Herbata Oolong - podstawowe informacje i właściwości

Herbata Oolong - podstawowe informacje i właściwości
Herbata Oolong - podstawowe informacje i właściwości

Herbata Oolong w Polsce bardzo często określana również jako czerwona herbata. 

Produkowana głównie w Chinach i Tajwanie, gdzie poddawana jest tylko połowicznemu procesowi fermentacji, co stawia ją pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Mało popularna w Polsce i na Zachodzie, dlatego też jest ciężko dostępna w normalnych sklepach, gdzie zatem kupić herbatę oolong? Herbatę oolong kupić można w specjalistycznych sklepach zajmujących się sprzedażą różnych rodzajów herbat wysokiej jakości. Mimo tego iż nasz sklep zajmuje się głównie sprzedażą kawy to w jego ofercie znaleźć można także wysokiej jakości herbaty w tym także oolong. 

Produkcja herbaty oolong rozpoczyna się od więdnięcia liści, następnie umieszczane są one w wiklinowych koszach, w których są potrząsane w celu otarcia brzegów blaszek liściowych. Po tych zabiegach ułatwiony jest proces fermentacji, który odbywa się w ok. 20% dla produkcji chińskiej i ok. 60% dla produkcji z Tajwanu. Po kilku godzinach fermentacji następuje suszenie liści. Wyróżniającym procesem przy obróbce tego rodzaju herbaty jest prażenie, które zmniejsza kwaśny i cierpki smak, jak również łagodniej działa na żołądek. Gotowa herbata Oolong wyróżnia się całymi liśćmi, gdyż nie są one zwijane przy produkcji.

Ciekawostką może być nazwa - OOLONG, która pochodzi od chińskiej nazwy oznaczającej ?herbatę czarnego smoka?. W Chinach zaliczana jest do grupy herbat niebieskich lub szmaragdowych.

Jakie są właściwości herbaty oolong? 

  • Zmniejsza ryzyko nowotworów
  • Zmniejsza ciśnienie krwi 
  • Wspiera spalanie tłuszczu 
  • Reguluje poziom cukru 
  • Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

 

W kolejnych wpisach przedstawimy sposób parzenia tej wyjątkowej herbaty. 
Polecane produkty w tym artykule
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2014
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel