Konserwacja Ekspresu do Kawy

Konserwacja Ekspresu do Kawy
Konserwacja Ekspresu do Kawy

Konserwacja ekspresu do kawy to niezwykle istotna czynność, o której bezwzględnie nie wolno nam zapominać. Niestety do naszego serwisu bardzo często trafiają urządzenia, których usterki powstały w wyniku zaniedbania podstawowych procesów takich, jak czyszczenie i odkamienianie ekspresu do kawy. Właściciele tych ekspresów najczęściej są nieświadomi konsekwencji, do jakich może doprowadzić niedopełnienie obowiązków konserwacyjnych. Ten artykuł dedykujemy wszystkim posiadaczom kolbowych i automatycznych ekspresów do kawy, którzy pragną dowiedzieć się, jak należy dbać o swoje urządzenie.


Spis treści:

  1. Konserwacja ekspresów automatycznych.
  2. Jak odkamieniać ekspres automatyczny?
  3. Jak czyścić ekspres automatyczny?
  4. Czyszczenie modułu zaparzającego w ekspresie automatycznym.
  5. Czyszczenie systemu mlecznego w ekspresie automatycznym.
  6. Opróżnianie tacek w ekspresie automatycznym.
  7. Filtry wody do ekspresów automatycznych.
  8. Konserwacja ekspresów kolbowych.
  9. Jak odkamieniać ekspres kolbowy?
  10. Jak czyścić ekspres kolbowy?
  11. Filtry do ekspresów kolbowych.

1. Konserwacja ekspresów automatycznych

Automatyczne ekspresy do kawy wymagają stałej od nas stałej kontroli, ponieważ tylko odpowiednio konserwowane urządzenia są w stanie przygotować nam naprawdę dobrą kawę, a także mogą pracować przez długi czas bez konieczności serwisowania. Musimy zatem pamiętać o regularnym przeprowadzaniu procesu czyszczenia i odkamieniania. Większość automatycznych ekspresów do kawy posiada zaprogramowane procesy czyszczenia i odkamieniania, czyli tak zwane zintegrowane programy czyszczące oraz odkamieniające. Wystarczy użyć odpowiedniego środka i wybrać odpowiedni przycisk, a ekspres automatycznie wykona wszystkie te czynności za nas. Musimy jednak pamiętać również o innych, często pomijanych czynnościach takich, jak opróżnianie tacki ociekowej, czyszczenie systemu mlecznego czy modułu zaparzającego.


Warto pamiętać o konserwacji ekspresu automatycznego, ponieważ znajdujące się w jego wnętrzu niewielkiej średnicy przewody oraz inne elementy bardzo łatwo ulegają zatkaniu przy dłuższym braku czyszczenia, czy odkamieniania.

2. Jak odkamieniać ekspres automatyczny?

Odkamienianie ekspresu automatycznego najczęściej polega na stworzeniu w zbiorniku na wodę roztworu odkamieniającego i uruchomieniu programu odkamieniania, czyli, krótko mówiąc, jest to banalnie proste zadanie. Do stworzenia roztworu odkamieniającego wykorzystuje się specjalnie przeznaczonych do tego tabletek odkamieniających lub płynów do odkamieniania. Każdy z tych środków wymaga zastosowania trochę innych proporcji (z reguły podawane są one na opakowaniu lub w instrukcji obsługi). Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem odkamieniania ekspresu wyjąć filtr ze zbiornika na wodę - w innym przypadku w naszym filtrze pozostaną resztki roztworu odkamieniającego i kilka kolejno przygotowanych kaw będzie miało zaburzony smak.

Jak często odkamieniać ekspres automatyczny?

Częstotliwość odkamieniania automatycznych ekspresów do kawy jest uzależniona głównie od twardości wykorzystywanej wody oraz tego, czy używamy wkładów filtrujących. Jeżeli nie korzystamy w filtrów wody, to proces odkamieniania należy przeprowadzać raz na miesiąc lub dwa, a jeśli w naszym ekspresie regularnie wymieniamy wkłady filtrujące, to możemy raz w roku wykonać profilatyczne odkamienianie ekspresu.


Czyszczenie ekspresu automatycznego

3. Jak czyścić ekspres automatyczny?

Czyszczenie automatycznego ekspresu do kawy to czynność, która pozwala na długą i bezawaryjną eksploatację naszego urządzenia. Środki przeznaczone do czyszczenia ekspresów automatycznych skutecznie oczyszczają wewnętrzne elementy ekspresu z olejków kawowych oraz wszystkie pozostałości kawy, co pozwala na utrzymanie jakości parzonej kawy na najwyższym poziomie za każdym razem. Czyszczenie ekspresów automatycznych to również bardzo prosta czynność. Najczęściej wystarczy jedynie wrzucić tabletkę czyszczącą do przeznaczonej do tego komory/szuflady i uruchomić program czyszczenia ekspresu. Całą resztę maszyna wykona za nas.

Jak często czyścić ekspres automatyczny?

Czyszczenie automatycznych ekspresów do kawy zaleca się co około 200 przeprowadzonych cykli parzenia, co w warunkach domowych oznacza raz na 2-3 tygodnie.


4. Czyszczenie modułu zaparzającego w ekspresie automatycznym

Ekspresy do kawy większości producentów są wyposażone w wyjmowany moduł zaparzający, który należy regularnie czyścić. Czyszczenie zaparzacza do kawy jest bardzo prostą i zarazem bardzo ważną czynnością. Użytkownicy, którzy zapominają o czyszczeniu modułu zaparzającego, bardzo często mogą zauważyć powstającą pleśń we wnętrzu swojego ekspresu do kawy, ale w tym przypadku może dojść również do uszkodzeń mechanicznych. Aby wyczyścić blok zaparzający, musimy przede wszystkim wyłączyć ekspres do kawy. Następnie należy dostać się do modułu, otwierając drzwiczki znajdujące się z boku urządzenia. Po wyjęciu modułu wystarczy dokładnie opłukać go pod bieżącą wodą tak, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i resztek kawowych. Po wysuszeniu modułu możemy włożyć go z powrotem do wnętrza ekspresu.


Wyjątkiem tutaj są automatyczne ekspresy marki Jura, które nie posiadają wyjmowanych modułów zaparzających. Nie oznacza to jednak, że producent zabiera nam możliwość dbania o higienę ekspresu. Konstrukcja zabudowy jednostki zaparzającej w ekspresach Jura sprawia, że nie ma konieczności jej wyjmowania, ponieważ w tym przypadku nie dochodzi do osadzania się resztek kawowych.

Jak często czyścić moduł zaparzający?

Czyszczenie modułu zaparzającego powinno stać się dla nas nawykiem, który wykonujemy raz w tygodniu. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, to starajmy się robić to nie rzadziej niż raz w miesiącu.


Czyszczenie modułu zaparzającego

5. Czyszczenie systemu mlecznego w ekspresie automatycznym

Wiele automatycznych ekspresów do kawy posiada systemy mleczne, dzięki którym możemy przygotować takie kawy, jak cappuccino, czy latte z aksamitnie spienionym mlekiem. Wszystkie części ekspresu, które mają kontakt z mlekiem, są jednak narażone na rozwój zarazków, powstawanie zabrudzeń oraz nieprzyjemnych zapachów, dlatego nie wolno nam zapomnieć o ich czyszczeniu. Zasada częstotliwości czyszczenia przewodów mlecznych jest bardzo prosta - należy je czyścić każdorazowo. Nie jest to trudna i czasochłonna czynność, bo wystarczy przepłukać je pod bieżącą wodą, aby usunąć z nich pozostałości mleka.

 

Warto również pamiętać, aby co jakiś czas przeprowadzać czyszczenie z użyciem specjalnych środków. Zazwyczaj takie czyszczenie polega na przepuszczeniu przez system mleczny przeznaczonego do tego płynu, który dokładnie oczyszcza wszystkie przewody, usuwając przy tym nawet zaschnięte resztki mleka. Dzięki temu unikniemy jednej z najczęstszych usterek, jakich doświadczamy w ekspresach do kawy.

6. Opróżnianie tacek w ekspresie automatycznym

Nie ma łatwiejszej czynności konserwacyjnej niż opróżnianie tacek w ekspresie automatycznym. Niestety jest to bardzo często lekceważony proces, który może prowadzić do gromadzenia się bakterii oraz powstawania pleśni w naszym ekspresie. Tacka ociekowa w ekspresie automatycznym zazwyczaj posiada pływak, który informuje nas o wypełnieniu jej wodą. Jeżeli pływak unosi się, to oznacza, że najwyższa pora, aby opróżnić tackę ociekową. Poza tym większość automatycznych ekspresów do kawy informuje nas o konieczności wylania wody z tacki ociekowej i opróżnieniu zbiornika na fusy.

 

Problem pojawia się, gdy przez kilka dni nie używamy ekspresu do kawy. Taka sytuacja może zdarzyć się w naszych domach, gdy wyjeżdżamy na wakacje lub w pracy, gdy zostawiamy ekspres na weekend bez opieki. Jeżeli mamy taką możliwość, to koniecznie opróżnijmy tackę ociekową oraz zbiornik na fusy przed pozostawieniem naszego ekspresu. W innym wypadku wracając z urlopu, zastaniemy pleśń i mnóstwo bakterii znajdujących się w naszym ekspresie, który mimo wszystko ma kontakt z żywnością.

7. Filtry wody do ekspresów automatycznych

Stosowanie wkładów filtrujących wodę w automatycznych ekspresach do kawy pozwala nam nie tylko wpływać na poprawę smaku przygotowywanej kawy, ale także zmniejsza osadzanie się kamienia w przewodach ekspresu. Jeżeli w żaden inny sposób nie oczyszczamy wody (np. za pomocą dzbanków filtrujących) przed wlaniem jej do ekspresu, to jesteśmy zmuszeni zdecydowanie częściej przeprowadzać proces odkamieniania, a smak i aromat naszej kawy jest zaburzony przez nadmiar substancji znajdujących się w wodzie. Montaż filtrów wody w ekspresach automatycznych jest bardzo prosty i polega na umieszczeniu go w przeznaczonym do tego miejscu w zbiorniku na wodę. Tak prosta czynność może poprawić smak Twojej ulubionej kawy, a jednocześnie wpłynie na kondycję ekspresu do kawy.

Jak często wymieniać filtr w ekspresie automatycznym?

Niektóre ekspresy automatyczne informują nas o konieczności wymiany zamontowanego filtra wody, ale jeśli nasze urządzenie nie posiada takiej opcji, to musimy pamiętać o regularnej wymianie. Częstotliwość wymiany wkładów filtrujących jest uzależniona od ich właściwości i każdy producent informuje nas o tym w instrukcji. Jednak większość filtrów do domowych ekspresów automatycznych pozwala nam przefiltrować około 50 litrów wody, co sprawia, że możemy je wymieniać raz na 2 miesiące.

8. Konserwacja ekspresów kolbowych

Ekspresy kolbowe zarówno te domowe, jak i profesjonalne używane w kawiarniach wymagają regularnej opieki, dzięki której będą w stanie funkcjonować dłużej bez zakłóceń swojej pracy. Bez względu na intensywność użytkowania ekspresu powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu, odkamienianiu oraz czyszczeniu dyszy do spieniania mleka. Rodzaj zastosowanych podzespołów oraz budowa ekspresu kolbowego wpływają na sposób, w jaki powinniśmy wykonywać w nim poszczególne czynności, dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia i odkamieniania należy zapoznać się z zaleceniami oraz instrukcjami producenta Twojego ekspresu.


Czyszczenie dyszy spieniającej mleko

9. Jak odkamieniać ekspres kolbowy?

Odkamienianie ekspresu kolbowego to czynność, która wymaga od nas pewnej wiedzy, zaangażowania oraz poświęcenia czasu. Na wstępie pojawia się dość istotne pytanie: jak często odkamieniać ekspres do kawy? Częstotliwość odkamieniania ekspresu zależy od tego, czy stosujemy jakikolwiek filtr wody i od tego, jakiej jakości woda trafia do naszego ekspresu. Do odkamieniania ekspresów kolbowych stosuje się specjalne tabletki lub płyny odkamieniające, z których w zbiorniku na wodę sporządza się roztwór odkamieniający. Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy podczas odkamieniania ekspresu, jest wyjęcie filtra ze zbiornika wody, jeżeli go posiadamy. Następnie w zbiorniku na wodę sporządzamy roztwór odkamieniający - stężenie zależy od rodzaju stosowanego odkamieniacza, zaleceń producenta ekspresu oraz stopnia zakamienienia ekspresu.

 

Proces odkamieniania ekspresu kolbowego odbywa się w następujący sposób: wypuszczamy niewielką ilość roztworu przez dyszę oraz kolbę, następnie wyłączamy ekspres do kawy na około 20 minut. Po 20 minutach włączamy ekspres i przepuszczamy resztę roztworu, a na koniec wyłączamy ekspres. Po upływie kolejnych 20 minut ekspres należy uruchomić, napełnić zbiornik świeżą wodą oraz przepuścić ją przez dyszę spieniającą mleko i kolbę, aby przepłukać obwody z odkamieniacza. Po tym wszystkim ekspres jest gotowy do użycia.

10. Jak czyścić ekspres kolbowy?

Czyszczenie ciśnieniowego ekspresu kolbowego to czynność, o której koniecznie musimy pamiętać, pozwoli nam na uzyskanie zawsze smacznej i aromatycznej kawy. Czyszczenie ekspresu kolbowego metodą buckflush przebiega w następujący sposób:

  1. Do portafiltra wkładamy "ślepe sitko" i wsypujemy proszek czyszczący zgodnie z zaleceniem instrukcji.
  2. Kolbę zapinamy do grupy, włączamy parzenie kawy, odczekujemy 5 sekund i wyłączamy.
  3. Czekamy 5 sekund i powtarzamy poprzednią czynność 5-krotnie.
  4. Następnie dokładnie płuczemy kolbę w czystej wodzie i ponownie zakładamy ją ze ślepym sitkiem.
  5. Włączamy parzenie na 5 sekund i odczekujemy 5 sekund. Tę czynność również powtarzamy 5-krotnie.

 

Czyszczenie metodą backlush należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu w warunkach domowych, a w lokalach gastronomicznych i kawiarniach codziennie. Bardzo dobrą praktyką jest również moczenie portafiltra wraz z sitkiem w roztworze przygotowanym z wody i środka czyszczącego, w takim przypadku również należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu elementów pod bieżącą wodą. Oczywiście podczas czyszczenia ekspresu kolbowego powinniśmy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ nie wszystkie ekspresy da się wyczyścić w ten sposób. Do dokładnego czyszczenia ekspresów kolbowych polecamy również korzystanie ze specjalnych szczotek, które skutecznie pozbywają się zanieczyszczeń z sitek, a także grupy kawowej.


Czyszczenie ekspresu kolbowego

11. Filtry do ekspresów kolbowych

Niemal każdy ekspres kolbowy do domu ma możliwość montażu wkładu filtrującego wodę, a miejscem, w którym należy umieścić taki filtr, jest zbiornik na wodę. Wkłady filtrują wodę, gdy uruchamiamy proces parzenia kawy, dlatego do przewodów ekspresu przedostaje się wyłącznie czysta woda. Co jednak znaczy czysta woda? Woda, którą pobieramy z sieci wodociągowej, posiada szereg różnych minerałów i zanieczyszczeń, które nie tylko źle wpływają na smak naszej kawy, ale przede wszystkim szkodzą ekspresom do kawy. Wkłady filtrujące posiadają materiały, które pochłaniają nadmiar szkodliwych substancji z wody. W ten sposób przygotowana kawa posiada czysty i niezaburzony smak, a my chronimy nasz ekspres przed osadzaniem się kamienia, zmniejszając konieczność przeprowadzania procesu odkamieniania nawet do jednego razu w ciągu roku.

 

Jeżeli w naszych domach korzystamy z filtracji systemem odwróconej osmozy, to możemy zrezygnować z dodatkowego filtrowania wody za pomocą wkładów. Duże, profesjonalne ekspresy kolbowe do gastronomii, które wodę czerpią bezpośrednio z sieci wodociągowej nie posiadają zbiorników na wodę, ale również dają nam możliwość filtracji. Do takich ekspresów przeznaczone są gastronomiczne filtry, które montujemy do przewodów pobierających wodę.


Zbiornik na wodę w ekspresie kolbowym

Akcesoria do konserwacji ekspresu, które mogą Ci się przydać:

Akcesoria do ekspresów SAECO Akcesoria do ekspresów JURA Akcesoria do ekspresów SIEMENS Akcesoria do ekspresów DELONGHI
Akcesoria do ekspresów NIVONA Akcesoria do ekspresów BOSCH Akcesoria do ekspresów KRUPS Uniwersalne akcesoria do ekspresów
Polecane produkty w tym artykule
Odkamieniacz Saeco 250ml - odkamieniacz Evoca Group
Promocja
( Brak opinii ) Odkamieniacz Saeco 250ml - odkamieniacz Evoca Group
12,11 zł netto 23,90 zł 14,90 zł brutto 14,90 zł 23,90 zł 298 pkt.
Tabletki czyszczące Jura - 6szt
( Brak opinii ) Tabletki czyszczące Jura - 6szt
40,57 zł netto 49,90 zł brutto 49,90 zł 998 pkt.
ZESTAW Nivona - Filtr, Tabletki czyszczące, odkamieniacz
Promocja
( Brak opinii ) ZESTAW Nivona - Filtr, Tabletki czyszczące, odkamieniacz
120,10 zł netto 147,72 zł brutto 147,72 zł 3077.60 pkt.
Filtr do ekspresu KRUPS Claris F08801
Promocja
( Brak opinii ) Filtr do ekspresu KRUPS Claris F08801
44,71 zł netto 59,99 zł 54,99 zł brutto 54,99 zł 59,99 zł 1099.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2014
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel