Moccamaster KBG 741 Select - Czy warto kupić kultowy ekspres przelewowy?

Moccamaster KBG 741 Select - Czy warto kupić kultowy ekspres przelewowy?
Moccamaster KBG 741 Select - Czy warto kupić kultowy ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy można kupić nawet już za 200 zł. Widząc Moccamastera, który kosztuje 1000 zł, niejedna osoba pomyślała, że ktoś oszalał. Prawdę mówiąc kiedyś miałem podobne odczucia obserwując oferty w sklepach. W końcu, co takiego może zaoferować, żeby było warto tyle zapłacić? Postanowiłem sam to sprawdzić.

Na Moccamastera chorowałem już kilkukrotnie. Za każdym razem jednak dochodziłem do wniosku, że może jednak sobie odpuszczę, przecież mam dripper, mogę sobie zalać ręcznie. Ale codziennie o 6 rano przelewałem 500 ml, w dodatku trzeba było zagotować wodę, potem zalewać to na wadze... Niby nic takiego, ale po dłuższym czasie człowiek zaczyna być leniwy. Miałem kilka razy okazję zobaczyć Moccamastera w akcji i w końcu przyszedł taki moment, że się zdecydowałem, a co za tym idzie dripper i konewka szybko poszły w odstawkę. Po kilku miesiącach doszedłem do pewnych wniosków.

Plusy i minusy Moccamastera

Zacznijmy od mocnych stron. Ekspres jest ręcznie produkowany w Holandii, z materiałów bardzo wysokiej jakości. Jest też certyfikowany przez ECBC oraz SCA. Jest bardzo cichy oraz niesamowicie szybko rozpoczyna pracę. Już po kilkunastu sekundach od włączenia przez prysznic leci gorąca woda o temperaturze od 92 do 96 stopni. Jest też bardzo prosty w użyciu. Niewątpliwie ogromnym plusem urządzenia jest jego trwałość. Producent daje 5 lat gwarancji, ale jak popytacie, to znajdziecie ludzi którzy mają 20 letniego, sprawnego Moccamastera. Konstrukcja jest przemyślana, mamy zaworek, który zapobiega kapaniu po wyciągnięciu dzbanka oraz inteligentną płytę grzewczą, która podgrzeje dzbanek podczas parzenia i utrzyma temperaturę kawy po zaparzeniu. W razie wypadku, takiego jak choćby zbicie dzbanka, dostępność części jest bardzo dobra, praktycznie wszystko da się dokupić bez większych problemów. Pewnym plusem jest też spora liczba dostępnych kolorów ekspresu, dzięki czemu może pasować niemal do każdej kuchni.

Moccamaster jak każde urządzenie ma też słabsze strony. Jego prostota jest plusem, ale też minusem. Na rynku pojawiają się urządzenia, w których można programować preinfuzję, sposób zalewania i inne rzeczy, jak choćby temperaturę. Tutaj mamy prysznic z 9 otworami i jedyne, co możemy zmienić to prędkość zalewania, szybszą dla całego dzbanka lub wolniejszą dla połowy. Dodatkowo, dystrybucja wody nie jest idealnie równomierna, ponieważ jest niewielka "martwa strefa" po prawej stronie drippera, do której woda słabo dociera. Nie zaprogramujemy też preinfuzji, ani nie zmienimy temperatury parzenia.

Ekspres do kawy Moccamaster
Ekspres do kawy Moccamaster

Z minusami można sobie jednak poradzić. Preinfuzję można zrobić manualnie, włączając na chwilę ekspres i wyłączając po 2-3 strumieniach wody z prysznica. Potem można na przykład w 30 sekundzie włączyć urządzenie ponownie i kontynuować parzenie. Jeśli chodzi o dystrybucję wody to w początkowej fazie parzenia można intensywnie zamieszać kawę, co pomoże równomiernie ją zmoczyć i lepiej zaparzyć. Choć nie zmienimy temperatury jest ona dobrana tak, żeby nie zepsuć nam żadnej kawy. Końcowy efekt jest taki, że kawa jest naprawdę smaczna i trudno powiedzieć, że czegoś jej brakuje. Poranne parzenie zajmuje mi teraz mniej niż 10 minut, od A do Z, nie robiąc tego w pośpiechu. Po preinfuzji i zamieszaniu kawy zamykam pokrywkę i mogę zająć się czymś innym.

U kogo sprawdzi się Moccamaster?

Każdy towar ma swoją grupę docelową. W przypadku Moccamastera z uwagi na niezłą pojemność (1.25L) naturalnie sprawdzi się w biurach czy palarniach kawy. Ale bez problemu możemy zaparzyć w nim również 400 ml czy 500 ml kawy, więc spełni oczekiwania nawet w domu. Z uwagi na prostotę działania, która jest i wadą i zaletą, raczej nie poleciłbym go komuś, kto lubi eksperymentować, zmieniać różne parametry parzenia. Ale jeśli po prostu chcesz prosto i szybko zrobić przelew, mniejszy lub większy i niekoniecznie chcesz się bawić w ustawianie parametrów, zalewanie na różne sposoby, to ten sprzęt sprawdzi się idealnie.

Czy 1000 zł to zbyt dużo za to urządzenie? Biorąc pod uwagę jego legendarną wręcz trwałość i niezawodność, myślę że to dobra inwestycja. Jeśli jednak chcecie trochę zaoszczędzić, warto zaglądać do outletu Konesso gdzie często można trafić na Moccamastera w trochę niższej cenie, z pełną gwarancją.

Autor: Dawid

Ekspres do kawy Moccamaster
Ekspres do kawy Moccamaster
Polecane produkty w tym artykule
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel