Kawa - podstawowe informacje

Kawa - podstawowe informacje
Kawa - podstawowe informacje
Kawa to napój z ziaren kawowca, które podlegają specjalnej obróbce w wyniku której są palone lub pieczone, a następnie mielone i parzone przy użyciu wody. Krzew kawowca pochodzi z Etiopii, gdzie już w I tysiącleciu p.n.e. z dziko rosnącego kawowca zebrano ziarna i ugotowano je, w takiej też postaci ją spożywano. 

Napar z tych ziaren, jaki teraz znamy wprowadzili Arabowie dopiero w XIV w. i to oni przyczynili się do jego rozpowszechnienia, zakładając pierwsze plantacje na Półwyspie Arabskim. Do Europy kawa dotarła około XVI wieku, pojawiając się najpierw w Paryżu i Wiedniu, w Polsce dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku.
    
W świecie największe uznanie zyskała kawa arabska pochodząca z wyżyn Etiopii, obecnie uprawiana w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, m.in. w Brazylii z której pochodzi blisko 2,7 mln ton tej kawy i jest głównym producentem na świecie. Drugą znaną odmianą krzewu kawowca jest kawa koszykowa, zwana Robustą - uprawiana głównie w Afryce. Robusta nadaję gorzkawego posmaku naparowi i zawiera więcej kofeiny. Roczna światowa produkcja kawy wynosi blisko 8 milionów ton.

 

Napój z kawowca nazywany KAWĄ zaliczany jest do najpopularniejszych używek na świecie, będący głównym źródłem kofeiny dla człowieka. Kawa posiada właściwości pobudzające i orzeźwiające, przyśpieszając dodatkowo przemianę materii i poprawiając koncentrację.
  
Przez to, że istnieje wiele gatunków kaw i ich mieszanek, które uprawiane są w różnych miejscach na Ziemi, jak również wiele sposobów palenia ziaren i przyrządzania naparu, każda kawa posiada inny smak. W celu znalezienia mieszanki ziaren idealnej dla naszego podniebienia, warto poświęcić część swojego wolnego czasu i pobawić się w testera kaw - wybierając tę najlepszą dla siebie. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie tego napoju może okazać się niekorzystne dla naszego zdrowia i doprowadzić do nadpobudliwości, zaburzeń pracy serca i przewodu pokarmowego.

 
Dostępna na półkach sklepowych kawa to:       
  • kawa ziarnista
  • kawa mielona
  • kawa rozpuszczalna
  • kawa w kapsułkach
  • kawa w saszetkach
  • kawa zielona

W ofercie naszego sklepu znajdziesz kawy, które według naszego uznania wyróżniają się najwyższą jakością i wyjątkowym smakiem.
  

Zobacz także:

 
Palenie kawy
Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 1kg
Bestseller
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DODICIGRANCRU 1kg
134,14 zł netto 164,99 zł brutto 164,99 zł 3299.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2014
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel