Kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku
Kawa po wiedeńsku
Kawa po wiedeńsku to w wielkim skrócie połączenie mocnej kawy z czekoladą oraz dodatkiem bitej śmietany. W Polsce kawa po wiedeńsku jest bardzo popularna wśród miłośników kaw z dodatkami za sprawą swojego niepowtarzalnego smaku, który uwielbiają miliony ludzi na całym świecie. 
    
Oryginalna kawa po wiedeńsku to mocny ekstrakt kawowy połączony z czekoladą z dodatkiem bitej śmietany i posypki w postaci cynamonu lub kakao. Kawa po wiedeńsku bardzo często podawana jest wraz ze słodkim deserem w postaci sernika wiedeńskiego lub tortu sachera. 
W Polsce przepis na kawę po wiedeńsku jest bardzo podobny do oryginalnego, czasem wykorzystuje się dodatkowo mleko, a zamiast bitej śmietany używa się spienionego mleka. 

Jak podawać kawę po wiedeńsku? 

Tak jak wcześniej zostało wspomniane kawę po wiedeńsku warto podać wraz ze słodkim deserem w postaci jakiegoś ciasta - doskonale komponuje się z sernikiem oraz kruchymi ciastkami. Sam specjał kawowy podaje się w szerokiej filiżance z podstawką lub w szklance o pojemności około 250 ml.

Jak przygotować kawę po wiedeńsku?

Około 50 ml mleka mieszamy z czekoladą w proszku lub rozpuszczamy czekoladę w tabliczkach, a następnie miksujemy, ubijamy. Mleko z czekoladą łączymy z porcją (około 200 ml) gorącej, mocnej kawy - najlepiej sprawdza się kawa parzona w kawiarce lub ekspresie ciśnieniowym. Całość przelewamy do filiżanki lub szklanki i dekorujemy bitą śmietaną i posypką. 
 
Alternatywna wersja kawy po wiedeńsku nie zawiera mleka. Wtedy rozpuszczoną czekoladę mieszamy bezpośrednio z kawą, a następnie postępujemy jak w powyższej instrukcji. 

Składniki:

  • około 200 ml świeżo zaparzonej kawy, najlepiej z kawiarki lub ekspresu ciśnieniowego;
  • łyżeczka czekolady w proszku lub 2 kostki czekolady do rozpuszczenia;
  • 50 ml mleka (opcjonalnie);
  • łyżeczka cukru (opcjonalnie);
  • bita śmietana lub spienione mleko;
  • posypka: kakao, cynamon lub starta czekolada.
Polecane produkty w tym artykule
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel