Herbata rumiankowa - smak i właściwości

Herbata rumiankowa - smak i właściwości
Herbata rumiankowa - smak i właściwości

Popularny rumianek kojarzy nam się często z dzieciństwem. Obok mięty słynął zawsze jako sposób na wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jak to jest w rzeczywistości? Które problemy trawienne jesteśmy w stanie zażegnać popijając herbatę rumiankową i na jakie dodatkowe korzyści możemy z jej strony liczyć? Jakie korzyści niesie ze sobą picie naparu z rumianku i kiedy warto go stosować?

Właściwości herbaty rumiankowej

Napar rumiankowy może łagodzić pewne dolegliwości i działać kojąco. Oto największe znane zalety tego napoju:

  • Zmniejsza stan zapalny w organizmie - dzięki zawartości takich substancji jak: bisabobol, azuleny, flawonoidy, rumianek wycisza ogniska zapalne. Warto go pić w czasie infekcji, czy stosować zewnętrznie w postaci okładów np. przy zapaleniu spojówek. Rumianek jest także nieoceniony jako składnik nasiadówek podczas łagodzenia symptomów hemoroidów lub stanów zapalnych dróg moczowych.
  • Łagodzi objawy choroby wrzodowej- bisabobol w rumianku zapewnia ochronę błonie śluzowej żołądka.
  • Reguluje poziom cukru we krwi - szczególnie polecany osobom z cukrzycą.
  • Udrażnia drogi oddechowe - inhalacje z rumianku odblokowują zapchany nos, obkurczają śluzówkę i rozrzedzają wydzielinę.
  • Działa uspokajająco - zawarta w rumianku apigenina pomaga się wyciszyć i ukoić nerwy. Poza piciem herbatki, można zastosować olejek rumiankowy w kominku aromaterapeutycznym.
  • Wspomaga regenerację skóry - wykazując właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne wspiera proces gojenia się ran i oparzeń.
  • Łagodzi ból menstruacyjny.
  • Wspomaga procesy trawienne - polecany przy bolesnych skurczach jelit i kolkach niemowlęcych. Skraca okres trwania biegunki.
  • Przyspiesza metabolizm - rumianek ma doskonały wpływ na odchudzanie. Pomaga oczyścić organizm z toksyn, a wypity przed snem pozwoli wyciszyć nie tylko Ciebie, ale i Twój żołądek. Regulując poziom glukozy, zmniejsza ryzyko pojawiania się napadów głodu.

Dlaczego warto pić herbatę rumiankową?

Herbata rumiankowa pozwala zadbać o Twoje zdrowie zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Pomoże Ci poprawić samopoczucie, odstresować się, zmniejszyć wagę i lepiej spać. Sięgaj po nią przy wystąpieniu pierwszych objawów przeziębienia, stanach zapalnych, uszkodzeniach skóry, opuchniętych oczach, a nawet bólach zębów.

Rumianek szczególnie polecany jest kobietom w ciąży, które mają ograniczone możliwości korzystania z typowych aptecznych leków i suplementów. Oczywiście warunkiem jest brak uczulenia ze strony kobiety. Nie zapominajmy przy tym o znakomitym smaku herbaty rumiankowej, który kojarzy się z bezpiecznym dzieciństwem. Na rynku dostępne są herbatki rumiankowe w ciekawych wariantach. Godną wypróbowania jest herbata rumiankowa z miodem.

Czy każdy może pić herbatę rumiankową?

Choć trudno zaprzeczyć korzystnym właściwościom rumianku, należy pamiętać, że jak każde zioło, może wywołać niepożądaną reakcję ze strony układu odpornościowego. Zdarzają się u niektórych objawy alergii, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej są to osoby uczulone jednocześnie na chryzantemy oraz astry.

Z uwagi na powyższe, należy bardzo stopniowo podawać pierwsze dawki herbaty rumiankowej, szczególnie u małych dzieci i alergików. Ostrożność powinny zachować także osoby z poważnymi chorobami, które przyjmują na stałe leki. Rumianek może wchodzić z farmaceutykami w reakcje i nasilać, bądź osłabiać ich działanie, dlatego jego przyjmowanie należy w takiej sytuacji skonsultować z lekarzem.

Polecane produkty w tym artykule
Ziołowa herbata teapigs Chamomile Flowers 15x1,5g
( Brak opinii ) Ziołowa herbata teapigs Chamomile Flowers 15x1,5g
23,16 zł netto 28,49 zł brutto 28,49 zł 569.80 pkt.
Ziołowa herbata Vintage Teas Chamomile Honey 20x1,5g
( Brak opinii ) Ziołowa herbata Vintage Teas Chamomile Honey 20x1,5g
24,38 zł netto 29,99 zł brutto 29,99 zł 510 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel