Lelit MaraX - Recenzja Pana Miłosza

Lelit MaraX - Recenzja Pana Miłosza
Lelit MaraX - Recenzja Pana Miłosza

Zupełnie nowa odsłona ekspresu Lelit Mara

Lelit Mara-X to najnowsza generacja cenionego modelu Mara. Po bliższym poznaniu nowego modelu dojdziemy do wniosku, że to w zasadzie całkiem nowa konstrukcja. Zachowana została kompaktowa bryła, obudowa ma zaledwie 22 cm szerokości. Podobnie jak w przypadku nowych modeli Lelit z linii VIP wykonano ją ze stali szczotkowanej. Tył obudowy pozwala na umieszczenie ekspresu w wolnostojącej aranżacji. Dominującym elementem z przodu ekspresu jest grupa E61. Po jej bokach tradycyjnie umieszczono nienagrzewającą się dyszę pary i wylewkę wrzątku.

W środku umieszczono duży bojler o pojemności 1800ml z wymiennikiem i grzałką 1300W. Jest to ekspres typu HX. Ekspresy tego typu wyposażone są w jeden duży bojler parowy. W środku bojlera znajduje się niewielki wymiennik ciepła. Grzałka podgrzewa wodę w bojlerze do temperatury rzędu 120°C. Podgrzana woda w bojlerze parowym ogrzewa znajdujący się w nim wymiennik. Woda z wymiennika poprzez grupę trafia do kolby na zmieloną kawę. W tego typu konstrukcjach możliwe jest jednoczesne parzenie kawy i spienianie mleka. Parę do spieniania mleka czerpiemy bezpośrednio z bojlera parowego. Nad bojlerem znajduje się tacka na filiżanki, która dzięki swojej lokalizacji zawsze jest gorąca.


Ekspres do kawy Lelit MaraX

Elegancja w każdym calu

Na frontowym panelu ekspresu umieszczono podwójny manometr, który pozwala odczytać ciśnienie panujące w bojlerze oraz podczas przygotowania kawy ciśnienie ekstrakcji. Biała tarcza manometru z czarnymi cyframi wygląda jak tarcze wskaźników z samochodów sportowych. Na obudowie znajduje się tylko włącznik ekspresu, a dwa pozostałe przełączniki (temperatury i wyboru trybu pracy) są schowane. Dostęp do nich uzyskujemy po zdjęciu tacki ociekowej. Takie rozwiązanie nadaje obudowie klasyczny, wręcz “analogowy” charakter.

Schowane przełączniki pozwalają na konfigurację najbardziej ciekawej funkcji w ekspresie. Dotychczas stosowane sterowniki PID w ekspresach HX kontrolowały temperaturę w bojlerze parowym. Klasyczne rozwiązanie pozwalało na pośrednią kontrolę temperatury wody do kawy, która podgrzewana jest w wymienniku, a nie bojlerze. Projektanci nowej Mary zdecydowali się zastosować dodatkową sondę temperatury w wymienniku. Sterownik ekspresu działa w oparciu o odczyty tej dodatkowej sondy, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury ekstrakcji kawy. Ten nowy tryb nazwano “trybem X”. Pozwala on uzyskać stabilną temperaturę bez żadnych dodatkowych czynności ze strony użytkownika.

Sterowanie temperaturą odbywa się elektronicznie z użyciem algorytmów PID. Nie znajdziemy jednak elektronicznego panelu z cyfrowym wyświetlaczem temperatury. Zamiast tego zastosowano przycisk pozwalający wybrać jeden z trzech predefiniowanych poziomów temperatury. Oprócz przycisku pozwalającego wybrać poziom temperatury znajduje się dodatkowy przycisk, który zmienia sposób sterowania temperaturą z nowego “trybu X” na klasyczny, opierający się na kontroli temperatury w bojlerze, a nie wymienniku. Ubocznym efektem pracy ekspresu w nowym trybie jest spadek ciśnienia pary. Wyższe ciśnienie możemy uzyskać, upuszczając z grupy niewielką ilość wody.


Manometr w ekspresie Lelit MaraX

Sprawdzone technologie

Ze względu na kompaktowe rozmiary bryła ekspresu jest zdominowana przez grupę zaparzającą. Jest to klasyczna grupa E61, przez której wnętrze cały czas krąży gorąca woda. Dzięki temu grupa, jak i zapięta w niej kolba pozostają gorące. Po nasypaniu i ubiciu kawy w sitku zapinamy kolbę i przystępujemy do ekstrakcji kawy. W tym celu podnosimy do końca dźwigienkę sterującą. Dźwigienka otwiera zawór oraz uruchamia pompę. Podczas ekstrakcji kawy ciśnienie na grupie rośnie powoli, znacznie wolniej, łagodniej niż w ekspresach z grupą zintegrowaną z bojlerem (Lelit Elizabeth, Lelit Gelnda, Sage Dual Boiler).

Łagodny wzrost ciśnienia możemy obserwować na manometrze. Po kilku-kilkunastu sekundach do filiżanki spadają pierwsze krople kawy. Przygotowując espresso, wspomagałem się wagą z sekundnikiem. Ekstrakcję przerywamy w momencie uzyskania oczekiwanej ilości kawy w filiżance. Aby ją zakończyć opuszczamy dźwigienkę grupy, a nadmiar wody z grupy spływa wówczas do tacki ociekowej. Mamy tu do czynienia, z klasyczną grupą E61 i w pełni manualną kontrolą ekstrakcji. Ekspres Lelit MaraX wyposażony jest w zawór OPV ograniczający ciśnienie ekstrakcji. Nadmiar wody z zaworu poprzez wężyk powrotny trafia do tacki ociekowej. Dzięki temu w połączeniu z niewielką pojemnością wymiennika możemy cieszyć się zawsze świeżą wodą w układzie wodnym ekspresu i filiżance.

Przygotowując kawy mleczne zaczynałem od espresso, a dopiero później pieniłem mleko. Po przygotowaniu espresso ciśnienie pary w bojlerze parowym było odpowiednio wysokie. Duża pojemność bojlera pozwala pienić mleko nawet w bardzo dużym dzbanku. Przygotowanie kilku kaw mlecznych za jednym razem nie stanowi żadnego problemu.

Cyrkulację wody zapewnia pompa wibracyjna. Projektanci włożyli wiele wysiłku, by zapewnić jej możliwie najcichszą pracę. Punktem wyjścia było zastosowanie cichej pompy. Dodatkowo specjalne mocowanie pompy ogranicza przenoszenie wibracji na konstrukcję ekspresu. Na łączeniach elementów obudowy zastosowano wkładki tłumiące wibracje. Konstrukcja i mocowanie zaworu OPV została zoptymalizowana pod kątem ograniczania hałasu i wibracji. W rezultacie Mara pracuje naprawdę cicho.


Kolbowy ekspres do kawy Lelit MaraX

Wygoda użytkowania

Ekspres kolbowy Lelit Mara PL62X wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 2,5l, o zupełnie nowej konstrukcji. Światło nie ma dostępu do zbiornika, a uzupełnianie wody jest możliwe po zdjęciu pokrywy. Zbiornik pod pokrywą jest w pełni otwarty, dzięki czemu nalewanie wody nie sprawia żadnych trudności. Zbiornik można wyjąć z ekspresu, a dzięki otwartej od góry konstrukcji można go dokładnie wyczyścić. Na dnie zbiornika znajduje się punkt czerpania wody oraz mocowanie na opcjonalny filtr. Podczas uzupełniania wody filiżanki mogą pozostawać na podgrzewaczu i nie ma konieczności ich ściągania. Gdy wody zaczyna brakować w zbiorniku zaświeca się kontrolka na przednim panelu. Sterownik pozwala dokończyć rozpoczętą ekstrakcję, nie ma ryzyka, że w połowie parzenia zabraknie nam wody. Dopiero gdy zakończymy ekstrakcję, praca ekspresu jest wstrzymywana do czasu uzupełniania wody. Dzięki temu podzespoły ekspresu są chronione przed pracą “na sucho”.

Lelit MaraX wyposażono w wylewkę do wrzątku, której możemy użyć, jeśli potrzebujemy niewielkiej ilości wrzątku. Do Americano lepiej skorzystać z wody z czajnika. Kolbowy ekspres do kawy Lelit Mara PL62X jest gotowy do pracy już po 25 minutach od włączenia. Tak krótki czas nagrzewania udało się uzyskać dzięki izolacji termicznej bojlera oraz specjalnego algorytmu, który w pierwszej fazie rozgrzewania ekspresu nagrzewa wodę w bojlerze parowym do 140°C. Ekspres można włączać programatorem zegarowym lub inteligentną wtyczką. Zwolenników długiego wygrzewania ekspresu ucieszy fakt, że w ekspresie można wyłączyć funkcję przełączającą w stan uśpienia po okresie bezczynności.

Podsumowanie

Ekspres Lelit MaraX to świetne rozwiązanie nie tylko dla zaawansowanych użytkowników. Konfiguracja ekspresu sprowadza się właściwie tylko do wyboru temperatury ekstrakcji, którą możemy później dowolnie zmieniać w zależności od rodzaju używanych ziaren i upodobań. Lelit Mara to ekspres do kawy, który możemy polecić zarówno zwolennikom espresso, jak i kaw mlecznych.

ZALETY

  • Stabilność temperaturowa i powtarzalność ekstrakcji
  • Krótki czas nagrzewania
  • Wysoka jakość, estetyka i spasowanie obudowy
  • Łatwy dostęp do zbiornika wody

WADY

  • Zmieniające się ciśnienie pary w “trybie X”

Autor: Miłosz

Polecane produkty w tym artykule
Ekspres do kawy Lelit Mara PL62T - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Mara PL62T - NIEDOSTĘPNY
5 527,64 zł netto 6 799,00 zł brutto 6 799,00 zł 135980 pkt.
Ekspres do kawy Lelit Mara PL62 - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Mara PL62 - NIEDOSTĘPNY
4 877,24 zł netto 5 999,00 zł brutto 5 999,00 zł 119980 pkt.
Ekspres do kawy Lelit Mara PL62S - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Mara PL62S - NIEDOSTĘPNY
3 844,72 zł netto 4 729,00 zł brutto 4 729,00 zł 94580 pkt.
Ekspres do kawy Lelit Mara PL62X
Przecena
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Mara PL62X
3 739,02 zł netto 6 499,00 zł 4 599,00 zł brutto 4 599,00 zł 6 499,00 zł 91980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel