Czym jest body w kawie?

Czym jest body w kawie?
Czym jest body w kawie?
Słuchając konesera pijącego kawę, nie zawsze można zrozumieć, o czym właściwie do Ciebie mówi. Gdy zachwyca się nad czekoladowo-orzechowymi nutami, czy zachwala gęstą tygrysią cremę, to wszystko raczej jest jasne. Jednak co ma na myśli, mówiąc o body w kawie? Czy kawa ma swoje ciało i o co tak naprawdę chodzi z tym body? W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić Ci ten temat bliżej.

Co to jest body w kawie?


Z języka angielskiego body znaczy ciało. Określenie body w kawie odnosi się do jej cielistości, lecz nie oznacza to, że kawa przybiera nową postać i że ktoś zachwyca się jej wyglądem. Chodzi tutaj bardziej o jej konsystencję i fizyczne odczucie naparu na języku. Jest ono uzależnione od zawartości naturalnych tłuszczów w kawie. Im jest ich więcej, tym napar będzie miał cięższe body. Najlepszym przykładem może być woda, która ma lekką cielistość oraz mleko wysokoprocentowe, które ma wyraźne i ciężkie body. 

Poziom konsystencji kawy zależy również od sposobu, w jaki ją zaparzymy. Kawy przygotowane metodami przelewowymi, w których używa się papierowego filtra np. chemex mają zdecydowanie lżejsze body. Jeśli zmielona kawa podczas parzenia ma długi kontakt z wodą, to jej body będzie cięższe.

Body kawy, a mouthfeel.


Body kawy jest często określane jako mouthfeel, jednak formularz "cup of excellence" rozumie to pojęcie nieco szerzej. Body można określić jako lekkie, średnie lub ciężkie, a mouthfeel może być np. szorstkie, kremowe, cierpkie czy wodniste. Na mouthfeel składa się lepkość, oleistość, kleistość, gęstość i zawiesistość. Wpływ na teksturę, która określa mouthfeel, ma poziom białek zawartych w gotowym naparze.

Następnym razem, gdy będziesz się zachwycać wspaniałym smakiem kawy, to z pełną świadomością wspomnisz o jej body. Jeżeli twój znajomy spojrzy na Ciebie ze zdziwieniem i uzna, że już jesteś kawowym koneserem, to wiesz co mu odpowiedzieć. Jednym zdaniem można powiedzieć, że jest to fizyczne odczucie kawy, które pozostaje na języku.

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
81,29 zł netto 99,99 zł brutto 99,99 zł 1999.80 pkt.
Kawa Zicaffe Cinquantenario 1kg
( Brak opinii ) Kawa Zicaffe Cinquantenario 1kg
90,24 zł netto 110,99 zł brutto 110,99 zł 2219.80 pkt.
Kawa ziarnista Lucaffe Piccolo & Dolce 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Lucaffe Piccolo & Dolce 1kg
81,29 zł netto 99,99 zł brutto 99,99 zł 1999.80 pkt.
Kawa ziarnista Caffe del Faro Suprema 100% Arabica 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Caffe del Faro Suprema 100% Arabica 1kg
117,88 zł netto 144,99 zł brutto 144,99 zł 2899.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel