Jak prawidłowo zaparzyć kawę w kawiarce?

Jak prawidłowo zaparzyć kawę w kawiarce?
Jak prawidłowo zaparzyć kawę w kawiarce?
Kawiarki znane są także jako kafetierki, kupresy czy makinetki. Są to ciśnieniowe czajniczki których pierwsze egzemplarze pojawiły się we Włoszech w latach 30 ubiegłego wieku. Kawiarki dzięki prostocie użycia i niskiej cenie szybko zdobyły popularność jako domowa alternatywa dla kawy z kawiarni. Kawa prawidłowo zaparzona w kawiarce ma nieco zbliżony smak do espresso.
   
Obecnie na rynku dostępne są przeróżne kawiarki, które umożliwiają wytworzenie cremy czy nawet spienienie mleka. Dziś jednak zajmiemy się tym jak zaparzyć kawę w kawiarce bez żadnych dodatków.
Zaczynamy od wody. Woda używana w kawiarce tak jak w przypadku ekspresów powinna być miękka oraz nie gotowana. Wodę lejemy do dolnego zbiorniczka naszej kawiarki tak by sięgała dolnej krawędzi zaworka bezpieczeństwa. Woda nie może go zakrywać ponieważ chroni on kawiarkę od zniszczenia w przypadku zbyt dużego ciśnienia. Są dwie szkoły jeśli chodzi o temperaturę lanej wody. Jedni leją zimną wodę a drudzy lekko podgrzaną.
Różnica jest tak naprawdę tylko w tym jak szybko wytworzy się ciśnienie na tyle duże by woda zaczęła przenikać przez kawę. Jeśli chodzi o smak, to nie będzie żadnej różnicy między zaparzaniem z zimną czy z lekko podgrzaną wodą.
  
Skoro mamy wodę to teraz czas na dodanie kawy. Jeśli macie młynek to dobrym sposobem na zmierzenie potrzebnej ilości ziaren jest wsypanie ich do lejka ze zbiorniczkiem na kawę do którego przesypiecie później zmielone już ziarna. By uzyskać mocną kawę ziarna powinny sięgać krawędzi zbiorniczka. Jeśli chcemy delikatniejszą kawę to możemy wsypać trochę mniej ziaren. Ważne by nie przesadzać i nie sypać tyle kawy że mamy górkę wystającą poza krawędzie czy też tak mało, że chociaż połowa zbiorniczka nie jest wypełniona. Jak mamy już odmierzoną ilość ziaren to czas na mielenie. Ziarna mielimy tak by miały grubość drobnego cukru krystalicznego i przesypujemy do zbiorniczka
  
Jeśli nie macie młynka to sprawa jest o wiele prostsza. Po prostu wsypujecie według własnego gustu kawę do zbiorniczka tak by była na równi z krawędzią lejka jeśli chcecie mocną kawę, bądź by wypełniała chociaż połowę zbiorniczka jeśli chcecie delikatniejszą.
Jak już wsypiecie zmieloną kawę do zbiorniczka to należy ją wyrównać. Możecie to zrobić palcem, delikatnie łyżeczką bądź opukując palcem ścianki zbiornika. Odradzałbym ubijanie kawy które może spowodować, że kawa będzie stawiała zbyt duży opór wodzie i gotowy napar będzie najzwyczajniej gorzki.
Jeśli przeszkadzają wam drobiny kawy które przedostają się do zaparzonego naparu to polecam dodatkowo użyć filtra do aeropressu. Należy go najpierw zmoczyć wodą by pozbyć się papierowego posmaku a następnie przyłożyć do górnego sitka. Dzięki temu kawa będzie klarowniejsza i bez drobinek zmielonej kawy.
  
Zbiorniczek z kawą wkładamy do dolnej części kawiarki w której jest już woda a następnie skręcamy górny zbiorniczek z dolnym. Zanim to zrobicie dokładnie oczyśćcie krawędź zbiorniczka tak by nie była na nim żadna drobina kawy (zapobiegnie to utracie ciśnienia w kawiarce i uszczelka będzie się wolniej zużywać). Zbiorniczki należy dokładnie skręcić. Najlepiej zrobić to trzymając je za korpus a nie za rączkę która może się ułamać pod zbyt silnym naciskiem.
  
Tak przygotowaną kawiarkę stawiamy na palnik na średni ogień. Tak jak podczas zwykłego gotowania, ogień dotykać spód kawiarki a nie jej boki. Cały proces parzenia nie powinien trwać dłużej niż 5 minut. Gdy tylko usłyszymy charakterystyczne bulgotanie trzeba od razu zdjąć kawiarkę z ognia i rozlać napar do filiżanek. Jeśli nie możemy bądź nie chcemy od razu rozlewać kawy to trzeba włożyć dolną część kawiarki do naczynia z zimną wodą bądź owinąć zimnym mokrym ręcznikiem. Chodzi o to by zatrzymać proces ekstrakcji kawy. Dodatkowo, jeśli pozwolimy by kawa się zagotowała to nabierze ona nieprzyjemną goryczkę. Jeśli zaparzona kawa wyjdzie wam za mocna, to możecie dolać do niej przegotowaną wodę.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel