Jaki młynek do kawy wybrać?

Jaki młynek do kawy wybrać?
Jaki młynek do kawy wybrać?
Wśród wielu czynników wpływających na jakość i smak kawy w filiżance, bardzo często spotkać możemy się z przekonaniem, że najważniejsze jest jej mielenie.
Część osób może to stwierdzenie zdziwić, bo zazwyczaj wydaje się nam, że są inne, bardziej istotne rzeczy, dajmy na to aby użyć do parzenia kawy wysokiej jakości. Prawda jest jednak taka, że nawet najlepszą kawę możemy zepsuć złym zmieleniem, dlatego kwestia wyboru młynka do kawy spełniającego nasze oczekiwania jest bardzo istotna.
       
Mielenie kawy jest niezwykle ważnym elementem - jaki młynek wybrać?Zacznijmy od tego z jakimi młynkami możemy się spotkać. Przeglądając sklepowe oferty zauważamy młynki do kawy elektryczne i ręczne. Drugim podziałem na który się natykamy jest to, że mogą one być nożowe lub żarnowe.
Warto jednak o dokładniejsze wgryzienie się w temat, co pozwoli poznać charakterystykę tych sprzętów.
    
Przy zakupie młynka do kawy na początku powinniśmy zadać sobie dwa istotne pytania:
  • po pierwsze: jak dużo będziemy potrzebowali mielić kawy?
  • po drugie: jaką metodą zaparzana będzie kawa którą zmielimy.
Rozwijając pytanie drugie, chodzi o to, że mielenie pod kolbowy ekspres ciśnieniowy, czyli pod espresso, będzie zupełnie inne niż np. do french-pressa, czy chemeksa. Do espresso kawę mielimy zdecydowanie drobniej, dlatego przy zakupie młynka musimy upewnić się czy na pewno ten który wybieramy zapewni nam odpowiednio drobne mielenie. Poza tym ważne, aby młynek miał czułą, płynną regulację grubości mielenia kawy. Po to aby uniknąć sytuacji, że przy jednym stopniu zmiany grubości mielenia kawy przeskakujemy z sytuacji gdzie woda nie mogła się przecisnąć przez zmieloną kawę do sytuacji gdzie kawa jest zmielona tak grubo, że woda przelatuje przez nią w ciągu kilku chwil. Taka sytuacja mocno ogranicza odpowiednie przygotowanie kawy w kolbowym ekspresie ciśnieniowym.
  
HARIO Mini Mill Slim - ręczny młynek do kawyJeśli lubimy kawę przygotowaną w AeroPressie i mamy go zawsze przy sobie, to na pewno warto rozważyć opcję ręcznego młynka. Co prawda mielenie kawy wtedy trwa odrobinę dłużej i wymaga od nas pewnego nakładu siły, ale za to młynki ręczne posiadają mocne zalety w postaci swojej mobilności oraz możliwości mielenia kawy bez względu na dostęp do elektryczności - idealna opcja dla osób lubiących napić się swojej kawy w podróży. 
   
Ważnym punktem wyboru młynka, który powinniśmy rozpatrzyć jest to ile kawy będzie miał wybrany przez nas młynek mielić.
Młynki do użytku domowego różnią się od tych przemysłowych nie tylko ceną. Młynki które spotkać możemy w kawiarniach, gdzie kawa mielona jest w dużych ilościach to inny sprzęt niż młynki do użytku domowego. Miejmy to na uwadze podczas zakupu młynka, aby nie popełnić błędu kupienia za duże pieniądze młynka, którego możliwości nie będziemy w stanie wykorzystać i odwrotnie do kawiarni nie kupujmy młynka do użytku domowego bo nie będzie on w stanie zmielić tak dużej ilości kawy - może się okazać, że warunki dla sprzętu okazały się za ciężkie przez co szybko odmówi posłuszeństwa.
  
Automatyczny, żarnowy młynek do kawyJeśli już mamy wstępne rozeznanie i wiemy co chcemy znaleźć, przechodzimy do kolejnego kryterium - jakości mielenia kawy. Ważne jest, aby młynek mielił kawę równomiernie, czyli aby zmielone cząstki kawy były równe. Najgorsze co może zaoferować nam młynek to sytuacja gdzie kawa zmielona jest tak, że część zmielona jest bardzo drobno (frakcja pylista), część średnio, a resztę stanowią spore kawałki. W efekcie część kawy się przeparzy (pył), a część niedoparzy (duże kawałki), przez co uzyskamy nieprzyjemny w smaku napar.
Dlatego bez względu na to czy przygotowujemy kawę w ekspresie ciśnieniowym, w kafetierzę, metodą przelewową, bądź inną znaną metodą - ważne jest, aby młynek mielił kawę równomiernie.
 
Młynki nożowe (udarowe) kuszą swoją ceną - za niewielką kwotę możemy stać się posiadaczami elektrycznego młynka, jednak w żadnym wypadku nie polecamy młynków nożowych. Młynki te nie posiadają regulacji stopnia mielenia i tną kawę na nierównomierne kawałki, a dodatkowo ją podgrzewają.  
 
Na rynku spotkać możemy młynki żarnowe ręczne i elektryczne. Wszystko zależy od naszych potrzeb i portfela. Oczywiście wśród młynków żarnowych też znajdziemy lepsze i gorsze. Radzimy, aby w każdej półce cenowej starać się odszukać ten, który będzie miał jak najrówniejszy przemiał. Unikniemy dzięki temu problemu niesmakującej nam kawy, przez fakt złego jej zmielenia.
Polecane produkty w tym artykule
HARIO Mini Mill Slim - ręczny młynek do kawy - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) HARIO Mini Mill Slim - ręczny młynek do kawy - NIEDOSTĘPNY
117,89 zł netto 145,00 zł brutto 145,00 zł 2900 pkt.
Młynek do kawy Baratza Preciso - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Młynek do kawy Baratza Preciso - NIEDOSTĘPNY
967,48 zł netto 1 190,00 zł brutto 1 190,00 zł 23800 pkt.
Młynek do kawy Rhinowares z adapterem do AeroPress
( Brak opinii ) Młynek do kawy Rhinowares z adapterem do AeroPress
202,44 zł netto 249,00 zł brutto 249,00 zł 4980 pkt.
Młynek do kawy Graef CM 800
( Brak opinii ) Młynek do kawy Graef CM 800
608,94 zł netto 749,00 zł brutto 749,00 zł 14980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel