Co to jest Peaberry?

Co to jest Peaberry?
Co to jest Peaberry?
Kawa jest owocem i jak każdy owoc posiada część mięsistą i nasiona. Zwykle w owocu kawowca znajdują się 2 ściśnięte nasiona, skierowane do siebie płaską częścią. Mogłoby się wydawać, że jest to normą i tak już musi być. Otóż nie musi. Istnieją owoce, które posiadają tylko jedno ziarno, a kawa skomponowana z tych ziaren jest zwykle droższa od tej tradycyjnej. Peaberry to bardzo rzadka forma ziarna, która jednak wcale nie musi wiązać się z wyższą jakością.

Co to jest Peaberry?


Peaberry, a inaczej ziarno perłowe jest wynikiem mutacji genetycznej, która powoduje, że nasiona nie rozwijają się prawidłowo. W efekcie przeżywa tylko jedno ziarno, które nieco różni się od typowego, pochodzącego z ciąży bliźniaczej. Ta mutacja jest bardzo rzadkim zjawiskiem, a ziarna Peaberry stanowią około 5% wszystkich ziaren. Nie ma zależności, w jakim kraju kawa rośnie i na jakiej wysokości znajdują się plantacje. Peaberry to tylko mutacja, która może przytrafić się wszędzie. 

Z uwagi na fakt, że Peaberry jest jedynym materiałem siewnym w owocu, to ziarno otrzymuje wszystkie dobroci, które zwykle przypadają na dwa ziarenka. Peaberry zdecydowanie różni się wyglądem od typowego ziarna. Jest bardziej zaokrąglone, nie ma płaskiej powierzchni oraz jest mniejsze, twardsze i gęstsze. Ziarenko przypomina groch (ang. pea), stąd też jego nazwa.

Według legend i powszechnego przekonania Peaberry są kawą wyższej jakości i tworzą lepszy napar. Prawdą jest, że tworzą nieco inny napar niż tradycyjne ziarna z tego samego zbioru, ale nie jest to wyraźna różnica. Peaberry jest uznawana za kawę słodszą z wyższą kwasowością i bogatszym aromatem. Ziarna perłowe stanowią co prawda odmianę profilu sensorycznego, ale nie jest to tak ogromna różnica, aby uznawać ją za wyższą jakość. Tak naprawdę wielu baristów nie wyczuwa różnicy pomiędzy Peaberry, a zwykłą kawą. Legenda o wyższej jakości i lepszym smaku jest świetnym materiałem dla producentów, którzy automatycznie podwyższają jej ceny.

Na wyższą cenę wpływa fakt, że jest to rzadka kawa, ale również zupełnie inne podejście do jej produkcji. Peaberry są ręcznie sortowane przez ludzi, którzy pośród tysięcy identycznych ziarenek wyszukują tych bardziej zaokrąglonych i mniejszych. Ludzkie oko zdecydowanie łatwiej wypatrzy zmutowane ziarno, niż miałaby to zrobić maszyna. Ręczne sortowanie sprawia, że musimy zapłacić więcej za Peaberry niż za tradycyjne ziarna.

Polecane produkty w tym artykule
Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Bazzara DOLCEVIVACE 1kg
81,29 zł netto 99,99 zł brutto 99,99 zł 1999.80 pkt.
Kawa ziarnista Brasiliana 100% Arabica 1kg
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Brasiliana 100% Arabica 1kg
97,55 zł netto 119,99 zł brutto 119,99 zł 2399.80 pkt.
Kawa ziarnista Etno Cafe Abyssinian Highland 250g
Promocja
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Etno Cafe Abyssinian Highland 250g
19,51 zł netto 32,00 zł 24,00 zł brutto 24,00 zł 32,00 zł 480 pkt.
Kawa ziarnista Etno Cafe Colombia Medellin 1kg
Promocja
( Brak opinii ) Kawa ziarnista Etno Cafe Colombia Medellin 1kg
70,12 zł netto 115,00 zł 86,25 zł brutto 86,25 zł 115,00 zł 1725 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel