Sztuka podawania kawy. Czy wielkość filiżanki ma znaczenie?

Sztuka podawania kawy. Czy wielkość filiżanki ma znaczenie?
Sztuka podawania kawy. Czy wielkość filiżanki ma znaczenie?

Cały świat doskonale zna ten pobudzający napój, a wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki ulubionej i aromatycznej kawy. To właśnie ten wyjątkowy napój jest naszym tematem przewodnim - kawa i jej bogata historia, kultura parzenia, a co więcej, kultura jej picia oraz podawania. W niektórych krajach ten czarny napój stał się nieodłącznym elementem dnia, jest pewnego rodzaju rytuałem, który umila czas.

To, jak podamy kawę i jak dobierzemy filiżankę do jej serwowania, jest bardzo ważnym elementem całego procesu - od parzenia do serwowania kawy. Pamiętajmy też, że to, jaki wybierzemy rodzaj kawy, odgrywa znaczącą rolę w jej serwowaniu - dzieje się tak, dlatego że każdy rodzaj kawy ma swój charakterystyczny smak oraz aromat. Bardzo ważne jest, aby wybrana przez nas filiżanka do kawy była odpowiednia.

Zacznijmy od podstaw

Kawa przyrządzana w ekspresie ciśnieniowym bądź w kawiarce to fundament dla kawowych smakoszy. Są to najczęściej wybierane opcje parzenia. Zarówno kawa z ekspresu ciśnieniowego, jak i z kawiarki smakuje bardzo podobnie. W przypadku espresso mamy do czynienia z cremą, która występuje pod postacią brązowej emulsji na powierzchni kawy. Tworzy się ona podczas prawidłowego parzenia gorącego napoju.

Jaka powinna być pojemność filiżanki do klasycznego espresso?

Tradycja głosi, że powinny być serwowane w małych filiżankach o pojemności około 30-60 ml. Ważna jest też temperatura - aby ją utrzymać, filiżanka powinna posiadać grube ścianki oraz zaokrąglone dno bez ostrych kantów. Za sprawą grubszej ceramiki, zarówno zapach, jak i aromat kawy jest skoncentrowany, co przy małej ilości tak intensywnego napoju jest kluczowym elementem dla smakosza kawy.

Filiżanki do cappuccino i latte

Wielu z nas uwielbia smakować kawy mleczne, przy przyrządzaniu których mamy wielkie pole do popisu. Zasada ich przyrządzania jest dokładnie taka sama jak w klasycznym espresso – szot bądź dwa espresso i odpowiednia ilość spienionego mleka o konsystencji delikatnego jogurtu.

Serwowanie kaw mlecznych również wymaga spełnienia pewnych standardów, zwłaszcza jeśli podajemy kawę smakoszowi, który o jej przyrządzaniu wie wszystko. Dodatkowo, aby podać nie tylko smaczną, ale estetycznie wyglądającą kawę, możecie zająć się takim pojęciem, jak latte art - czyli tworzeniem artystycznych wzorów mlecznych na kawie. Pojemność filiżanki do cappuccino i innych kaw mlecznych powinna być zdecydowanie większa niż filiżanka w przypadku klasycznego espresso. Cappuccino zazwyczaj serwujemy w filiżankach o pojemności około 150-180 ml, zachowując proporcje w stosunku do espresso, mleka i pianki. Z kolei latte podawane jest w większych filiżankach o pojemności około 300-400 ml, ze znaczną ilością mleka i minimalną ilością pianki.


Filiżanka do kawy cappuccino

A co z Americano?

Americano do prawidłowego przyrządzenia potrzebuje filiżanki o pojemności ok. 200 mililitrów, a to wszystko po to, aby dobierać proporcje espresso oraz gorącej wody według naszych preferencji.

Dlaczego odpowiednia filiżanka jest tak istotnym elementem?

Kawy czarne często przygotowywane są szybko, w zwykłym kubku, przez co mogą tracić na wartości, a ich smak nie będzie już tak intensywny. Odpowiednio dobrana filiżanka sprawia, że pijąc czarną kawę, możemy w pełni delektować się jej pełnią smaku i aromatu. Filiżanki do czarnej kawy powinny być proste, klasyczne, aby ich wygląd nie odwracał naszej uwagi od tego, co najważniejsze - smaku i zapachu napoju.

Filiżanka do kawy to doskonały prezent na każdą okazję

Elegancka i klasyczna filiżanka ze spodkiem do serwowania kawy to doskonały pomysł na prezent, szczególnie dla kogoś, kogo dobrze znamy i możemy dopasować odpowiednią filiżankę do jego zainteresowań smakowych, w zależności od tego, jaką wiedzę posiadamy na temat obdarowywanej osoby. Idealnym dopełnieniem filiżanki na prezent będzie zestaw syropów Monin do kawy, tak by dodać odrobinę nowego trendu i zaskoczenia.

Polecane produkty w tym artykule
Filiżanka ze spodkiem do kawy Cornella Cappuccino 185 ml
( Brak opinii ) Filiżanka ze spodkiem do kawy Cornella Cappuccino 185 ml
18,70 zł netto 23,00 zł brutto 23,00 zł 460 pkt.
Filiżanka do kawy EPIC 230 ml - Żółta
( Brak opinii ) Filiżanka do kawy EPIC 230 ml - Żółta
52,84 zł netto 64,99 zł brutto 64,99 zł 1299.80 pkt.
Filiżanka do kawy EPIC 150 ml - Czerwona
( Brak opinii ) Filiżanka do kawy EPIC 150 ml - Czerwona
47,15 zł netto 57,99 zł brutto 57,99 zł 1159.80 pkt.
Filiżanka do espresso Tom Caffe 60 ml
( Brak opinii ) Filiżanka do espresso Tom Caffe 60 ml
16,25 zł netto 19,99 zł brutto 19,99 zł pkt.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel