Czy kawa wpływa na naszą pamięć?

Czy kawa wpływa na naszą pamięć?
Czy kawa wpływa na naszą pamięć?
Kawa to najchętniej spożywany napój przez każdego z nas, wokół niej prowadzone są stale badania i eksperymenty, które maja za zadanie pokazać pozytywne lub negatywne skutki i wpływy kawy na nasz organizm. Naukowcy w minionych latach donoszą o coraz większej liczbie walorów zdrowotnych, które niesie ze sobą picie kawy.
  
Dziś o ludzkiej pamięci i o tym jak spożywanie kawy na nią wpływa. Specjaliści na łamach "Nature Neuroscience" donoszą iż wypicie jednej filiżanki kawy o zawartości 200 mg. kofeiny ma korzystny wpływ na długotrwałe zapamiętywanie. Przeprowadzili oni eksperyment z udziałem 160 osób które na co dzień nie spożywały produktów zawierających kofeinę. Ochotnikom serwowano filiżankę ?małej czarnej? tuż po nauce. Było to celowe działanie mające na celu rozgraniczenie pobudzenia oraz wzmożonej koncentracji, które wywołuje owa substancja od jej możliwego wpływu na ludzką pamięć.
  
Badani najpierw przyglądali się obrazom przedstawiającym różne obiekty a następnie po pięciu minutach przyjmowali dawkę 200 mg. kofeiny bądź pigułkę bez zawartości tej substancji. Naukowcy wykluczyli w ten sposób ewentualny efekt placebo wśród wolontariuszy biorących udział w badaniu. Istotne jest że przed przyjęciem tabletki, a także godzinę, trzy godziny oraz dobę po jej zażyciu od badanych pobierana była próbka do analizy na zawartość kofeiny. Ich zadaniem było przyporządkować zdjęcia do trzech kategorii: nowe, stare i podobne. Następnego dnia uczestnicy eksperymentu zostali poddani weryfikacji tego ile zdołali zapamiętać z pokazywanych im obrazków.
Wyniki były zaskakujące, okazało się bowiem że wolontariusze którym podano kofeinę wypadli zdecydowanie lepiej od pozostałych uczestników. Osoby które nie otrzymały kofeiny popełniały więcej błędów oraz wypadały gorzej na teście badającym głębszy poziom przechowywania pamięci. Badani którzy nie otrzymali kofeiny często wskazywali że przedstawione obiekty są takie same jak te które pokazywano im poprzedniego dnia, mimo iż były tylko podobne, ich mózg miał problemy z rozróżnieniem poszczególnych detali różniących obiekty.
   
Istotne jest, że eksperyment przeprowadzono wśród osób które na co dzień nie spożywały produktów zawierających kofeinę, tak więc entuzjaści kawy powinni przyjmować większą dawkę w celu uzyskania zadowalającego efektu. Oczywiście należy pamiętać o niepożądanych skutkach zdrowotnych w momencie kiedy dawka przyjmowanej kofeiny będzie zbyt wysoka.
 
Jak kawa wpływa na nasz mózg infografika
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel