Herbata jaśminowa - smak i właściwości

Herbata jaśminowa - smak i właściwości
Herbata jaśminowa - smak i właściwości

Herbata jaśminowa już od lat jest ceniona za walory smakowe oraz działanie prozdrowotne. Jest znana i ceniona na całym świecie, ale za miejsce jej pochodzenia uznaje się Chiny. Bardzo ważny jest proces jej parzenia, który pozwala zachować wszystkie właściwości. Tradycja picia herbaty jaśminowej sięga XII wieku, czyli aż ok. 800 lat wstecz, kiedy to piła ją dynastia Song. Na kartach albumów zachowały się malowane obrazki z tamtych czasów z bardzo popularnym w tym okresie przewodnim motywem gałązki białego jaśminu. Dlatego też herbata jaśminowa zwana jest do dziś cesarską perłą.


Odmiany herbaty jaśminowej

Najpopularniejszą z herbat jaśminowych jest jej odmiana zielona. Przygotowywana jest z liści herbaty chińskiej, które w procesie produkcji poddawane są utlenianiu w minimalnym stopniu. Dzięki zawartości polifenoli wykazuje bardzo silne właściwości prozdrowotne. To wyjątkowe połączenie zielonej herbaty i kwiatów jaśminu nadaje jej niepowtarzalny smak. A najpopularniejszą zieloną herbatą jaśminową jest sencha. Równie smaczna i chętnie parzona jest biała herbata jaśminowa, którą produkuje się z pączków i młodych liści specjalnej odmiany herbaty chińskiej. Aby była tak smaczna trzeba zbierać ją wczesną wiosną i suszyć na słońcu, dzięki czemu również listki zachowują swój naturalny kształt. Białą herbata jaśminowa charakteryzuje się bardzo delikatnym smakiem, który jest zupełnie pozbawiony goryczy.


Spotkać możemy również jaśminowy rooibos, czyli czerwonokrzew z jaśminem. Tutaj dojrzałe liście są suszone, a następnie cięte na drobne kawałki. Herbata rooibos jaśminowa nie zawiera kofeiny, ale w zamian za to, ma mnóstwo antyoksydantów. Wyróżnia się miodowym smakiem, a dzięki kwiatom jaśminu ma jeszcze bardziej niepowtarzalny smak. Czarna herbata jaśminowa otrzymywana jest w procesie więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia liści. Bardzo ciekawy smak otrzymywany jest z połączenia herbaty Earl Grey z jaśminem. Do herbaty pu-erh również dodawane są kwiaty jaśminu. Taka herbata ma bardzo silne działanie prozdrowotne, ponieważ reguluje pracę wątroby, pobudza przemianę materii i zmniejsza wchłanianie tłuszczu w jelitach. Dodatków usprawnia pamięć i koncentrację oraz wzmacnia organizm. Walory smakowe jaśminowego pu-erh również są niepowtarzalne.


Właściwości i działanie herbaty jaśminowej

Herbata jaśminowa ma wiele właściwości prozdrowotnych, ze względu na zawarte w niej polifenole, które z kolei mają działanie antyoksydacyjne i neutralizują działanie wolnych rodników na organizm. Dzięki temu zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór. Herbata jaśminowa wspaniale działa również na skórę, przeciwdziała starzeniu oraz łagodzi oparzenia czy zapalenie spojówek. Ponadto usprawnia pracę układu krwionośnego oraz wspomaga redukcję „złego” cholesterolu. Przygotowanie herbaty jaśminowej to 1 łyżeczka suszu na filiżankę, który należy zalać wodą o temperaturze 75ºC. Czas parzenia to 4 minuty, jeśli przekroczymy to herbata może stracić swój delikatny aromat i miękkość.


Herbata jaśminowa
Polecane produkty w tym artykule
Zielona herbata Ronnefeldt Teavelope Jasmine 25x1,5g
( Brak opinii ) Zielona herbata Ronnefeldt Teavelope Jasmine 25x1,5g
22,76 zł netto 27,99 zł brutto 27,99 zł 559.80 pkt.
Zielona herbata Pure Leaf Green Jasmin 25x1,5g - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Zielona herbata Pure Leaf Green Jasmin 25x1,5g - NIEDOSTĘPNY
48,77 zł netto 59,99 zł brutto 59,99 zł 1199.80 pkt.
Zielona herbata Richmont Green Jasmine - 50x4g
( Brak opinii ) Zielona herbata Richmont Green Jasmine - 50x4g
129,27 zł netto 159,00 zł brutto 159,00 zł 3180 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel