Ile kalorii ma herbata?

Ile kalorii ma herbata?
Ile kalorii ma herbata?

Herbata to jeden z najczęściej wybieranych napojów na świecie. Znamy wiele rodzajów i smaków herbaty, a oryginalnymi przepisami na jej przygotowanie pochwalić może się właściwie każdy kraj. Czy herbatę należy uwzględniać podczas obliczania spożywanych kalorii? Ile kalorii ma herbata?

Kaloryczność herbaty, a jej rodzaje

Czarna herbata, która jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, ma tak niewiele kalorii, że pominięcie ich w bilansie kalorycznym będzie właściwie niezauważalne. Kubek herbaty o pojemności 250 ml to zaledwie 2 lub 3 kalorie, podczas gdy nawet niewielkich rozmiarów kromka chleba pszennego może zawierać ich aż 60. Koniecznie należy jednak pamiętać, że kaloryczność herbaty będzie różnić się zależnie od jej rodzaju, czy dodanych do niej składników takich jak cukier. Określając kaloryczność herbaty, przyjmuje się, że mowa o czystym naparze bez żadnych dodatków.


  • Herbaty ziołowe zależnie od dokładnego składu suszu mogą mieć więcej kalorii niż czarna herbata. Różnica ta wciąż jest jednak niemalże niezauważalna – zazwyczaj pełen kubek ziołowej herbaty to nadal zaledwie kilka kalorii.
  • Herbaty owocowe ze względu na swój skład są nieco bardziej kaloryczne. Dokładna ilość zawartych w nich kalorii zależy od owoców, kwiatów, czy aromatów znajdujących się w gotowym suszu. Kubek herbaty owocowej to najczęściej około 10 kalorii.
  • Większą kalorycznością cechuje się herbata yerba mate ceniona za swoje orzeźwiające i pobudzające właściwości. Napar przygotowuje się zazwyczaj z 50 gramów suszu – w takiej jego ilości znajdować się może od 20 do 50 kalorii.
  • Sproszkowana herbata matcha to kolejny rodzaj napoju o większej kaloryczności od popularnych odmian czarnych herbat. Jedna łyżeczka tego rodzaju herbaty to około 6 kalorii – kaloryczność całego napoju zależy od ilości użytego do jego przygotowania proszku.

Herbata z cukrem, miodem, a może mlekiem?

Najczęściej do herbaty dodaje się cukier i choć nie jest to zdrowy nawyk, wielu ludzi nie może się z nim rozstać ze względu na przyzwyczajenie do słodkiego smaku ulubionego napoju. Podczas gdy cały kubek herbaty praktycznie nie ma w sobie kalorii, już jedna łyżeczka białego cukru zawiera ich aż 20. Kubek herbaty posłodzony dwoma łyżeczkami cukru zawiera więc około 42 kalorii. Nieco lepiej prezentuje się kaloryczność brązowego cukru – jedna łyżeczka zawiera w tym przypadku około 12 kalorii.

Herbatę często słodzi się również miodem, który w przeciwieństwie do cukru zawiera w swoim składzie wiele cennych dla organizmu składników odżywczych. Jedna łyżeczka miodu ma jednak w sobie aż 40 kalorii, a więc dwa razy tyle, ile w przypadku białego cukru. Alternatywą bez zawartości kalorii mogą być słodziki, jednak wiele osób nie może przyzwyczaić się do ich charakterystycznego posmaku, a ich chemiczny skład może wzbudzać wątpliwości.

Prawdopodobnie najbardziej kalorycznym sposobem na wzbogacenie smaku herbaty jest dodanie syropu owocowego. Choć potrafią one dodać ciekawych nut smakowych nawet najzwyklejszej czarnej herbacie, soki takie zwykle zawierają w swoim składzie całą masę cukru. Już kilka jego kropel kalorycznością może odpowiadać jednej łyżeczce cukru, zaś większa ilość może sprawić, że kubek ciepłego napoju zawierać będzie nawet 150 kalorii. Osobom, które kontrolują ilość przyjmowanych kalorii, ale niekoniecznie chcą rezygnować z ulubionej herbaty z dodatkiem syropu smakowego polecamy syropy Monin Sugar Free. Są to syropy, które nadadzą naszej herbacie zupełnie nowego charakteru, a przy tym są zdecydowanie mniej kaloryczne, niż standrdowe syropy.

Popularnym dodatkiem do herbaty bywa także mleko lub alkohol taki jak rum dodawany do napoju w niewielkich ilościach. Kaloryczność mleka zależy przede wszystkim od ilości zawartego w nim tłuszczu – w 100 ml mleka znaleźć się może do 60 kalorii. Mały kieliszek rumu to dodatkowe 50 kalorii.

Jak można zauważyć, kaloryczność herbaty zależy przede wszystkim od jej rodzaju i wykorzystanych dodatków poprawiających lub wzmacniahących smak. Jeżeli staramy się stracić na wadze, to najlepszym wyborem będzie picie czystej czarnej, zielonej lub białej herbaty, które praktycznie nie posiadają kalowii.

Polecane produkty w tym artykule
Czarna herbata English Tea Shop Lemon Black Tea 15x2g
Promocja
( Brak opinii ) Czarna herbata English Tea Shop Lemon Black Tea 15x2g
13,65 zł netto 20,99 zł 16,79 zł brutto 16,79 zł 20,99 zł 335.80 pkt.
Biała herbata English Tea Shop Pure White Tea 15x2g
Promocja
( Brak opinii ) Biała herbata English Tea Shop Pure White Tea 15x2g
13,65 zł netto 20,99 zł 16,79 zł brutto 16,79 zł 20,99 zł 335.80 pkt.
Zielona herbata English Tea Shop Green Tea & Pomegranate 15x2g
Promocja
( Brak opinii ) Zielona herbata English Tea Shop Green Tea & Pomegranate 15x2g
13,65 zł netto 20,99 zł 16,79 zł brutto 16,79 zł 20,99 zł 335.80 pkt.
Owocowa herbata English Tea Shop Super Berries 15x2g
Promocja
( Brak opinii ) Owocowa herbata English Tea Shop Super Berries 15x2g
15,55 zł netto 20,99 zł 16,79 zł brutto 16,79 zł 20,99 zł 335.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel