Filiżanki do kawy, czyli w czym podawać kawę?

Filiżanki do kawy, czyli w czym podawać kawę?
Filiżanki do kawy, czyli w czym podawać kawę?
Codziennie na całym świecie wypijamy ogromną ilość kawy, zauważyć można iż w zależności od rodzaju serwowanego napoju zmienia się nieco naczynie, w którym podajemy kawę. Każdy rodzaj kawy wymaga dobrania odpowiedniej filiżanki, szklanki czy innego naczynia, jakie są zasady i z jakich filiżanek do kawy powinniśmy korzystać?

Filiżanki do espresso
- to niewielkie naczynia o pojemności około 50 - 80 ml. Espresso to jeden z najbardziej charakterystycznych napojów kawowych i malutkie filiżanki są bardzo dobrze znane wszystkim miłośnikom kawy. Filiżanki do kawy espresso powinny być wykonane z grubej porcelany dobrze utrzymującej ciepło, a ich kształt powinien być zbliżony do litery V, chociaż nie jest to aż tak istotne jak pojemność filiżanki. Ważne jest aby filiżanka miała taką pojemność by kawa mieściła się w niej swobodnie i można było nią zakręcić, aby poczuć więcej smaków i aromatów.  
      
Filiżanki do cappuccino - tradycyjne cappuccino podaje się w porcelanowych filiżankach o pojemności około 150 - 180 ml i są one wypełnione po same brzegi. Kawa cappuccino powstaje na bazie espresso i ważne jest, aby kształt filiżanek do cappuccino pozwalał na "wyciągniecie" cremy na zewnątrz tak by na powierzchni powstał kontrast. Im grubsza porcelana tym lepiej jest w stanie utrzymać ciepło przygotowanej w niej kawy, jednak bardzo ważne jest aby przed przygotowaniem kawy podgrzać filiżankę.   
     
Szklanki do latte - kawę latte zazwyczaj podaje się w wysokich szklankach o pojemności około 250 - 300 ml. Latte czy latte mcchiato to napoje kawowe, które nie tylko doskonale smakują ale i wspaniale wyglądają - o ile oczywiście podane są w ładnych szklankach. 

filiżanka bazzara
Jakie filiżanki do kawy wybrać? 

Wybór odpowiednich filiżanek do kawy jest tak samo ważny jak wybór odpowiednich kieliszków do wina czy drinków, wynika to z naszego postrzegania zapachów, które wpływają na ocenę smaku, a te można lepiej lub gorzej wyczuwać w zależności od kształtu naczynia z którego pijemy kawę. Najpopularniejszymi i najbardziej klasycznymi naczyniami do kawy są oczywiście filiżanki, jednak oprócz nich bardzo często można się spotkać z kawą w kubku, termosie lub po prostu szklance. Każde z tych naczyń ma nieco inny kształt i z każdego z nich kawa będzie smakowała nieco inaczej, dlatego warto eksperymentować i próbować.      
   
Materiał z którego wykonana jest filiżanka czy też inny naczynie z którego pijemy kawę również ma ogromne znaczenie na postrzeganie smaku lub zapachu kawy, dlatego na to również powinniśmy zwrócić ogromną uwagę. Szkło i ceramika to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie - nie powinny zakłócać smaku ani aromatu kawy swoimi właściwościami. 
   
Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się również wpis informujący i potwierdzający informację, że na smak kawy może również wpływać kolor naczynia w którym kawę pijemywięcej na ten temat na blogu
  
Polecane produkty w tym artykule
Bazzara - filiżanka ze spodkiem do kawy Espresso 70ml
( Brak opinii ) Bazzara - filiżanka ze spodkiem do kawy Espresso 70ml
13,81 zł netto 16,99 zł brutto 16,99 zł 339.80 pkt.
Filiżanka ze spodkiem do kawy espresso - Bola 80ml
( Brak opinii ) Filiżanka ze spodkiem do kawy espresso - Bola 80ml
16,50 zł netto 20,29 zł brutto 20,29 zł 405.80 pkt.
Filiżanka Loveramics Egg do Cappuccino 200 ml - Yellow
( Brak opinii ) Filiżanka Loveramics Egg do Cappuccino 200 ml - Yellow
53,65 zł netto 65,99 zł brutto 65,99 zł 1319.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel