Jak działa przelewowy ekspres do kawy?

Jak działa przelewowy ekspres do kawy?
Jak działa przelewowy ekspres do kawy?

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny, czyli ten piękny czas, na który z niecierpliwością czekamy przez cały rok. Spotykamy się wtedy z rodziną i przyjaciółmi, wspólnie pijemy kawę oraz wręczamy sobie prezenty. Jeżeli pragniesz obdarować bliską Ci osobę wspaniałym prezentem, to idealnym wyborem będzie ekspres do kawy. Jednak jaki dokładnie ekspres do kawy wybrać, gdy mając przed sobą w sklepie setki urządzeń, musimy zdecydować się na jedno. Jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, które mogą różnić się od siebie niemal wszystkim, a przygotowana w nich kawa to zupełnie inny napar. Dzisiaj przedstawiamy przelewowy ekspres do kawy, który jest często niedocenianym urządzeniem.

Co to jest przelewowy ekspres do kawy?


Przelewowy ekspres do kawy to urządzenie, które umożliwia nam przygotowanie dużej porcji kawy w bardzo krótkim czasie, jak sama nazwa wskazuje, automatycznie przelewając gorącą wodę przez zmieloną kawę. Wykorzystywane w tych urządzeniach filtry (najczęściej papierowe lub metalowe) gwarantują, że do naszego naparu nie przedostają się niepożądane fusy. Ekspresy przelewowe były bardzo popularnymi urządzeniami w polskich domach w latach 90. ubiegłego wieku. Jak większość nowinek technologicznych, tak i moda na ekspresy przelewowe przybyła do nas z Zachodu. W czasach, gdy w każdym domu piło się mieloną kawę zalewaną wrzątkiem, takie urządzenie pozwalało zaparzyć kawę z zupełnie innego świata i co najważniejsze bez fusów. Możliwość przygotowania za jednym razem dzbanka kawy dla całej rodziny sprawiała, że ekspresy przelewowe cieszyły się w Polsce popularnością przez ponad dekadę.

W kolejnych latach przelewówki były zastępowane przez zupełnie nowe, atrakcyjne ekspresy ciśnieniowe, które dawały możliwość przygotowania w domu kawy rodem z włoskiej kawiarni. Ludzie zamiast na pojemność dzbanka stawiali na jakość parzonej kawy takiej jak espresso czy cappuccino. Taka sytuacja zmusiła producentów ekspresów przelewowych do tego, aby ich urządzenia mogły parzyć naprawdę świetną kawę, która zachwyci konsumentów. Dlatego aktualnie na rynku możemy znaleźć wiele przelewówek, które gwarantują nam najwyższej jakości napar.


Melitta Aroma Fresh

Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym?


Parzenie kawy w ekspresie przelewowym należy do czynności zwanymi na ogół prostymi. Najlepsze jest to, że większość z nich obsługuje się w ten sam sposób, a do sprawnego działania potrzebujemy jedynie:

  • Filtra kawy (papierowego lub metalowego)
  • Świeżo zmielonej kawy
  • Gorącej wody
  • Ekspresu przelewowego do kawy

 

  1. Do pojemnika na kawę wkładamy filtr i wsypujemy zmieloną kawę.
  2. Wodę wlewamy do przeznaczonego na to zbiornika.
  3. Po uruchomieniu ekspresu woda wlewa się do zbiornika z grzałką, gdzie następuje jej zagotowanie. Z powodu wzrostu ciśnienia woda płynie rurką do góry.
  4. Porcja wody wlewa się do filtra z kawą i tworzy napar.
  5. Kawa kapie do dzbanka ustawionego pod filtrem.


Istotnym elementem przelewowych ekspresów do kawy jest płyta grzewcza, która bardzo często znajduje się pod dzbankiem. Dzięki niej nie musimy od razu pić całej przygotowanej kawy, obawiając się tego, że wystygnie, ponieważ płyta utrzymuje optymalną temperaturę naparu, dopóki nie wyłączymy urządzenia.

Moccamaster

Przelewowy ekspres do kawy - jaki wybrać?


Pomimo tego, że większość ekspresów przelewowych działa na podobnej zasadzie, to niektóre z nich posiadają unikalne technologie, które odróżniają je od konkurencyjnych urządzeń. Poniżej przedstawiamy przelewowe ekspresy do kawy, na które warto zwrócić uwagę.

Moccamaster KBG 741

Ekspres przelewowy Moccamaster KBG 741

 Holenderskiej produkcji ekspresy Moccamaster są składane ręcznie i skrupulatnie testowane przed dostarczeniem do klienta. Producent daje aż 5 lat gwarancji na swoje urządzenia, co dokładnie ukazuje, jak bardzo firma jest pewna swoich ekspresów. Moccamaster KBG posiada głowicę zraszającą z 9 otworami, dzięki czemu zmielona kawa jest równomiernie zwilżana. Ekspresy te wykorzystują proces pre-infuzji, który polega na lekkim zwilżeniu kawy na początku parzenia. W tym czasie kawa "kwitnie", a jej ostateczny smak i aromat jest jeszcze lepszy. Dzbanek Moccamastera ma pojemność 1,25 l, czyli za jednym razem (w czasie około 6 minut) możemy przygotować kawę dla całej rodziny lub pracowników biura. Ekspres parzy kawę w temperaturze 92-96 °C, a płyta grzewcza utrzymuje jej temperaturę w przedziale 80-85 °C (zgodnie z wymaganiami międzynarodowych organizacji kawowych SCAE oraz SCAA). Bardzo dużym plusem ekspresów przelewowych Moccamaster jest możliwość wyboru jednej z wielu wersji kolorystycznych, ponieważ urządzenia te są dostępne w niemal każdej barwie.

Graef FK 701

Ekspres przelewowy Graef FK 701

Ekspres, którego obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej, a jego elegancki wygląd sprawia, że będzie ozdobą każdej kuchni. Obsługuje się go za pomocą dotykowego panelu Touchdisplay, a cały proces parzenia jest bardzo cichy. Graef tak jak Moccamaster posiada dzbanek o pojemności 1,25 l i taką ilość kawy parzy w czasie 5-6 minut. Po zakończeniu pracy usłyszymy sygnał dźwiękowy, który informuje nas o tym, że kawa jest gotowa. Prysznic ekspresu ma 8 otworów, co zapewnia dokładne nawilżenie całej zmielonej kawy w zbiorniku. Graef 701 nie zmusza nas do przygotowywania całego dzbanka kawy za każdym razem, ponieważ mamy do wyboru pojemność od 2 do 10 filiżanek. Proces parzenia kawy przebiega w temperaturze ok. 94 °C, a gotowy napar jest następnie automatycznie utrzymywany w temperaturze ponad 80 °C przez 30 minut. Przelewowy ekspres do kawy Graef FK 701 dba również o higienę. Po przeprowadzonych 70 cyklach parzenia kawy, urządzenie uruchamia automatyczny program usuwania kamienia. Jest to ekspres, który jest wysoce zaawansowany technologicznie i jest odpowiedni dla osób kochających wygodę.

Marco BRU F45A

Ekspres przelewowy Marco BRU F45A

 Ten przelewowy ekspres sprawdzi się idealnie w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na dobrą kawę jest znacznie większe niż w domu. Marco BRU F45 Auto jest urządzeniem przeznaczonym do kawiarni, lokali gastronomicznych oraz biur, a to wszystko dzięki możliwości bezpośredniego podłączenia do sieci wodociągowej. Ekspres w zestawie posiada aż 2 szklane dzbanki do kawy o pojemności 1.8 l każdy. Maksymalna jednorazowa ilość wody do pobrania przez Marco BRU F45A to aż 85 l. Ekspres posiada na górze płytę grzewczą, którą włącza się osobnym przyciskiem, a cała obsługa Marco jest bardzo prosta. Jeżeli szukasz ekspresu przelewowego do swojego biura, który w szybkim tempie przygotuje kawę dla całej załogi, to Marco BRU F45A jest idealnym wyborem.

Melitta Aroma Fresh

Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh

Przelewowy ekspres znanej, niemieckiej marki, który wyróżnia się tym, że posiada wbudowany młynek do kawy. Jest to znakomita wiadomość dla każdego, kto nie posiada w domu młynka i chciałby zaoszczędzić pieniądze przed świętami. Młynek umożliwia przygotowanie zawsze świeżo zmielonej kawy, a dodatkowo mamy możliwość regulacji stopnia mielenia według własnych preferencji. Bardzo interesującą opcją w ekspresie Melitta Aroma Fresh jest funkcja Timer, dzięki której możemy ustawić godzinę automatycznego włączenia urządzenia. Nie ma przecież nic lepszego niż zapach świeżej kawy o poranku, więc dlaczego ten niezwykły aromat miałby nas nie budzić? Ekspres ten posiada dzbanek o pojemności 1,35 l i jednorazowo, maksymalnie może zrobić kawę dla dziesięciu osób. Melitta Aroma Fresh to przelewowy ekspres do kawy z młynkiem, który spełni oczekiwania wszystkich domowych kawoszy i jak najbardziej okaże się trafionym prezentem świątecznym.

Polecane produkty w tym artykule
Ekspres do kawy Moccamaster KBG 741 AO - Żółty - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Moccamaster KBG 741 AO - Żółty - NIEDOSTĘPNY
747,15 zł netto 919,00 zł brutto 919,00 zł 18380 pkt.
Ekspres do kawy Marco BRU F45A
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Marco BRU F45A
2 991,87 zł netto 3 680,00 zł brutto 3 680,00 zł 73600 pkt.
Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh - NIEDOSTĘPNY
649,59 zł netto 799,00 zł brutto 799,00 zł 15980 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel