Kopi Luwak - mityczna kawa?

Kopi Luwak - mityczna kawa?
Kopi Luwak - mityczna kawa?

Kopi Luwak to rodzaj kawy, której cena przyprawia o zawrót głowy niejednego smakosza kawy.

Gatunek tej kawy pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Tam właśnie żyje niewielki ssak Łaskun Muzang, który w pewnym stopniu przyczynia się do produkcji tej kawy. Staję się tak, ponieważ zwierze to zjada najlepsze owoce kawowca, których jednak nie trawi w całości, a jedynie miąższ. Po tym procesie wykonywanym przez tego małego ssaka, następuje kolejny proces, który jest kontrowersyjny i intrygujący, a mianowicie należy zebrać wszystkie niestrawione ziarna kawowca z odchodów, które są wydalane.

Proces przejścia przez przewód pokarmowy łaskuna jest ważny, ponieważ ziarna kawy tracą gorzki smak, przez co napar przygotowany z tych ziaren ma łagodny smak i aromat. Po oczyszczeniu zebranych ziaren, poddawane są one typowemu dla innych kaw zabiegowi palenia, a następnie mielenia. Zbiorami tego gatunku kawy trudni się głównie ludność z wysp indonezyjskich, a także z Filipin i Wietnamu.

Kopi Luwak jest najdroższą kawą na świecie, a jej kilogram kosztuje blisko 1000 zł. Tak wysoka cena spowodowana jest niskimi światowymi zbiorami wynoszącymi zaledwie około 300-400 kg w ciągu roku. Ta specyficzna kawa spożywana jest głownie w Stanach Zjednoczonych i Japonii, choć powoli pojawia się w Europie, a także w Polsce.

Ważną rzeczą o której należy pamiętać, gdy spotkamy się w jakiejś kawiarni z tym rodzajem kawy jest to, że mamy do czynienia z gatunkiem niszowym, przez co należy być ostrożnym i uważnym przy zakupie. Tak jak przy innych produktach niszowych tak i w tym przypadku nie brakuje producentów, którzy starają się za wszelką cenę stworzyć mieszankę kawy zbliżoną do kopi luwak, której cena jest nieco niższa, przez co intryguje i zachęca do zakupu wiele nieświadomych osób. Nawet dostępne mieszanki kawy kopi luwak z dodatkiem arabiki czy robusty, mają bardzo niską zawartość ziaren kopi luwak, która stosunkowo przedstawia się ok. 3:97. Nie warto jednak kupować takiej mieszanki, gdyż nie odczujemy prawdziwego smaku Kopi Luwak, który smakosze kaw, określają jako łagodny z delikatną nutą czekolady i karmelu.

Mając na uwadze tę ważną informację i świadomość, że w Polsce Kopi Luwak jednak jest bardzo ciężko dostępna, to może warto odstąpić od jej zakupu z niepewnego źródła, a skusić się na zakup bardzo dobrej i wysokiej jakości kawy, również uznawanej i cenionej przez wielu koneserów i znawców kaw. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo kilka wysokiej jakości pereł wśród kaw, a w przypadku wątpliwości pomożemy Wam w wyborze tej najlepszej kawy

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 1kg
Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 1kg
134,14 zł netto 164,99 zł brutto 164,99 zł 3299.80 pkt.
Kawa ziarnista New York Caffe EXTRA 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista New York Caffe EXTRA 1kg
130,07 zł netto 159,99 zł brutto 159,99 zł 3199.80 pkt.
Kawa ziarnista Caffe del Faro Suprema 100% Arabica 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Caffe del Faro Suprema 100% Arabica 1kg
117,88 zł netto 144,99 zł brutto 144,99 zł 2899.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2014
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel