10 ciekawostek o kawie #1

10 ciekawostek o kawie #1
10 ciekawostek o kawie #1

Kawa - dla jednych źródło codziennej dawki kofeiny, dla innych chwila relaksu czy wytchnienia, a dla jeszcze innych sposób na życie. Kawa to bardzo popularny na całym świecie produkt, z którym związanych jest masa ciekawostek. Dziś pierwsza porcja ciekawostek o kawie - poniżej znajdziesz 10 faktów związanych z kawą. 
  

  1. Drugi towar handlowy. Kawa jest zaraz po ropie, drugim towarem handlowym na świecie, przez co bardzo często nazywana jest czarnym złotem. Wartość handlu kawą na całym świecie szacuje się na ponad 100 mld dolarów. 
  2. Najpopularniejszy gatunek kawy to coffee arabica nazywana po prostu arabika. Stanowi ona około 90% całej światowej produkcji kawy.
  3. Pierwszy ekspres do kawy powstał we Włoszech - w 1906 roku został oficjalnie zaprezentowany na Międzynarodowych Targach w Mediolanie przez Luigiego Bezzera, którego firma do dziś zajmuje się produkcją ekspresów do kawy
  4. Największy producent kawy to Brazylia, w której rocznie produkuje się około 2,8 mln ton kawy. 
  5. Najdroższa kawa na świecie pochodzi z odchodów zwierzaka i nazywana jest Kopi Luwak.
  6. Rynek kawy w Polsce ma wartość ponad 6 mld zł. 
  7. Nazwa KAWA najprawdopodobniej pochodzi od arabskiego słowa kahwa, a do języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve. 
  8. Kawa zmniejsza ryzyko powstawania chorób takich jak: cukrzyca, parkinson czy choroby serca. 
  9. Peugeot producentem młynków do kawy. Przez ponad 100 lat firma Peugeot oprócz motoryzacji zajmowała się produkcją młynków do kawy.
  10. Pijemy coraz więcej kawy. W przeciągu ostatnich 10 lat konsumpcja kawy w Polsce wzrosła aż o 80%. 
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel