Jak zaparzyć kawę w chemeksie?

Jak zaparzyć kawę w chemeksie?
Jak zaparzyć kawę w chemeksie?

Chemex Coffe Maker - prawdziwe oblicze Twojej kawy


Chemex jest jedną z najpopularniejszych alternatywnych metod parzenia kawy. Urządzenie uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie, potrafi wydobyć z kawy cały jej smak i aromat. Jednak nie każdy wie jak prawidłowo z niego korzystać. Chemex to szklany przyrząd, wyglądem przypominający sprzęt chemiczny lub wazon na kwiaty. Wynalazł go chemik, Peter Schlumbohm w 1941 roku. Chemex za swój design został wyróżniony i jest prezentowany w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Jak zaparzyć kawę w chemeksie?

Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Czy warto parzyć kawę w chemeksie? Każdy kto choć raz wypróbował naparu przygotowanego w tym szklanym urządzeniu, zawsze z chęcią będzie wracał do tej chwili.
Jedną z najważniejszych rzeczy potrzebnych nam do zaparzenia kawy jest papierowy filtr. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za to aby do naszej kawy nie przedarły się żadne fusy zmielonych ziaren. Filtr umieszczamy w chemeksie i przelewamy przez niego przegotowaną wodę. Sprawi to, że pozbędziemy się papierowego posmaku w naszej kawie i jednocześnie podgrzejemy naczynie.
Następnie wylewamy wodę, a do filtra wsypujemy świeżo i co ważne dość grubo zmieloną kawę. Przy parzeniu kawy w chemeksie musimy zapamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji zmielonych ziaren do przelanej wody. Polecamy użycia 6 g kawy na każde 100 ml wody. Istotną rzeczą jest również temperatura wody, która powinna wynosić 88-94 °C. W pierwszej fazie parzenia przelewamy małą ilość wody, tak aby tylko zamoczyć zmieloną kawę. Ta czynność to pre-infuzja, czyli "rozkwitanie". Pozwala ona na uwolnienie pełni smaku i aromatu naszej kawy. Po około 30-40 sekundach zaczynamy wlewać pozostałą część wody.
Warto zwrócić uwagę na prędkość i ilość dolań wody, które mają wpływ na smak kawy, którą przyrządzimy. Ta sama kawa zaparzona na różne sposoby potrafi smakować inaczej, dlatego polecamy eksperymentować w tej kwestii aby znaleźć najlepszą dla siebie metodę. Samo przelewanie wody nie powinno trwać dłużej niż 4 minuty. W momencie gdy już cała woda znajdzie się wewnątrz chemexa, wyciągamy filtr i go wyrzucamy.
W tej chwili zaparzona kawa jeszcze nie jest gotowa do podania. Przed rozlaniem do filiżanek, należy ją wymieszać w chemeksie tak aby połączyć ze sobą niezwykły smak i aromat.

 1. Umieszczamy papierowy filtr w chemeksie i przelewamy przez niego podgrzaną wodę.
 2. Wylewamy z naczynia wodę i wsypujemy do filtra świeżo zmieloną kawę. 
 3. Kawę zalewamy niewielką ilością wody (w temperaturze 88-94 °C) i pozostawiamy na 30-40 sekund.
 4. Do zaparzenia kawy używamy resztę przygotowanej wody zwracając uwagę na czas parzenia (nie więcej niż 4 minuty)
 5. Nasza kawa jest już gotowa. Wyciągamy i wyrzucamy filtr.
Parzenie kawy w chemexie zalewanie kawy gorącą wodą

Charakterystyczny smak i aromat

Kawa zaparzona w chemeksie konsystencją i barwą przypomina herbatę, ale zawiera dużą ilość kofeiny. Najlepsze ziarna, które możemy w nim przygotować to jasno palone, wysokiej jakości kawy z segmentu specialty. W odpowiednio zaparzonej kawie bardzo wyraźnie możemy wyczuć smaki odpowiednie dla regionu, z którego pochodzą ziarna. Od kwaśnych cytrusowych, aż po intensywne czekoladowe czy orzechowe nuty.

Akcesoria potrzebne do przygotowania kawy w chemeksie:

 • Chemex
 • Najlepiej jasno palona kawa (6 g na 100 ml wody)
 • Filtr do chemexa
 • Młynek do kawy
 • Waga
 • Termometr
 • Dzbanek do przelewania wody
Polecane produkty w tym artykule
CHEMEX Coffee Maker CM-10A -10 filiżanek
Przecena
( Brak opinii ) CHEMEX Coffee Maker CM-10A -10 filiżanek
162,59 zł netto 259,00 zł 199,99 zł brutto 199,99 zł 259,00 zł 3999.80 pkt.
Młynek do kawy Rhinowares z adapterem do AeroPress
( Brak opinii ) Młynek do kawy Rhinowares z adapterem do AeroPress
202,44 zł netto 249,00 zł brutto 249,00 zł 4980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel