Sage BES920CRN - Recenzja Pana Miłosza

Sage BES920CRN - Recenzja Pana Miłosza
Sage BES920CRN - Recenzja Pana Miłosza

Czy tylko Włosi potrafią zbudować dobry ekspres do kawy?

Sage BES920CRN Cranberry, ekspres z australijskim rodowodem to ciekawa alternatywa dla europejskich konstrukcji. Sporej wielkości, duża maszyna skrywa we wnętrzu dwa bojlery-jeden do parzenia kawy, drugi wytwarzający parę. Pozwala to na jednoczesne parzenie kawy i spienianie mleka. Obudowa ekspresu Sage BES920 została wykonana z lakierowanej proszkowo stali i aluminium, tworzywa i stali polerowanej. Z tej ostatniej wykonano przednie i tylne panele obudowy. Przedni panel ze stali polerowanej pozwala nam oglądać jak w lustrze proces parzenia kawy. Jakość wykonania i spasowania obudowy stoi na najwyższym poziomie. Atrakcyjna stylistyka tylnych paneli sprawia, że ekspres świetnie wygląda również w wolnostojącej aranżacji. Testowany egzemplarz jest w kolorze czerwonym. Dostępne są również inne warianty-w kolorze czarnym lub czarnym matowym połączonym z panelami ze stali polerowanej. Czwarty wariant jest w całości ze stali szczotkowanej. Pod tacką ociekową znajduje się schowek na drobne akcesoria.


Ekspres do kawy Sage BES920CRN wyposażony jest w dwa bojlery-kawowy 300ml i parowy 900ml. Trzecią grzałkę zamontowano bezpośrednio w grupie kawowej. Całkowita moc ekspresu została przez producenta określona w przedziale 1800W-2200W.
Po włączeniu ekspresu wszystkie grzałki pracują jednocześnie, co sprawia, że ekspres osiąga temperaturę pracy po niecałych pięciu minutach od włączenia. Na rozgrzanie całości, w tym górnej półki na filiżanki potrzebne jest kolejne kilka minut. Grzałką bojlera i grzałką w grupie kawowej sterują dwa regulatory PID. Zimna woda trafia do bojlera kawowego przepływając najpierw przez wymiennik ciepła zamontowany w bojlerze parowym. Dzięki takiej konfiguracji uzyskano doskonałą stabilność temperaturową. Wodę pompują dwie pompy wibracyjne-oddzielna do bojlera kawowego i parowego.
Ekspres Sage BES920CRN wyposażony jest w zbiornik o pojemności 2.5 litra, a dostęp do zbiornika jest możliwy z tyłu ekspresu. Oprócz tego z przodu, na górze ekspresu umieszczono wlew wody. Poziom napełnienia kontrolujemy za pomocą podświetlanego podglądu zbiornika. Ekspres wyposażono w czujnik poziomu wody. W zbiorniku znajduje się również przelew zapobiegający zalaniu ekspresu. Po przekroczeniu maksymalnego poziomu napełnienia nadmiar wody trafi do tacki ociekowej.


Napełnianie zbiornika wody

Sage BES920CRN - elegancja i praktyczność

Na frontowym panelu ekspresu centralne miejsce zajmuje manometr. Po jego bokach umieszczono elektroniczny sterownik z wyświetlaczem i przyciski sterujące. Biała tarcza manometru z czarnymi cyframi wygląda jak tarcze wskaźników z samochodów sportowych. Przyciski służą do włączania dwóch zaprogramowanych programów parzenia oraz do manualnego sterowania ekstrakcją. Taki sam przycisk służy do włączania ekspresu. Wszystkie włączniki mają podświetlane obwódki, a ciągłe świecenie sygnalizuje gotowość ekspresu do pracy.
Po bokach zamontowano dźwignię zaworu pary i pokrętło zaworu wrzątku.


Ustawianie funkcji ekspresu odbywa się poprzez elektroniczny sterownik. Składa się on z czterech przycisków i wyświetlacza. Możemy skonfigurować czas ekstrakcji dla dwóch wielkości kaw, czas preinfuzji łącznie dla obu programów (lub całkowicie ją wyłączyć), temperaturę bojlera kawy i pary. Zaawansowane funkcje sterownika pozwalają na ustawienie ciśnienia preinfuzji oraz zmianę sposobu sterowania z czasowego na objętościowe. W ekspresie zastosowano dwa sposoby sterowania ekstrakcją. Użytkownik może skorzystać albo z programowania czasowego, albo objętościowego. Sterowanie czasowe polega na ustawieniu czasu, po którym ekspres automatycznie przerwie proces zaparzania kawy.


Front ekspresu Sage BES920CRN Cranberry

Jako alternatywę możemy wybrać sterowanie objętościowe-wówczas ekspres przerwie ekstrakcję po osiągnięciu zaprogramowanej objętości wody wypompowanej do kolby. Sterownik umożliwia ustawienie temperatury bojlera kawowego i bojlera pary. Możemy również zaprogramować godzinę automatycznego włączenia ekspresu. W czasie pracy sterownik pokazuje aktualną temperaturę i stan ekspresu. Zastosowany sposób włączania ekspresu wyklucza sterowanie za pomocą inteligentnej wtyczki sterującej. Ekspres automatycznie wyłącza się po około 25 minutach bezczynności. Krótki czas nagrzewania i możliwość programowanie godziny włączenia rekompensują częściowo te niedogodności. Mnogość ustawień elektronicznego sterownika czyni z niego najbardziej zaawansowaną konstrukcję w swojej klasie.


Po założeniu kolby z kawą uruchamiamy jeden z dwóch programów. W pierwszej fazie następuje preinfuzja, a następnie parzenie przez zaprogramowany czas. W tym czasie możemy np. spienić mleko, ponieważ ekspres sam kontroluje zaprogramowany czas (lub objętość). Możemy przerwać wcześniej ekstrakcję. Grupę kawową możemy przepłukać wrzątkiem wybierając jeden z programów a następnie go przerywając ponownie wciskając przycisk. Ogromną zaletą ekspresu z podwójnym bojlerem jest możliwość jednoczesnego parzenia kawy i spieniania mleka. Do wydajności systemu spieniania nie można mieć zastrzeżeń. Nigdy nie zabrakło mi pary podczas przygotowywania kaw mlecznych. Dysza nagrzewa się podczas spieniania i trzeba ją czyścić na bieżąco. Ekspres Sage BES920CRN Cranberry wyposażony jest w niezależną wylewkę do wrzątku. Woda wypływa powoli czterema strumieniami, a jednorazowo z ekspresu można pobrać około 250ml wrzątku.


Sage BES920CRN Cranberry

Stworzony dla homebaristów

Ekspres zaskakuje kilkoma miłymi dodatkami. Tacka ociekowa jest zabezpieczona przed przypadkowym rozlaniem wody przy jej wynoszeniu. Ekspres wyposażony jest w blokadę kółek i po ich odblokowaniu możemy go łatwo przesuwać po blacie. Ułatwia to dostęp do zbiornika wody. Na dnie zbiornika znajduje się filtr wody. Ekspres sam przypomina o konieczności wykonania backflusha. Zamiast ślepego sitka zastosowano specjalny dysk który wkładamy do sitka wraz z tabletką. Na potrzeby odwapniania możemy całkowicie zlać wodę z ekspresu. Miłym uzupełnieniem jest bogaty zestaw akcesoriów dołączonych do zestawu. Oprócz portafiltra są to cztery sitka (dwa do kawy świeżo mielonej i dwa do kawy mielonej), tamper, dzbanek do spieniania mleka, filtr do wody, tabletki do czyszczenia ekspresu, “razor” do wyrównywania kawy itp.


Ekspres Sage BES920CRN to doskonałe rozwiązanie dla domowych baristów. Łączy w sobie wynikającą z automatyzacji prostotę obsługi z możliwości ustawienia wielu parametrów. To świetne rozwiązanie dla miłośników kaw mlecznych. Wstępne ustawienie parametrów przez producenta sprawia, że bez obaw mogą go używać mniej zaawansowani kawosze.


ZALETY

 • Bardzo krótki czas nagrzewania
 • Kilka wersji kolorystycznych
 • Bardzo szerokie możliwości konfiguracji
 • Wysoka jakość, estetyka i spasowanie obudowy
 • Duża wydajność wbudowanych bojlerów
 • Łatwy dostęp do zbiornika wody
 • Możliwość zaprogramowania czasu automatycznego włączenia ekspresu
 • Pełen zestaw akcesoriów w komplecie z ekspresem
 • Dużo detali ułatwiających życie

WADY

 • Niska wydajność wylewki wrzątku
 • Brak możliwości sterowania inteligentną wtyczką

Miłosz


Wyświetlacz eksoresu Sage BES920CRN Cranberry
Polecane produkty w tym artykule
Kolbowy ekspres do kawy Sage BES920BSS
Promocja
( Brak opinii ) Kolbowy ekspres do kawy Sage BES920BSS
3 820,33 zł netto 5 499,00 zł 4 699,00 zł brutto 4 699,00 zł 5 499,00 zł 93980 pkt.
Kolbowy ekspres do kawy Sage BES920BTR
Promocja
( Brak opinii ) Kolbowy ekspres do kawy Sage BES920BTR
4 064,23 zł netto 5 499,00 zł 4 999,00 zł brutto 4 999,00 zł 5 499,00 zł 99980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel