego, jaki gatunek kawy pijemy. Kawa kawie nierówna, to właściwie wiedzą wszyscy. Są odmiany łagodne, mocniejsze, bardziej kwaśne, bardziej gorzkie. Są też kawy smakowe, np. z nutą orzecha lub cynamonu. Wystarczy trochę poszukać i na pewno uda się znaleźć kawę, którą będzie można ze smakiem pić bez cukru.

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro 1kg
Promocja Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro 1kg
65,03 zł netto 89,99 zł 79,99 zł brutto 79,99 zł 89,99 zł 1599.80 pkt.
Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
81,29 zł netto 99,99 zł brutto 99,99 zł 1999.80 pkt.
Kawa mielona Pellini Top 250g
( Brak opinii ) Kawa mielona Pellini Top 250g
26,82 zł netto 32,99 zł brutto 32,99 zł 659.80 pkt.
Kawa mielona illy MOKA Classico 250g
( Brak opinii ) Kawa mielona illy MOKA Classico 250g
30,89 zł netto 37,99 zł brutto 37,99 zł 759.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel