Czekolada i jej niezwykłe właściwości

Czekolada i jej niezwykłe właściwości
Czekolada i jej niezwykłe właściwości
Dziś 12 kwietnia, czyli jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego łasucha i miłośnika słodkości. Dzień Czekolady to idealny dzień, aby z czystym sumieniem oddać się rozkoszy i udać się na owocną randkę z tabliczką ulubionej czekolady. Już od dziecka wmawiano nam, że czekolada jest zła, że psuje zęby, że będzie bolał brzuch... I rzeczywiście może się tak zdarzyć, jeżeli ktoś nie zna umiaru. Dzisiaj możemy tylko chwalić czekoladę, dlatego przedstawiamy jej wspaniałe właściwości i zachęcamy do świętowania tej radosnej daty.

Właściwości zdrowotne czekolady


Czekoladę kochają wszyscy, jednak nie każdy wie o tym, jak dobrze może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Nawet małe dzieci wiedzą, że czekolada jest dobra w smaku, ale to nie koniec jej zalet. Czekolada jest źródłem wielu witamin i minerałów. Jedna tabliczka czekolady stanowi około 25% dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez. 

Zawarte w czekoladzie flawonoidy znacznie zmniejszają napięcie mięśni, które otaczają tętnice, co pomaga ograniczyć ryzyko zmian miażdżycowych. Czekolada posiada również polifenole, które skutecznie poprawiają pracę układu krążenia. Pomagają zneutralizować działanie złego cholesterolu i zapobiegają powstawaniu skrzepów blokujących naczynia. To znaczy, że jedzenie czekolady może zmniejszyć ryzyko zawału serca

Czekolada jako antydepresant


Jeżeli pogoda za oknem sprawia, że nie masz ochoty zupełnie na nic, a telewizja coraz bardziej Cię przygnębia, to warto sięgnąć po tabliczkę czekolady. Posiada ona bowiem fenyloetyloaminę, która powoduje u nas stan euforii. Jest to związek wydzielany w naszym organizmie, gdy jesteśmy zakochani i skutecznie poprawia nastrój. 

Osoby aktywne fizycznie na pewno docenią również właściwości pobudzające czekolady. Zapewnia dodatkowy zastrzyk energii, a jej niektóre składniki działają pobudzająco. Wielu sportowców korzysta z jej usług tuż przed zawodami, ale również turyści podczas górskich spacerów dodają sobie energii tabliczką pysznej czekolady.

Czekolada
Prawdą jest to, że czekolada może uzależniać. Ziarno kakao zawiera bowiem alkaloidy, które oddziałują na nasze komórki nerwowe i mogą prowadzić do uzależnienia. To prawda również, że od jedzenia czekolady możemy przybrać nieco na wadze, ponieważ jedna tabliczka czekolady to około 500 kcal. Ważne jednak jest to, żeby zachować umiar. Czekolada może pozytywnie na nas wpływać i nie powinniśmy się jej wystrzegać. Zresztą kto sobie odmówi słodkiej tabliczki, gdy ma gorszy dzień?
Polecane produkty w tym artykule
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel