Jakie filiżanki do kawy? Czy rozmiar filiżanki, ma znaczenie?

Jakie filiżanki do kawy? Czy rozmiar filiżanki, ma znaczenie?
Jakie filiżanki do kawy? Czy rozmiar filiżanki, ma znaczenie?

Filiżanki do kawy, w których pijemy ten wyjątkowy trunek, bezsprzecznie mają wpływ na smak naszej kawy. Każdy z nas ma swoje preferencje: jedni wolą kubki, a inni nie wyobrażają sobie dnia bez kawy w pięknej porcelanie. Często do pracy zabieramy kawę w termos. Modne i „eko” stają się kubki wielokrotnego użytku np. Keepcup, Huskee wykonany z łusek kawowych czy składany kubek Hunu, który złożony zmieści się do kieszeni. Jednak jedno jest pewne: wielkość naczynia, jego grubość, a nawet kolor możemy dobrać do rodzaju pitej kawy.

Rozmiar filiżanek, a rodzaj kawy

Czy rozmiar filiżanki ma znaczenie? Ilu kawoszy tyle sposobów picia i podawania kawy, ale istnieją pewne reguły, którymi można się kierować wybierając filiżanki. Najlepiej, żeby filiżanki do kawy były wykonane z naturalnych materiałów na przykład porcelany lub szkła. Mamy wtedy pewność, że rodzaj materiału nie wpłynie na smak pitej kawy.

W zależności od typu danej kawy wybieramy naczynia o różnych pojemnościach. Przyjęło się, że:

  • Espresso pijamy w malutkich filiżankach o pojemności 80 ml. Najlepiej, żeby filiżanki do espresso miały grube ścianki, wtedy tak szybko nie wystyga kawa, a kształt denka przypominał literę „V”.
  • Cappuccino, czyli espresso ze spienionym mlekiem podajemy w filiżankach o pojemności 160-180 ml. Im grubsza porcelana filiżanki, tym dłużej utrzyma ciepło kawy.
  • Do latte, czyli kawy mlecznej z warstwą pianki mlecznej używamy wysokich, przeźroczystych szklanek o pojemności 250-300 ml, przez które pięknie widać warstwy kawy.

Muszę również wspomnieć o innym rodzaju porcelany, ponieważ ostatnimi czasy to bardzo fajny trend na rynku: kubki - czarki. Świetnie smakuje z nich czarna kawa, kawa z alternatyw i mleczna także. Prezentują się naprawdę stylowo i nowocześnie. Są dostępne w różnych kolorach - stonowanych i wyrazistych. Są bardziej owalne (AOOMI, POTPOT STUDIO), i trochę wypukłe ( LOVERAMICS) oraz takie, które się nie nagrzewają (FELLOW).


Chwila z kawą kojarzy mi się z czasem wyjątkowym. Lubię usiąść w ciszy, w przyjemnej oprawie i z ulubioną filiżanką. Dla mnie ma to znaczenie i sprawia, że smakuje jeszcze lepiej.

Autor: Asia


filiżąnki do cappuccino
Polecane produkty w tym artykule
Filiżanka do kawy EPIC 150 ml - Różowa
( Brak opinii ) Filiżanka do kawy EPIC 150 ml - Różowa
47,15 zł netto 57,99 zł brutto 57,99 zł 1159.80 pkt.
Filiżanka do espresso EPIC 70 ml - Żółta
( Brak opinii ) Filiżanka do espresso EPIC 70 ml - Żółta
34,95 zł netto 42,99 zł brutto 42,99 zł 859.80 pkt.
Filiżanka do kawy EPIC 230 ml - Zielona
( Brak opinii ) Filiżanka do kawy EPIC 230 ml - Zielona
52,84 zł netto 64,99 zł brutto 64,99 zł 1299.80 pkt.
Filiżanka do kawy EPIC 180 ml - Czerwona
( Brak opinii ) Filiżanka do kawy EPIC 180 ml - Czerwona
47,96 zł netto 58,99 zł brutto 58,99 zł 1179.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel